KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii 1 , w szczególności jego art. 23a lit. m),
uwzględniając rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt 2 , w szczególności jego art. 32 ust. 5,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (WE) nr 882/2004 określa ogólne zadania i obowiązki laboratoriów referencyjnych Unii Europejskiej (UE) ds. żywności i pasz oraz laboratoriów referencyjnych ds. zdrowia zwierząt, a także dotyczące ich wymogi. Załącznik VII do tego rozporządzenia zawiera listę wyznaczonych laboratoriów referencyjnych UE, na której figuruje laboratorium odpowiedzialne za pasażowalne encefalopatie gąbczaste (TSE).
(2) Rozporządzenie (WE) nr 999/2001 ustanawia laboratorium referencyjne UE ds. pasażowalnych encefalopatii gąbczastych (TSE) oraz określa jego zadania.
(3) W następstwie notyfikacji złożonej przez Zjednoczone Królestwo na podstawie art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej wyznaczone obecnie laboratorium referencyjne UE ds. TSE, znajdujące się w Zjednoczonym Królestwie, utraci swój status w dniu 31 grudnia 2018 r.
(4) W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz niezawodności technik diagnozowania przenośnych encefalopatii gąbczastych oraz ich jednolitego stosowania w całej Unii konieczne jest utrzymanie laboratorium referencyjnego UE ds. TSE. W związku z tym w dniu 29 maja 2017 r. Komisja ogłosiła zaproszenie do składania wniosków w celu wyboru i wyznaczenia laboratorium referencyjnego UE ds. TSE. W wyniku procedury selekcji na laboratorium referencyjne UE ds. TSE należy wyznaczyć konsorcjum Istituto Zooprofilattico Sperimentale del Piemonte, Liguria e Valle d'Aosta (IZSPLVA) oraz Istituto Superiore di Sanità (ISS), pod przewodnictwem tego pierwszego.
(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 999/2001 i rozporządzenie (WE) nr 882/2004.
(6) W celu uniknięcia zakłóceń w działaniu laboratorium referencyjnego UE ds. TSE oraz zapewnienia nowo wyznaczonemu laboratorium referencyjnemu UE odpowiedniej ilości czasu na osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu powinny mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2019 r.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1.
2 Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1.