KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności 1 , w szczególności jego art. 10 ust. 3,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1331/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. ustanawiające jednolitą procedurę wydawania zezwoleń na stosowanie dodatków do żywności, enzymów spożywczych i środków aromatyzujących 2 , w szczególności jego art. 7 ust. 5,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 ustanowiono unijny wykaz dodatków do żywności dopuszczonych do stosowania w żywności oraz warunki ich stosowania.
(2) Wykaz ten może być aktualizowany z inicjatywy Komisji lub na wniosek zgodnie z jednolitą procedurą, o której mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008.
(3) Na podstawie informacji przekazanych przez państwa członkowskie Komisja stwierdziła, że załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 powinien zostać zmieniony w odniesieniu do stosowania acesulfamu K (E 950), aspartamu (E 951), kwasu cyklaminowego i jego soli sodowej i wapniowej (E 952), sacharyny i jej soli sodowej, potasowej i wapniowej (E 954), sukralozy (E 955), neohesperydyny DC (E 959), neotamu (E 961), soli aspartamu i acesulfamu (E 962) i adwantamu (E 969) w "pieczywie cukierniczym i wyrobach ciastkarskich specjalnego przeznaczenia żywieniowego".
(4) Stosowanie substancji słodzących w "pieczywie cukierniczym i wyrobach ciastkarskich specjalnego przeznaczenia żywieniowego" zostało dopuszczone dyrektywą 94/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 3 . Żywność określona jako "pieczywo cukiernicze i wyroby ciastkarskie specjalnego przeznaczenia żywieniowego" obejmowała "żywność przeznaczoną dla osób cierpiących na zaburzenia przemiany węglowodanów (cukrzycę)", której dotyczą przepisy dyrektywy Rady 89/398/EWG 4 . W dyrektywie tej ustanowiono wspólną definicję "środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego" i przewidziano możliwość przyjmowania przepisów szczegółowych w odniesieniu do "żywności przeznaczonej dla osób cierpiących na zaburzenia przemiany węglowodanów (cukrzycę)", która to kategoria wchodzi w zakres definicji środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
(5) Jak stwierdzono jednak w sprawozdaniu Komisji 5 na temat żywności przeznaczonej dla osób cierpiących na cukrzycę, brakuje podstaw naukowych dla wprowadzenia szczegółowych wymogów dotyczących składu w przypadku tego rodzaju żywności. Ponadto rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 6 zniesiono pojęcie "środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego", w tym "żywności przeznaczonej dla osób cierpiących na zaburzenia przemiany węglowodanów (cukrzycę)".
(6) W związku z tym zezwolenie na stosowanie tych substancji słodzących w "pieczywie cukierniczym i wyrobach ciastkarskich specjalnego przeznaczenia żywieniowego" zgodnie z art. 7 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 nie jest już uzasadnione i produkty te nie powinny już być wprowadzane do obrotu.
(7) Ponadto jednolite stosowanie warunków zezwolenia na stosowanie substancji słodzących byłoby gwarancją przejrzystości i należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego.
(8) Dlatego też należy wykreślić wpisy dotyczące następujących dodatków do żywności: acesulfamu K (E 950), aspartamu (E 951), kwasu cyklaminowego i jego soli sodowej i wapniowej (E 952), sacharyny i jej soli sodowej, potasowej i wapniowej (E 954), sukralozy (E 955), neohesperydyny DC (E 959), neotamu (E 961), soli aspartamu i acesulfamu (E 962) i adwantamu (E 969) w odniesieniu do ich stosowania tylko w "pieczywie cukierniczym i wyrobach ciastkarskich specjalnego przeznaczenia żywieniowego" w kategorii żywności 07.2 "Pieczywo cukiernicze i wyroby ciastkarskie".
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008.
(10) Aby umożliwić podmiotom gospodarczym dostosowanie się do nowych przepisów, należy ustanowić okres przejściowy, w którym można będzie wprowadzać do obrotu pieczywo cukiernicze i wyroby ciastkarskie specjalnego przeznaczenia żywieniowego zawierające te substancje słodzące.
(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: