a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 844/2012 2 przewiduje wprowadzenie w życie procedury odnowienia dotyczącej substancji czynnych, jak przewidziano w rozporządzeniu (WE) nr 1107/2009.
(2) Rozporządzeniem Komisji (UE) 2018/605 3 wprowadzono nowe naukowe kryteria określania właściwości zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego, odzwierciedlające aktualny stan wiedzy naukowej i technicznej. Kryteria te mają być stosowane od dnia 10 listopada 2018 r. w odniesieniu do wniosków o odnowienie zatwierdzenia substancji czynnych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009, w tym wniosków oczekujących na rozpatrzenie.
(3) Wnioski o odnowienie zatwierdzenia substancji czynnej, które zostały złożone przed dniem 10 listopada 2018 r. i w przypadku których przed tą datą komitet, o którym mowa w art. 79 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, nie głosował nad projektem rozporządzenia w sprawie odnowienia lub nieodnowienia zatwierdzenia danej substancji czynnej, należy uznać za wnioski oczekujące na rozpatrzenie.
(4) W przypadku takich wniosków oczekujących na rozpatrzenie możliwe jest, że informacje przedłożone przez wnioskodawcę nie pozwalają na ocenę, czy spełnione są naukowe kryteria określania właściwości zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego, wymienione w pkt 3.6.5 i pkt 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, oraz czy spełnione są kryteria zatwierdzenia określone w tych punktach. W związku z tym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") powinien mieć możliwość zażądania od wnioskodawcy dodatkowych informacji w celu stwierdzenia, czy kryteria zatwierdzenia określone w tych punktach zostały spełnione. Takie dodatkowe informacje powinny zostać przedłożone w wyznaczonym przez Urząd terminie, który powinien być jak najkrótszy, aby uniknąć nieuzasadnionych opóźnień w procedurze odnowienia, i który powinien być ustalony z uwzględnieniem rodzaju informacji, które należy przedłożyć.
(5) W okresie przewidzianym na przedłożenie dodatkowych informacji wnioskodawcy powinni mieć również możliwość złożenia wniosku o przyznanie odstępstwa na mocy art. 4 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
(6) W przypadku gdy na podstawie już dostępnych informacji Urząd zdołał stwierdzić, że substancja spełnia naukowe kryteria określania właściwości zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego, wnioskodawcy powinni być w stanie przedłożyć dodatkowe informacje dotyczące kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i pkt 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 lub być w stanie przedłożyć dokumenty potwierdzające, że spełnione są warunki stosowania odstępstwa na podstawie art. 4 ust. 7 tego rozporządzenia.
(7) W przypadku gdy Urząd wymaga od wnioskodawcy dodatkowych informacji, okres przewidziany na przygotowanie wniosku przez Urząd powinien zostać przedłużony w celu uwzględnienia tych informacji.
(8) Zwracając się do wnioskodawcy o dodatkowe informacje, Urząd powinien wziąć pod uwagę, że badania na zwierzętach należy zminimalizować, a badania na kręgowcach powinny być wykonywane jedynie w ostateczności zgodnie z art. 62 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
(9) Biorąc pod uwagę, że naukowe kryteria określania właściwości zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego wprowadzone rozporządzeniem (UE) 2018/605 stosuje się od dnia 10 listopada 2018 r., niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie jak najszybciej i powinno być stosowane od dnia 10 listopada 2018 r.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: