KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/796 z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie Agencji Kolejowej Unii Europejskiej i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 881/2004 1 , w szczególności jego art. 55 ust. 5,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Na mocy rozporządzenia (UE) 2016/796 Zarząd Agencji Kolejowej Unii Europejskiej ("Agencja") jest uprawniony do ustanowienia co najmniej jednej Rady Odwoławczej, która będzie odpowiedzialna za procedury odwoławcze i arbitrażowe, o których mowa w art. 58 i 61 wspomnianego rozporządzenia.
(2) Ponieważ w rozporządzeniu (UE) 2016/796 określono jedynie podstawowe zasady rozpatrywania odwołań, konieczne jest ustanowienie regulaminu Rady Odwoławczej, w tym zasad głosowania, procedur dotyczących składania odwołań oraz warunków zwrotu wydatków jej członków. Działając na podstawie wniosku złożonego przez Agencję oraz po konsultacji z Zarządem Agencji, Komisja powinna ustanowić regulamin Rady Odwoławczej.
(3) Zarząd Agencji powinien ustanowić co najmniej jedną Radę Odwoławczą jako stały organ, aby zapewnić spójność i koherencję w podejmowaniu decyzji oraz ograniczyć nakłady pracy administracyjnej i czasochłonne wyłanianie członków każdorazowo w przypadku pojawienia się odwołania lub wniosku o arbitraż, jak również aby wykorzystać indywidualną i zbiorową wiedzę ekspercką jej członków.
(4) Zarząd Agencji może ustanawiać Rady Odwoławcze składające się z trzech lub pięciu członków oraz odpowiedniej liczby zastępców, zgodnie z art. 55 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2016/796.
(5) Aby zapewnić sprawność i efektywność działań Rady Odwoławczej, jeden z jej członków powinien zostać wyznaczony jako przewodniczący Rady Odwoławczej. Podstawowym obowiązkiem przewodniczącego jest zapewnianie jakości i spójności decyzji Rady Odwoławczej.
(6) Radę Odwoławczą powinni ponadto wspomagać w wykonywaniu jej obowiązków sekretarz i sprawozdawca. Należy jasno określić ich powoływanie, rolę i zadania. Na potrzeby każdego postępowania powinien być wyznaczany sprawozdawca, a usługi sekretarza powinny być wspólne dla wszystkich Rad Odwoławczych.
(7) Należy przewidzieć możliwość wydania przez Radę Odwoławczą specjalnych wytycznych administracyjnych uzupełniających niniejszy regulamin o praktyczne rozwiązania.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu, o którym mowa w art. 81 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/796,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: