Decyzja wykonawcza 2018/1020 w sprawie przyjęcia i aktualizacji listy umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej do celów automatycznego dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy za pośrednictwem wspólnej platformy informatycznej EURES

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/1020
z dnia 18 lipca 2018 r.
w sprawie przyjęcia i aktualizacji listy umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej do celów automatycznego dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy za pośrednictwem wspólnej platformy informatycznej EURES
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/589 z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie europejskiej sieci służb zatrudnienia (EURES), dostępu pracowników do usług w zakresie mobilności i dalszej integracji rynków pracy oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 492/2011 i (UE) nr 1296/2013 1 , w szczególności jego art. 19 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (UE) 2016/589 ustanowiono wspólną platformę informatyczną, aby gromadzić i udostępniać w portalu EURES oferty zatrudnienia, wnioski o zatrudnienie i życiorysy (profile osób poszukujących pracy) w Unii Europejskiej.

(2) Aby umożliwić dopasowywanie ofert zatrudnienia oraz profili osób poszukujących pracy, informacje muszą być przekazywane zgodnie z jednolitym systemem w rozumieniu art. 17 rozporządzenia (UE) 2016/589, w oparciu o wspólne techniczne normy i formaty.

(3) W celu ułatwienia wymiany ofert zatrudnienia i profili osób poszukujących pracy oraz zapewnienia wysokiej jakości dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy w różnych językach i kontekstach krajowych konieczne jest zastosowanie szczegółowej wielojęzycznej terminologii do opisywania umiejętności, kompetencji i zawodów. Taka terminologia będzie stanowić wspólny punkt odniesienia przy wymianie informacji na temat kandydatów lub wolnych miejsc pracy w międzynarodowym dopasowywaniu ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy oraz zapewni zachowanie właściwego znaczenia informacji.

(4) Art. 19 rozporządzenia (UE) 2016/589 przewiduje zatem wykorzystanie klasyfikacji europejskiej w celu osiągnięcia poziomu interoperacyjności niezbędnego do wysokiej jakości dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy za pośrednictwem wspólnej platformy informatycznej.

(5) W tym celu Komisja ściśle współpracowała z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami, aby opracować europejską klasyfikację umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów (klasyfikacja ESCO). W celu zapewnienia ścisłej współpracy z państwami członkowskimi Komisja ustanowiła grupę roboczą państw członkowskich ds. klasyfikacji ESCO. Ustanowiła również Komitet Techniczny ESCO, który zapewnia doradztwo techniczne w zakresie zarządzania, aktualizacji, wdrażania i zapewnienia jakości ESCO. Zainteresowane strony również przyczyniły się do rozwoju ESCO za pośrednictwem grup odniesienia i konsultacji online.

(6) Komisja konsultowała się z grupą roboczą państw członkowskich w sprawie klasyfikacji ESCO oraz jej tłumaczenia przed podjęciem decyzji o publikacji pierwszej wersji ESCO we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej w dniu 28 lipca 2017 r.

(7) Należy zatem przyjąć pierwszą wersję listy wielojęzycznych wykazów umiejętności, kompetencji i zawodów ESCO jako klasyfikację europejską w rozumieniu art. 19 rozporządzenia (UE) 2016/589.

(8) Listy te powinny zawierać, jako minimalny wymóg, dla każdego zawodu, umiejętności lub kompetencji, co najmniej jedno pojęcie w każdym języku urzędowym Unii Europejskiej, niepowtarzalny identyfikator (URI) i opis, a w odniesieniu do zawodów - powiązanie z najnowszą wersją międzynarodowej standardowej klasyfikacji zawodów (ISCO).

(9) Biorąc pod uwagę zmiany na rynku pracy, zmiany w terminologii oraz w technologiach dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy, jeśli klasyfikacja europejska ma stanowić stały punkt odniesienia do celów wielojęzycznego dopasowania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy na platformie EURES i ewentualnie innych platformach, konieczna będzie jej regularna aktualizacja Procedura przyjęcia zaktualizowanej wersji klasyfikacji europejskiej będzie się opierać na dobrej współpracy między Komisją a państwami członkowskimi.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. EURES,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot, zakres stosowania i definicje

1. 
Niniejszą decyzją ustanawia się listę umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej do wykorzystania do celów funkcjonowania wspólnej platformy informatycznej EURES, jak przewidziano w art. 19 rozporządzenia (UE) 2016/589, oraz określa się procedury aktualizacji i przeglądu tej listy.
2. 
Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje:
a)
"umiejętności i kompetencje" obejmują:
1)
"wiedzę", jako wynik przyswajania informacji poprzez uczenie się, czego skutkiem jest zbiór faktów, zasad, teorii i praktyk powiązanych z dziedziną pracy lub nauki;
2)
"umiejętności", jako zdolność do stosowania wiedzy i korzystania z wiedzy fachowej w celu wykonywania zadań i rozwiązywania problemów;
3)
"kompetencje", jako udowodnioną zdolność stosowania wiedzy, umiejętności i zdolności osobistych, społecznych lub metodologicznych w pracy lub w nauce oraz w karierze zawodowej i rozwoju osobistym;
b)
"zawód" oznacza grupę stanowisk pracy, na których wykonuje się podobne zadania i które wymagają podobnego zestawu umiejętności, podczas gdy "praca" oznacza zbiór zadań i obowiązków wykonywanych przez jedną osobę w konkretnym kontekście pracy;
c)
"lista" oznacza wyliczenie niepowtarzalnych identyfikatorów, które reprezentują zawody lub umiejętności i kompetencje, opatrzone metadanymi;
d)
"drobne poprawki" oznaczają zmiany do przyjętych list umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej w celu skorygowania błędów w tłumaczeniu lub pisowni oraz innych oczywistych błędów, które nie powodują zmian struktury klasyfikacji ani znaczenia pojęcia lub innej treści;
e)
"platforma usług ESCO" oznacza ogólnodostępną stronę internetową, na której Komisja udostępnia europejską klasyfikację umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów 2 .
Artykuł  2

Ustanowienie listy

Lista umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej, o której mowa w art. 19 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/589, obejmuje:

a)
zawody opublikowane w dniu 28 lipca 2017 r. na platformie usług ESCO w ramach europejskiej klasyfikacji umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów,
b)
umiejętności i kompetencje opublikowane w dniu 28 lipca 2017 r. na platformie usług ESCO w ramach europejskiej klasyfikacji umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów.
Artykuł  3

Aktualizacja listy

1. 
W celu uwzględnienia zmian na rynku pracy, w kształceniu i szkoleniu lub terminologii Komisja, we współpracy z państwami członkowskimi, regularnie ocenia konieczność aktualizacji listy umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej, która wykorzystywana jest do celów funkcjonowania portalu EURES.
2. 
Przed zaproponowaniem przyjęcia zaktualizowanej wersji listy zawodów oraz umiejętności i kompetencji w europejskiej klasyfikacji, o której mowa w art. 2, przez zmianę lub zastąpienie niniejszej decyzji, Komisja konsultuje się z grupą koordynacyjną EURES, o której mowa w art. 14 rozporządzenia (UE) 2016/589, i grupą roboczą państw członkowskich ds. ESCO.
3. 
Drobne poprawki w listach nie są uznawane za przyjęcie nowych zaktualizowanych wersji klasyfikacji. Komisja z odpowiednim wyprzedzeniem, a co najmniej 30 dni przed dokonaniem jakichkolwiek drobnych poprawek informuje jednak państwa członkowskie za pośrednictwem grupy koordynacyjnej EURES i grupy roboczej państw członkowskich ds. ESCO.
Artykuł  4

Publikacja listy

1. 
Europejski Urząd Koordynacji w ramach EURES zapewnia udostępnienie listy zawodów, umiejętności i kompetencji w europejskiej klasyfikacji oraz jej uaktualnionych wersji na stronie internetowej platformy usług ESCO.
2. 
Europejski Urząd Koordynacji w ramach EURES udostępnia również tę listę państwom członkowskim w formacie ułatwiającym ustanowienie i uaktualnianie wstępnego wykazu przez państwa członkowskie zgodnie z art. 19 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/589.
Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 lipca 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 107 z 22.4.2016, s. 1.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.183.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2018/1020 w sprawie przyjęcia i aktualizacji listy umiejętności, kompetencji i zawodów w klasyfikacji europejskiej do celów automatycznego dopasowywania ofert zatrudnienia i osób poszukujących pracy za pośrednictwem wspólnej platformy informatycznej EURES
Data aktu: 18/07/2018
Data ogłoszenia: 19/07/2018
Data wejścia w życie: 08/08/2018