Decyzja 2018/156 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Stowarzyszenia utworzonej na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, w odniesieniu do uzupełnienia załącznika I-A do rozdziału 1 tytułu IV tego Układu, oraz w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu w odniesieniu do przeliczenia tabel stawek celnych przy znoszeniu ceł wywozowych określonych w załącznikach I-C i I-D do rozdziału 1 tytułu IV tego Układu

DECYZJA RADY (UE) 2018/156
z dnia 22 stycznia 2018 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Stowarzyszenia utworzonej na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, w odniesieniu do uzupełnienia załącznika I-A do rozdziału 1 tytułu IV tego Układu, oraz w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu w odniesieniu do przeliczenia tabel stawek celnych przy znoszeniu ceł wywozowych określonych w załącznikach I-C i I-D do rozdziału 1 tytułu IV tego Układu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy i art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony 1  (zwany dalej "Układem"), wszedł w życie w dniu 1 września 2017 r. Jego art. 486 ust. 3 i 4 przewiduje tymczasowe stosowanie Układu w części ustalonej przez Unię.

(2) W art. 4 decyzji Rady 2014/668/UE 2  wymieniono postanowienia Układu, które mają być stosowane tymczasowo, w tym te postanowienia dotyczące zniesienia ceł i te związane z załącznikami I-A do I-D do rozdziału 1 tytułu IV Układu. Tymczasowe stosowanie jest skuteczne od dnia 1 stycznia 2016 r.

(3) Po jednostronnym zapowiedzeniuwdrożenia listy koncesyjnej określonej w załączniku I-A do rozdziału 1 tytułu IV Układu za pomocą autonomicznych preferencji handlowych, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 374/2014 3 , Unia stosowała już szczegółowe zasady realizacji harmonogramu (zwane dalej "kategoriami znoszenia ceł"), które zostały uzgodnione przez strony.

(4) Wyjaśnienie sposobów zniesienia taryf celnych przyjęto na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1150/2014 4 , w kontekście zmiany autonomicznych preferencji handlowych w celu określenia obniżki podstawowej stawki należności celnych w odniesieniu do każdej z kategorii znoszenia ceł, o których mowa w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 374/2014.

(5) Aby zapewnić, że te same zasady, będące rezultatem wspólnego porozumienia osiągniętego przez strony w trakcie negocjacji, są jasno określone w celu optymalnego wdrożenia listy koncesyjnej, należy zapewnić równoważne wyjaśnienie. Zasady te mają być stosowane przez obie strony Układu.

(6) Załącznik I-C do rozdziału 1 tytułu IV Układu określający harmonogramy znoszenia ceł wywozowych Ukrainy stanowi, że przeliczenie tabeli jest konieczne w celu utrzymania stosunkowej preferencji, tj. tych samych proporcji, w porównaniu ze stawkami ceł wywozowych związanymi w ramach WTO obowiązującymi w danym okresie, w przypadku gdy postanowienia Układu dotyczące handlu wejdą w życie po dniu 15 maja 2014 r.

(7) Załącznik I-D do rozdziału 1 tytułu IV Układu określający środki ochronne w formie dodatkowego cła wywozowego na określone towary również stanowi, że przeliczenie tabeli jest konieczne w celu utrzymania stosunkowej preferencji (tych samych proporcji) w porównaniu ze stawkami ceł wywozowych związanymi w ramach WTO obowiązującymi w danym okresie, w przypadku gdy postanowienia Układu dotyczące handlu wejdą w życie po dniu 15 maja 2014 r.

(8) Do kodu taryfy 1207 9997 00 w załączniku I-C do rozdziału 1 tytułu IV Układu należy wprowadzić poprawkę o charakterze technicznym, mającą na celu dostosowanie go do prawidłowego opisu zawartego w Zjednoczonej Klasyfikacji Towarów (UKTZED) na Ukrainie.

(9) Decyzją nr 3/2014 Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina 5  upoważniono Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu (zwany dalej "Komitetem ds. Handlu") do dokonania aktualizacji lub zmiany niektórych załączników dotyczących kwestii związanych z handlem, w tym załączników I-C i I-D do rozdziału 1 tytułu IV Układu.

(10) Stanowisko Unii w ramach Rady Stowarzyszenia oraz w ramach Komitetu ds. Handlu w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu powinno w związku z tym opierać się na dołączonych projektach decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Stowarzyszenia w odniesieniu do uzupełnienia załącznika I-A do rozdziału 1 tytułu IV Układu oraz w ramach Komitetu ds. Handluw odniesieniu do przeliczenia tabel stawek celnych przy znoszeniu ceł wywozowych określonych w załącznikach I-C i I-D do rozdziału 1 do tytułu IV Układu, opiera się na projektach decyzji dołączonych do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 stycznia 2018 r.
W imieniu Rady
F. MOGHERINI
Przewodniczący

PROJEKT

DECYZJA RADY STOWARZYSZENIA UE-UKRAINA NR .../2018

z dnia ... 2018 r.

w sprawie uzupełnienia załącznika I-A do rozdziału 1 tytułu IV Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony

RADA STOWARZYSZENIA UE-UKRAINA,

uwzględniając Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony 6 , podpisany w Brukseli w dniu 27 czerwca 2014 r.,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 486 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony (zwanego dalej "Układem"), niektóre części Układu, w tym postanowienia dotyczące zniesienia ceł, oraz powiązany załącznik I-A do rozdziału 1 tytułu IV Układu stosuje się tymczasowo od dnia 1 stycznia 2016 r.

(2) W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 374/2014 7  jednostronnie ustanowiono uzgodnienie preferencyjne, co pozwoliło na obniżenie lub zniesienie ceł na towary pochodzące z Ukrainy zgodnie z załącznikiem I do tego rozporządzenia.

(3) Takie preferencyjne uzgodnienie odpowiadało koncesjom taryfowym, które byłyby stosowane w trakcie pierwszego roku wdrażania Układu zgodnie z załącznikiem I-A do rozdziału 1 tytułu IV przedmiotowego Układu.

(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1150/2014 8  wprowadziło między innymi wyjaśnienia dotyczące konkretnego obniżenia podstawowej stawki należności celnych dla każdej kategorii znoszenia ceł, o której mowa w załączniku I do tego rozporządzenia.

(5) W celu zachowania jasności Układu wymagane jest równoważne wyjaśnienie obniżki, jaka ma mieć zastosowanie do podstawowej stawki należności celnych w odniesieniu do wszystkich kolejnych lat do każdej z kategorii znoszenia ceł, o których mowa w załączniku I-A do rozdziału 1 tytułu IV Układu. Takie sposoby znoszenia ceł odpowiadają założeniom wzajemnego porozumienia z Ukrainą osiągniętego w trakcie negocjacji i będą stosowane przez obie Strony Układu.

(6) Art. 463 ust. 2 Układu stanowi, że Rada Stowarzyszenia stanowi forum wymiany informacji na temat środków wdrażania i egzekwowania.

(7) Art. 463 ust. 3 Układu stanowi, że Rada Stowarzyszenia może aktualizować lub zmieniać załączniki do Układu.

(8) Właściwe jest zatem, by Rada Stowarzyszenia UE-Ukraina przyjęła decyzję w celu uzupełnienia załącznika I-A do rozdziału 1 tytułu IV Układu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Dodaje się nowy dodatek C do załącznika I-A do rozdziału 1tytułu IV do Układu, w wersji przedstawionej w załączniku do niniejszej decyzji w celu wyjaśnienia wdrażania obniżki podstawowej stawki należności celnych, jaka ma mieć zastosowanie w odniesieniu do wszystkich kolejnych lat do każdej z kategorii znoszenia ceł, o których mowa w załączniku I-A do rozdziału 1 tytułu IV Układu.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ...
W imieniu Rady Stowarzyszenia
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

DODATEK C DO ZAŁĄCZNIKA I-A DO ROZDZIAŁU 1 TYTUŁU IV DO UKŁADU

ZNOSZENIE CEŁ

HARMONOGRAMY ZNOSZENIA CEŁ STRONY NA TOWARY POCHODZĄCE Z DRUGIEJ STRONY

Niniejszy dodatek zawiera wyjaśnienie obniżki podstawowej stawki należności celnych, jaka ma być zastosowana dla każdej kategorii znoszenia ceł

1.
O ile nie przewidziano inaczej, w harmonogramach znoszenia ceł Stron w załączniku I-A do rozdziału 1 tytułu IV Układu (zwanymi dalej "tabelami stawek celnych"), następujące wyjaśnienia mają zastosowanie do znoszenia należności celnych przez Strony zgodnie z art. 29 (Zniesienie należności celnych przywozowych) tytułu IV (Handel i zagadnienia związane z handlem) Układu:
a)
cła na towary pochodzące z terytorium Ukrainy lub UE (zwane dalej "towarami pochodzącymi") przewidziane w pozycjach taryfowych w kategorii znoszenia ceł "0" w tabelach stawek celnych zostają całkowicie zniesione, a towary takie są wolne od wszelkich należności celnych z dniem wejścia w życie niniejszego Układu;
b)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych w kategorii znoszenia ceł "1" w tabelach stawek celnych zostają zniesione w dwóch równych etapach począwszy od daty wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie są wolne od wszelkich należności celnych;
c)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych w kategorii znoszenia ceł "2" w tabelach stawek celnych zostają zniesione w trzech równych etapach począwszy od daty wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie są wolne od wszelkich należności celnych;
d)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych w kategorii znoszenia ceł "3" w tabelach stawek celnych zostają zniesione w czterech równych etapach począwszy od daty wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie są wolne od wszelkich należności celnych;
e)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych w kategorii znoszenia ceł "5" w tabelach stawek celnych zostają zniesione w sześciu równych etapach począwszy od daty wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie są wolne od wszelkich należności celnych;
f)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych w kategorii znoszenia ceł "7" w tabelach stawek celnych zostają zniesione w ośmiu równych etapach począwszy od daty wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie są wolne od wszelkich należności celnych;
g)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych w kategorii znoszenia ceł "10" w tabelach stawek celnych zostają zniesione w jedenastu równych etapach począwszy od daty wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie są wolne od wszelkich należności celnych;
h)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych oznaczone "Obniżka o 20 % w ciągu 5 lat" w tabelach stawek celnych zostają obniżone o 20 % w sześciu równych etapach, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie podlegają cłu równoważnemu stawce podstawowej, obniżonej o 20 %;
i)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych oznaczone "Obniżka o 20 % w ciągu 10 lat" w tabelach stawek celnych zostają obniżone o 20 % w jedenastu równych etapach, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie podlegają cłu równoważnemu stawce podstawowej, obniżonej o 20 %;
j)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych oznaczone "Obniżka o 30 % w ciągu 5 lat" w tabelach stawek celnych zostają obniżone o 30 % w sześciu równych etapach, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie podlegają cłu równoważnemu stawce podstawowej, obniżonej o 30 %;
k)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych oznaczone "Obniżka o 50 % w ciągu 5 lat" w tabelach stawek celnych zostają obniżone o 50 % w sześciu równych etapach, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie podlegają cłu równoważnemu stawce podstawowej, obniżonej o 50 %;
l)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych oznaczone "Obniżka o 50 % w ciągu 7 lat" w tabelach stawek celnych zostają obniżone o 50 % w ośmiu równych etapach, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie podlegają cłu równoważnemu stawce podstawowej, obniżonej o 50 %;
m)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych oznaczone "Obniżka o 50 % w ciągu 10 lat" w tabelach stawek celnych zostają obniżone o 50 %w jedenastu równych etapach, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie podlegają cłu równoważnemu stawce podstawowej, obniżonej o 50 %;
n)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych oznaczone "Obniżka o 60 % w ciągu 5 lat" w tabelach stawek celnych zostają obniżone o 60 %w sześciu równych etapach, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszego Układu, a po tym okresie towary takie podlegają cłu równoważnemu stawce podstawowej, obniżonej o 60 %;
o)
cła na towary pochodzące przewidziane w pozycjach taryfowych w kategorii znoszenia ceł "Zwolnione z cła ad valorem (cena wejścia 9 )" w tabelach stawek celnych są zniesione z dniem wejścia w życie niniejszego Układu; liberalizacja dotyczy jedynie cła ad valorem; cło specyficzne powiązane z systemem ceny wejścia, które ma zastosowanie do tych towarów pochodzących, zostaje utrzymane.
2.
Stawka podstawowa i kategoria znoszenia ceł dla określenia stawki cła obowiązującej na każdym etapie obniżania cła dla danej pozycji taryfowej są wskazane w odpowiadającej pozycji taryfowej w tabeli stawek celnych.
3.
Do celów znoszenia ceł stawka cła stosowana na każdym etapie jest zaokrąglana w dół, przynajmniej do najbliższej dziesiętnej punktu procentowego lub, jeżeli stawka cła jest wyrażona w jednostkach pieniężnych, przynajmniej do najbliższej jednej dziesiątej urzędowej jednostki pieniężnej Strony.
4.
Do celów niniejszego dodatku pierwsza obniżka następuje z dniem wejścia w życie niniejszego Układu, a każda kolejna obniżka wchodzi w życie z dniem 1 stycznia danego roku.
5.
Jeżeli wejście w życie niniejszego Układu przypada po dniu 1 stycznia, ale przed dniem 31 grudnia tego samego roku kalendarzowego, ilości objęte kontyngentem zostaną przeliczone proporcjonalnie do pozostającego okresu roku kalendarzowego.

PROJEKT

DECYZJA NR .../2018 KOMITETU STOWARZYSZENIA UE-UKRAINA W SKŁADZIE ROZSTRZYGAJĄCYM KWESTIE DOTYCZĄCE HANDLU

z dnia ... 2018 r.

w sprawie przeliczenia tabel stawek celnych przy znoszeniu należności celnych wywozowych znajdujących się w załącznikach I-C i I-D do rozdziału 1 tytułu IV Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony

KOMITET STOWARZYSZENIA W SKŁADZIE ROZSTRZYGAJĄCYM KWESTIE DOTYCZĄCE HANDLU,

uwzględniając Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony 10 , podpisany w Brukseli w dniu 27 czerwca 2014 r.,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 486 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony (zwanego dalej "Układem"), niektóre części Układu, w tym postanowienia dotyczące zniesienia ceł, oraz powiązane załączniki I-C i I-D do rozdziału 1 do tytułu IV stosuje się tymczasowo od dnia 1 stycznia 2016 r.

(2) Załącznik I-C do rozdziału 1 tytułu IV Układu określający harmonogramy znoszenia ceł wywozowych Ukrainy stanowi, że przeliczenie tabeli jest konieczne w celu utrzymania stosunkowej preferencji, to znaczy, tych samych proporcji, w porównaniu ze stawkami ceł wywozowych związanymi w ramach WTO obowiązującymi w danym okresie, w przypadku gdy postanowienia Układu dotyczące handlu wejdą w życie po dniu 15 maja 2014 r.

(3) Załącznik I-D do rozdziału 1 tytułu IV Układu określający środki ochronne w formie dodatkowego cła wywozowego na określone towary również stanowi, że przeliczenie tabeli jest konieczne w celu utrzymania stosunkowej preferencji, to znaczy, tych samych proporcji, w porównaniu ze stawkami ceł wywozowych związanymi w ramach WTO obowiązującymi w danym okresie, w przypadku gdy postanowienia Układu dotyczące handlu wejdą w życie po dniu 15 maja 2014 r.

(4) Do kodu taryfy 1207 99 97 00 w załączniku I-C do rozdziału 1 tytułu IV Układu należy wprowadzić poprawkę o charakterze technicznym, mającą na celu dostosowanie go do prawidłowego opisu zawartego w Zjednoczonej Klasyfikacji Towarów (UKTZED) na Ukrainie.

(5) Art. 463 ust. 3 Układu stanowi, że Rada Stowarzyszenia może aktualizować i zmieniać załączniki do Układu.

(6) Art. 465 ust. 2 Układu stanowi, że Rada Stowarzyszenia może przekazać jakiekolwiek swoje uprawnienia, w tym uprawnienia do podejmowania wiążących decyzji, Komitetowi Stowarzyszenia. Na podstawie art. 465 ust. 4 Układu niniejszy Komitet odbywa posiedzenia w szczególnym składzie w celu podejmowania wszelkich kwestii dotyczących tytułu IV (Handel i zagadnienia związane z handlem) Układu.

(7) Rada Stowarzyszenia UE-Ukraina upoważniła Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu (zwany dalej "Komitetem ds. Handlu") w decyzji nr 3/2014 11  do dokonania aktualizacji lub zmiany niektórych załączników dotyczących kwestii związanych z handlem, w tym załączników I-C i I-D do rozdziału 1 tytułu IV Układu.

(8) Właściwe jest zatem, by Komitet ds. Handlu przyjął decyzję w sprawie przeliczenia tabel stawek celnych przy znoszeniu należności celnych wywozowych określonych w załączniku I-C i I-D do rozdziału 1 tytułu IV Układu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik I-C do rozdziału 1 tytułu IV Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej stronyzastępuje się tekstem zawartym w załączniku I do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Załącznik I-D do rozdziału 1 tytułu IV Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, zastępuje się tekstem zawartym w załączniku II do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ...

W imieniu Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 

ZAŁĄCZNIK I-C DO ROZDZIAŁU 1 TYTUŁU IV UKŁADU

HARMONOGRAMY ZNOSZENIA CEŁ WYWOZOWYCH

Cła wyrażone w %, o ile nie wskazano inaczej.

Zwierzęta gospodarskie oraz surowe skóry
Kod HS Opis DWŻ (2016 (1)) DWŻ+1 (2017) DWŻ+2 (2018) DWŻ+3 (2019) DWŻ+4 (2020) DWŻ+5 (2021) DWŻ+6 (2022) DWŻ+7 (2023) DWŻ+8 (2024) DWŻ+9 (2025) DWŻ+10 (2026) Środki ochronne
Żywe bydło domowe z wyjątkiem zwierząt hodowlanych czystej krwi:
0102 90 05 00 Gatunki domowe o masie nieprzekraczającej 80 kg 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0102 90 21 00 Gatunki domowe o masie przekraczającej 80 kg, ale nieprzekraczającej 160 kg, do uboju 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0102 90 29 00 Gatunki domowe o masie przekraczającej 80 kg, ale nieprzekraczającej 160 kg, nie do uboju 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0102 90 41 00 Gatunki domowe o masie przekraczającej 160 kg, ale nieprzekraczającej 300 kg, do uboju 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0102 90 49 00 Gatunki domowe o masie przekraczającej 160 kg, ale nieprzekraczającej 300 kg, nie do uboju 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0102 90 51 00 Jałówki (bydło płci żeńskiej, które nigdy nie miało cielaka) o masie przekraczającej 300 kg, do uboju 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0102 90 59 00 Jałówki (bydło płci żeńskiej, które nigdy nie miało cielaka) o masie przekraczającej 300 kg, nie do uboju 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0102 90 61 00 Krowy o masie przekraczającej 300 kg, do uboju 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0102 90 69 00 Krowy o masie przekraczającej 300 kg, nie do uboju 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0102 90 71 00 Gatunki domowe z wyjątkiem jałówek i krów o masie przekraczającej 300 kg, do uboju 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0102 90 79 00 Gatunki domowe z wyjątkiem jałówek i krów o masie przekraczającej 300 kg, nie do uboju 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0102 90 90 00 Bydło niedomowe 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
Owce żywe:
0104 10 10 00 zwierzęta hodowlane czystorasowe 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0104 10 30 00 jagnięta (do jednego roku życia) 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
0104 10 80 00 pozostałe owce żywe z wyjątkiem zwierząt hodowlanych czystej krwi oraz jagnięta (do jednego roku życia) 8,0 7,2 6,4 5,6 4,8 4,0 3,2 2,4 1,6 0,8 0,0
4101 Skóry i skórki bydlęce, surowe (włączając bawole) lub ze zwierząt jednokopytnych (świeże lub solone, suszone, wapnione, piklowane lub inaczej konserwowane, ale niegarbowane, niewyprawione na pergamin lub dalej nieprzetworzone), nawet odwłosione lub dwojone 11 9,84 8,70 7,95 7,14 6,25 5,0 3,75 2,5 1,25 0,0 zob. załącznik I-D
4102 Skóry owcze lub jagnięce, surowe (świeże lub solone, suszone, wapnione, piklowane lub inaczej konserwowane, ale niegarbowane, niewyprawione na pergamin lub dalej nieprzetworzone), nawet z wełną lub dwojone, inne niż te wyłączone uwagą 1 lit. c) do niniejszego działu 11 9,84 8,70 7,95 7,14 6,25 5,0 3,75 2,5 1,25 0,0 zob. załącznik I-D
4103 90 Pozostałe skóry i skórki, surowe (świeże lub solone, suszone, wapnione, piklowane lub inaczej konserwowane, ale niegarbowane, niewyprawione na pergamin lub dalej nieprzetworzone), nawet odwłosione lub dwojone, inne niż te wyłączone uwagą 1 b) lub 1 c) do niniejszego działu, z wyjątkiem skór i skórek z gadów i ze świń 11 9,84 8,70 7,95 7,14 6,25 5,0 3,75 2,5 1,25 0,0 zob. załącznik I-D
(1) 2016 r. przedstawiono do celów informacyjnych oraz wyłącznie w celu wskazania momentu wejścia w życie Układu oraz zgodność danych zawartych w tabeli z ustalonym poziomem ceł wywozowych.
Nasiona niektórych rodzajów zbóż, z których uzyskuje się olej
Kod HS Opis DWŻ (2016) DWŻ+1 (2017) DWŻ+2 (2018) DWŻ+3 (2019) DWŻ+4 (2020) DWŻ+5 (2021) DWŻ+6 (2022) DWŻ+7 (2023) DWŻ+8 (2024) DWŻ+9 (2025) DWŻ+10 (2026) Środki ochronne
1204 00 Nasiona lnu, nawet łamane 9,1 8,2 7,3 6,4 5,5 4,5 3,6 2,7 1,8 0,9 0,0
1206 00 Nasiona słonecznika, nawet łamane 9,1 8,2 7,3 6,4 5,5 4,5 3,6 2,7 1,8 0,9 0,0 zob. załącznik I-D
1207 99 97 00 Nasiona lnu (Camelina spp.) 9,1 8,2 7,3 6,4 5,5 4,5 3,6 2,7 1,8 0,9 0,0
Złom metalowy z żelazostopu, złom metalowy nieżelazny i półprodukty z nich
Kod HS Opis DWŻ (2016) DWŻ+1 (2017) DWŻ+2 (2018) DWŻ+3 (2019) DWŻ+4 (2020) DWŻ+5 (2021) DWŻ+6 (2022) DWŻ+7 (2023) DWŻ+8 (2024) DWŻ+9 (2025) DWŻ+10 (2026) Środki ochronne
7202 99 80 00 Żelazochrom żelazonikiel i inne żelazostopy 13,64 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 0,0
7204 21 Odpady i złom ze stali nierdzewnej 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7204 29 00 00 Odpady i złom stali stopowej, pozostałe 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7204 50 00 00 Odpady w postaci wlewków do przetopu, ze stali stopowej 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7218 10 00 00 Stal nierdzewna w postaci wlewków i w pozostałych formach pierwotnych 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7401 00 00 00 Kamienie miedziowe; miedź cementacyjna (miedź wytrącona) 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7402 00 00 00 Miedź nierafinowana; anody miedziane do rafinacji elektrolitycznej 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7403 12 00 00 Odlewane wlewki do produkcji drutów (wlewki na druty) z miedzi rafinowanej 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7403 13 00 00 Kęsy miedzi rafinowanej 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7403 19 00 00 Miedź rafinowana, pozostałe 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7403 21 00 00 Stopy miedzi z cynkiem (mosiądz) 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7403 22 00 00 Stopy miedzi z cyną (brąz) 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7403 29 00 00 Pozostałe stopy miedzi (inne niż stopy wstępne objęte pozycją 7405); stopy miedzi z niklem (miedzionikle), lub stopy miedzi z niklem i cynkiem (alpaka) 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7404 00 Odpady i złom miedzi 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7405 00 00 00 Stopy wstępne miedzi 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7406 Proszki i płatki z miedzi 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7419 99 10 00 Kraty i siatka z drutu miedzianego 13,64 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 0,0
7415 29 00 00 Pozostałe artykuły z miedzi niegwintowane, z wyjątkiem podkładek (włącznie z podkładkami sprężystymi) 13,64 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 0,0
7415 39 00 00 Pozostałe artykuły z miedzi gwintowane (z wyjątkiem wkrętów do drewna, pozostałych wkrętów, śrub i nakrętek) 13,64 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 0,0
7418 19 90 00 Stołowe, kuchenne lub pozostałe artykuły gospodarstwa domowego i ich części, z miedzi; (z wyłączeniem zmywaków i tamponów do czyszczenia, szorowania lub polerowania naczyń, rękawic i temu podobnych oraz urządzeń do gotowania i ogrzewania, w rodzaju stosowanych w gospodarstwie domowym, nieelektrycznych, oraz ich części) 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7419 Pozostałe artykuły z miedzi 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7503 00 Odpady i złom niklu 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7602 00 Odpady i złom aluminium 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7802 00 00 00 Odpady i złom ołowiu 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
7902 00 00 00 Odpady i złom cynku 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
8002 00 00 00 Odpady i złom cyny 13,64 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 0,0
8101 97 00 00 Odpady i złom wolframu 13,64 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 0,0
8105 30 00 00 Odpady i złom kobaltu i artykułów z kobaltu 13,64 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 0,0
8108 30 00 00 Odpady i złom tytanu i artykułów z tytanu 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0 zob. załącznik I-D
8113 00 40 00 Odpady i złom cermetali i artykułów z cermetali 13,64 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 0,0
Odpady i złom metali żelaznych
Kod HS Opis DWŻ (2016) DWŻ+1 (2017) DWŻ+2 (2018) DWŻ+3 (2019) DWŻ+4 (2020) DWŻ+5 (2021) DWŻ+6 (2022) DWŻ+7 (2023) DWŻ+8 (2024) DWŻ+9 (2025) DWŻ+10 (2026) Środki ochronne
7204 10 00 00 Odpady i złom żeliwny 9,5

EUR za

tonę

9,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

5 EUR za tonę 5 EUR za tonę 3 EUR za tonę 3 EUR za tonę 0,0 0,0 0,0
7204 30 00 00 Odpady i złom z ocynowanego żelaza lub stali 9,5

EUR za

tonę

9,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

5 EUR za tonę 5 EUR za tonę 3 EUR za tonę 3 EUR za tonę 0,0 0,0 0,0
7204 41 10 00 Wióry z toczenia, wiórkowania, dłutowania, frezowania, piłowania i pilnikowania 9,5

EUR za

tonę

9,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

5 EUR za tonę 5 EUR za tonę 3 EUR za tonę 3 EUR za tonę 0,0 0,0 0,0
7204 41 91 00 Wióry z okrawania i tłoczenia, w wiązkach 9,5

EUR za

tonę

9,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

5 EUR za tonę 5 EUR za tonę 3 EUR za tonę 3 EUR za tonę 0,0 0,0 0,0
7204 41 99 00 Wióry z okrawania i tłoczenia, nie w wiązkach 9,5

EUR za

tonę

9,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

5 EUR za tonę 5 EUR za tonę 3 EUR za tonę 3 EUR za tonę 0,0 0,0 0,0
7204 49 10 00 Odpady i złom metali żelaznych, w kawałkach (rozdrobnione) 9,5

EUR za

tonę

9,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

5 EUR za tonę 5 EUR za tonę 3 EUR za tonę 3 EUR za tonę 0,0 0,0 0,0
7204 49 30 00 Odpady i złom metali żelaznych, w wiązkach 9,5

EUR za

tonę

9,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

5 EUR za tonę 5 EUR za tonę 3 EUR za tonę 3 EUR za tonę 0,0 0,0 0,0
7204 49 90 00 Odpady i złom metali żelaznych posortowane i nieposortowane 9,5

EUR za

tonę

9,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

5 EUR za tonę 5 EUR za tonę 3 EUR za tonę 3 EUR za tonę 0,0 0,0 0,0
7204 50 00 00 Odpady w postaci wlewków do topienia metali żelaznych z wyjątkiem stali stopowej 9,5

EUR za

tonę

9,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

7,5

EUR za

tonę

5 EUR za tonę 5 EUR za tonę 3 EUR za tonę 3 EUR za tonę 0,0 0,0 0,0

ZAŁĄCZNIK  II

ZAŁĄCZNIK I-D DO ROZDZIAŁU 1 TYTUŁU IV UKŁADU

ŚRODKI OCHRONNE W ZAKRESIE CEŁ WYWOZOWYCH

1.
W ciągu 15 lat następujących po DWŻ Układu Ukraina może stosować środek ochronny w formie dodatkowego cła wywozowego na towary wymienione w załączniku I-D do rozdziału 1 tytułu IV Układu, zgodnie z pkt 1-11, jeśli w dowolnym rocznym okresie po DWŻ łączna wielkość wywozu z Ukrainy do UE w ramach każdego wymienionego ukraińskiego kodu celnego przekroczy wielkość progową określoną w harmonogramie zawartym w załączniku I-D do rozdziału 1 tytułu IV Układu.
2.
Dodatkowe cło wywozowe, które Ukraina może stosować na podstawie pkt 1, określa się zgodnie z jej tabelą stawek celnych zawartą w załączniku I-D do rozdziału 1 tytułu IV Układu i może być ono stosowane tylko przez pozostałą część okresu ustalonego w pkt 1.
3.
Ukraina stosuje wszelkie środki ochronne zgodnie z zasadą przejrzystości. W tym celu Ukraina najszybciej jak to możliwe powiadamia UE na piśmie o swoim zamiarze zastosowania takiego środka i udziela wszystkich istotnych informacji, w tym o wielkości (w tonach) krajowej produkcji lub zebrania materiałów i o wielkości wywozu do Unii i do reszty świata. Ukraina zaprasza Unię na konsultacje z jak największym wyprzedzeniem przed wprowadzeniem takiego środka w celu przedyskutowania tych informacji. Nie wprowadza się żadnych środków w ciągu 30 dni roboczych od daty zaproszenia na konsultacje.
4.
Ukraina zapewnia wiarygodność, adekwatność i publiczną dostępność w odpowiednim terminie statystyk wykorzystywanych jako uzasadnienie takich środków. Ukraina dostarcza niezwłocznie kwartalne statystyki dotyczące wielkości (w tonach) wywozu do Unii i do reszty świata.
5.
Wdrożenie i funkcjonowanie art. 31 niniejszego Układu i powiązanych załączników może podlegać dyskusji i przeglądowi w Komitecie ds. Handlu, o którym mowa w art. 465 niniejszego Układu.
6.
Wszelkie dostawy danego towaru znajdujące się w drodze na podstawie umowy zawartej przed nałożeniem dodatkowego cła wywozowego zgodnego z pkt 1, 2 i 3 są zwolnione z takiego dodatkowego cła.
7.
Niniejszy załącznik określa: towary pochodzące, które mogą być objęte środkami ochronnymi na podstawie art. 31 niniejszego Układu, wartości progowe dla stosowania takich środków ustalone dla każdego z przytoczonych ukraińskich kodów celnych oraz maksymalne dodatkowe cło wywozowe, które może być stosowane w każdym jednorocznym okresie dla każdego takiego towaru poza cłem wywozowym. Wszystkie cła wyrażone są w %, chyba że określono inaczej; DWŻ odnosi się do dwunastomiesięcznego okresu następującego po dniu wejścia w życie Układu; DWŻ +1 odnosi się do dwunastomiesięcznego okresu rozpoczynającego się w pierwszą rocznicę wejścia w życie Układu i tak dalej aż do DWŻ + 15.
8.
W odniesieniu do surowych skór w następujący sposób:

Zakres: surowe skóry objęte następującymi ukraińskimi kodami celnymi: 4101, 4102, 4103 90.

Rok (WTO) 2016 (1) 2017 2018 2019 2020 2021
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 22,0 21,0 20,0 20,0 20,0 20,0
Rok (Układ) DWŻ DWŻ (+ 1) DWŻ (+ 2) DWŻ (+ 3) DWŻ (+ 4) DWŻ (+ 5)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 11,00 9,84 8,70 7,95 7,14 6,25
Wartości progowe (tony) 300,0 315,0 330,0 345,0 360,0 375,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 0,00 0,66 1,30 2,05 2,86 3,75
(1) 2016 r. przedstawiono do celów informacyjnych oraz wyłącznie w celu wskazania momentu wejścia w życie Układu oraz zgodność danych zawartych w tabeli z ustalonym poziomem ceł wywozowych.
Rok (WTO) 2022 2023 2024 2025 2026
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 20,0 20,0 20,0 20,0 20,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 6) DWŻ (+ 7) DWŻ (+ 8) DWŻ (+ 9) DWŻ (+ 10)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 5,0 3,75 2,50 1,25 0,0
Wartości progowe (tony) 390,0 405,0 420,0 435,0 450,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 5,0 6,25 7,5 8,75 10,0
Rok (WTO) 2027 2028 2029 2030 2031
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 20,0 20,0 20,0 20,0 20,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 11) DWŻ (+ 12) DWŻ (+ 13) DWŻ (+ 14) DWŻ (+ 15)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Wartości progowe (tony) 450,0 450,0 450,0 450,0 450,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 8,0 6,0 4,0 2,0 0,0
9.
Nasiona słonecznika, nawet łuskane, objęte w następujący sposób:

Zakres: nasiona słonecznika, nawet łuskane, objęte następującymi ukraińskimi kodami celnymi: 1206 00.

Rok (WTO) 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 11,0 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0
Rok (Układ) DWŻ DWŻ (+ 1) DWŻ (+ 2) DWŻ (+ 3) DWŻ (+ 4) DWŻ (+ 5)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 9,1 8,2 7,3 6,4 5,5 4,5
Wartości progowe (tony) 100 000,0 100 000,0 100 000,0 100 000,0 100 000,0 100 000,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 0,9 1,8 2,7 3,6 4,5 5,5
Rok (WTO) 2022 2023 2024 2025 2026
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 6) DWŻ (+ 7) DWŻ (+ 8) DWŻ (+ 9) DWŻ (+ 10)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 3,6 2,7 1,8 0,9 0,0
Wartości progowe (tony) 100 000,0 100 000,0 100 000,0 100 000,0 100 000,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 6,4 7,3 8,2 9,1 10,0
Rok (WTO) 2027 2028 2029 2030 2031
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 11) DWŻ (+ 12) DWŻ (+ 13) DWŻ (+ 14) DWŻ (+ 15)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Wartości progowe (tony) 100 000,0 100 000,0 100 000,0 100 000,0 100 000,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 8,0 6,0 4,0 2,0 0,0
10.
Złom metalowy z żelazostopu, złom metalowy nieżelazny i półprodukty z nich objęte w następujący sposób:

Zakres: odpady i złom stali stopowej objęte następującymi ukraińskimi kodami celnymi: 7204 21, 7204 29 00 00, 7204 50 00 00.

Rok (WTO) 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ DWŻ (+ 1) DWŻ (+ 2) DWŻ (+ 3) DWŻ (+ 4) DWŻ (+ 5)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0
Wartości progowe (tony) 4 000,0 4 200,0 4 400,0 4 600,0 4 800,0 5 000,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 0,0 1,0 2,0 3,0 4,0 5,0
Rok (WTO) 2022 2023 2024 2025 2026
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 6) DWŻ (+ 7) DWŻ (+ 8) DWŻ (+ 9) DWŻ (+ 10)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0
Wartości progowe (tony) 5 200,0 5 400,0 5 600,0 5 800,0 6 000,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 6,0 7,0 8,0 9,0 10,0
Rok (WTO) 2027 2028 2029 2030 2031
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 11) DWŻ (+ 12) DWŻ (+ 13) DWŻ (+ 14) DWŻ (+ 15)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Wartości progowe (tony) 6 000,0 6 000,0 6 000,0 6 000,0 6 000,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 8,0 6,0 4,0 2,0 0,0

Zakres: stal nierdzewna w postaci wlewków i pozostałych form pierwotnych objęta następującymi ukraińskimi kodami celnymi: 7218 10 00 00.

Rok (WTO) 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ DWŻ (+ 1) DWŻ (+ 2) DWŻ (+ 3) DWŻ (+ 4) DWŻ (+ 5)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0
Wartości progowe (tony) 2 000,0 2 100,0 2 200,0 2 300,0 2 400,0 2 500,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 0,0 1,0 2,0 3,0 4,0 5,0
Rok (WTO) 2022 2023 2024 2025 2026
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 6) DWŻ (+ 7) DWŻ (+ 8) DWŻ (+ 9) DWŻ (+ 10)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0
Wartości progowe (tony) 2 600,0 2 700,0 2 800,0 2 900,0 3 000,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 6,0 7,0 8,0 9,0 10,0
Rok (WTO) 2027 2028 2029 2030 2031
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 11) DWŻ (+ 12) DWŻ (+ 13) DWŻ (+ 14) DWŻ (+ 15)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Wartości progowe (tony) 3 000,0 3 000,0 3 000,0 3 000,0 3 000,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 8,0 6,0 4,0 2,0 0,0

Zakres: miedź objęta następującymi ukraińskimi kodami celnymi: 7401 00 00 00, 7402 00 00 00, 7403 12 00 00, 7403 13 00 00, 7403 19 00 00.

Rok (WTO) 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ DWŻ (+ 1) DWŻ (+ 2) DWŻ (+ 3) DWŻ (+ 4) DWŻ (+ 5)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0
Wartości progowe (tony) 200,0 210,0 220,0 230,0 240,0 250,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 0,0 1,0 2,0 3,0 4,0 5,0
Rok (WTO) 2022 2023 2024 2025 2026
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 6) DWŻ (+ 7) DWŻ (+ 8) DWŻ (+ 9) DWŻ (+ 10)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0
Wartości progowe (tony) 260,0 270,0 280,0 290,0 300,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 6,0 7,0 8,0 9,0 10,0
Rok (WTO) 2027 2028 2029 2030 2031
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 11) DWŻ (+ 12) DWŻ (+ 13) DWŻ (+ 14) DWŻ (+ 15)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Wartości progowe (tony) 300,0 300,0 300,0 300,0 300,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 8,0 6,0 4,0 2,0 0,0

Zakres: miedź objęta następującymi ukraińskimi kodami celnymi: 7403 21 00 00, 7403 22 00 00, 7403 29 00 00.

Rok (WTO) 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (FTA) DWŻ DWŻ (+ 1) DWŻ (+ 2) DWŻ (+ 3) DWŻ (+ 4) DWŻ (+ 5)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0
Wartości progowe (tony) 4 000,0 4 200,0 4 400,0 4 600,0 4 800,0 5 000,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 0,0 1,0 2,0 3,0 4,0 5,0
Rok (WTO) 2022 2023 2024 2025 2026
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 6) DWŻ (+ 7) DWŻ (+ 8) DWŻ (+ 9) DWŻ (+ 10)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0
Wartości progowe (tony) 5 200,0 5 400,0 5 600,0 5 800,0 6 000,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 6,0 7,0 8,0 9,0 10,0
Rok (WTO) 2027 2028 2029 2030 2031
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 11) DWŻ (+ 12) DWŻ (+ 13) DWŻ (+ 14) DWŻ (+ 15)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Wartości progowe (tony) 6 000,0 6 000,0 6 000,0 6 000,0 6 000,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 8,0 6,0 4,0 2,0 0,0

Zakres: złom metalowy z żelazostopu, złom metalowy nieżelazny i półprodukty z nich objęte następującymi ukraińskimi kodami celnymi: 7404 00, 7405 00 00 00, 7406, 7418 19 90 00, 7419, 7503 00, 7602 00, 7802 00 00 00, 7902 00 00 00, 8108 30 00 00.

Rok (WTO) 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ DWŻ (+ 1) DWŻ (+ 2) DWŻ (+ 3) DWŻ (+ 4) DWŻ (+ 5)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 10,0 9,0 8,0 7,0 6,0 5,0
Wartości progowe (tony) 200,0 210,0 220,0 230,0 240,0 250,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 0,0 1,0 2,0 3,0 4,0 5,0
Rok (WTO) 2022 2023 2024 2025 2026
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 6) DWŻ (+ 7) DWŻ (+ 8) DWŻ (+ 9) DWŻ (+ 10)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0
Wartości progowe (tony) 260,0 270,0 280,0 290,0 300,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 6,0 7,0 8,0 9,0 10,0
Rok (WTO) 2027 2028 2029 2030 2031
Zobowiązanie Ukrainy wobec WTO 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
Rok (Układ) DWŻ (+ 11) DWŻ (+ 12) DWŻ (+ 13) DWŻ (+ 14) DWŻ (+ 15)
Ukraińskie cło na wywóz do UE 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Wartości progowe (tony) 300,0 300,0 300,0 300,0 300,0
Maksymalne dodatkowe cło wywozowe 8,0 6,0 4,0 2,0 0,0
11.
Mechanizm ochronny będzie w dalszym ciągu dostępny przez pięć lat po zakończeniu okresu przejściowego, tj. pomiędzy DWŻ+10 i DWŻ+15. Wartość maksymalnego dodatkowego cła wywozowego będzie zmniejszać się liniowo od jej wartości określonej w DWŻ +10 do 0 przy DWŻ +15.
1 Dz.U. L 161 z 29.5.2014, s. 3.
2 Decyzja Rady 2014/668/UE z dnia 23 czerwca 2014 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, oraz tymczasowego stosowania Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, w odniesieniu do jego tytułu III (z wyjątkiem postanowień dotyczących traktowania pracowników będących obywatelami państw trzecich legalnie zatrudnionych na terytorium drugiej Strony) oraz tytułów IV, V, VI i VII, jak również powiązanych załączników i protokołów (Dz.U. L 278 z 20.9.2014, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 374/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie obniżenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy (Dz.U. L 118 z 22.4.2014, s. 1).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1150/2014 z dnia 29 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie Rady (UE) nr 374/2014 w sprawie obniżenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy (Dz.U. L 313 z 31.10.2014, s. 1).
5 Decyzja Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina nr 3/2014 z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Rady Stowarzyszenia Komitetowi Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu (Dz.U. L 158 z 24.6.2015, s. 4).
6 Dz.U. L 161 z 29.5.2014, s. 3.
7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 374/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie obniżenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy (Dz.U. L 118 z 22.4.2014, s. 1).
8 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1150/2014 z dnia 29 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie Rady (UE) nr 374/2014 w sprawie obniżenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy (Dz.U. L 313 z 31.10.2014, s. 1).
9 Zob. załącznik 2 do załącznika I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).
10 Dz.U. L 161 z 29.5.2014, s. 3.
11 Decyzja Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina nr 3/2014 z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Rady Stowarzyszenia Komitetowi Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu (Dz.U. L 158 z 24.6.2015, s. 4).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.29.13

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2018/156 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Stowarzyszenia utworzonej na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, w odniesieniu do uzupełnienia załącznika I-A do rozdziału 1 tytułu IV tego Układu, oraz w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu w odniesieniu do przeliczenia tabel stawek celnych przy znoszeniu ceł wywozowych określonych w załącznikach I-C i I-D do rozdziału 1 tytułu IV tego Układu
Data aktu: 22/01/2018
Data ogłoszenia: 01/02/2018