uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie 1 , w szczególności jej art. 2 ust. 1 lit. h),
uwzględniając wnioski złożone przez Irlandię, Grecję, Włochy, Litwę, Maltę, Portugalię, Słowację, Słowenię, Finlandię, Szwecję oraz Zjednoczone Królestwo,
(1) Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 690/2008 2 niektóre państwa członkowskie i niektóre obszary w państwach członkowskich uznano za strefy chronione w odniesieniu do niektórych organizmów szkodliwych. W niektórych przypadkach status strefy chronionej przyznano na czas określony, aby dane państwo członkowskie mogło dostarczyć wszystkie informacje niezbędne do wykazania, że w danym państwie członkowskim lub na danym obszarze nie występuje przedmiotowy organizm szkodliwy, lub zakończyć działania zmierzające do zwalczenia tego organizmu. Od tamtego czasu nastąpiły istotne zmiany statusu fitosanitarnego w niektórych strefach chronionych w niektórych państwach członkowskich.
(2) Terytorium Finlandii zostało uznane za stałą strefę chronioną w odniesieniu do Bemisia tabaci Genn. (populacje europejskie). Finlandia zwróciła się o cofnięcie statusu strefy chronionej ze względu na niewystarczający stopień dalszych korzyści gospodarczych i korzyści dla zdrowia roślin. Nie należy więc już uznawać Finlandii za strefę chronioną w odniesieniu do Bemisia tabaci (populacje europejskie).
(3) Terytorium Azorów w Portugalii zostało uznane do dnia 30 kwietnia 2018 r. za strefę chronioną w odniesieniu do Globodera pallida (Stone) Behrens, Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens i Rhynchophorus ferrugineus (Olivier). Z dodatkowych informacji przekazanych przez Portugalię wynika, że terytorium Azorów pozostaje wolne od tych organizmów. Należy zatem uznać Azory za strefę chronioną w odniesieniu do tych organizmów szkodliwych bez żadnych ograniczeń czasowych.
(4) Irlandia i Zjednoczone Królestwo wystąpiły z wnioskiem o uznanie terytoriów Irlandii i Irlandii Północnej, odpowiednio, za strefę chronioną w odniesieniu do Liriomyza huidobrensis (Blanchard) i Liriomyza trifolii (Burgess). Na podstawie badań prowadzonych od 2011 r. w Irlandii i od 2012 r. w Irlandii Północnej w Zjednoczonym Królestwie Irlandia i Zjednoczone Królestwo przedstawiły dowody na to, że dane organizmy szkodliwe nie występują na odnośnych terytoriach, mimo że istnieją tam korzystne warunki do ich występowania. Konieczne jest jednak prowadzenie dalszych badań. Badania te powinny nadal być monitorowane przez ekspertów podlegających Komisji. Należy zatem uznać Irlandię i Irlandię Północna w Zjednoczonym Królestwie za strefę chronioną w odniesieniu do Liriomyza huidobrensis i Liriomyza trifolii do dnia 30 kwietnia 2020 r.
(5) Terytoria Irlandii, Malty i Zjednoczonego Królestwa zostały uznane do dnia 30 kwietnia 2018 r. za strefę chronioną w odniesieniu do Paysandisia archon (Burmeister). Z dodatkowych informacji przekazanych przez Irlandię, Maltę i Zjednoczone Królestwo wynika, że ich terytoria pozostają wolne od tego organizmu. Należy zatem uznać Irlandię, Maltę i Zjednoczone Królestwo za strefę chronioną w odniesieniu do Paysandisia archon bez żadnych ograniczeń czasowych.
(6) Terytoria Irlandii i Zjednoczonego Królestwa zostały uznane do dnia 30 kwietnia 2018 r. za strefę chronioną w odniesieniu do Rhynchophorus ferrugineus (Olivier). Z dodatkowych informacji przekazanych przez Irlandię i Zjednoczone Królestwo wynika, że ich terytoria pozostają wolne od tego organizmu. Należy zatem uznać Irlandię i Zjednoczone Królestwo za strefę chronioną w odniesieniu do Rhynchophorus ferrugineus bez żadnych ograniczeń czasowych.
(7) Terytorium Zjednoczonego Królestwa zostało uznane do dnia 30 kwietnia 2018 r. za strefę chronioną w odniesieniu do Thaumetopoea pityocampa Denis & Schiffermüller i "Candidatus Phytoplasma ulmi". Z dodatkowych informacji przekazanych przez Zjednoczone Królestwo wynika, że jego terytorium pozostaje wolne od tych organizmów. Należy zatem uznać Zjednoczone Królestwo za strefę chronioną w odniesieniu do Thaumetopoea pityocampa Denis & Schiffermüller i "Candidatus Phytoplasma ulmi" bez żadnych ograniczeń czasowych.
(8) Terytorium Zjednoczonego Królestwa zostało uznane, z wyjątkiem pewnych obszarów podlegających władzom lokalnym, za strefę chronioną w odniesieniu do Thaumetopoea processionea L. do dnia 30 kwietnia 2018 r. Zjednoczone Królestwo przedłożyło informacje świadczące o tym, że występowanie Thaumetopoea processionea L. stwierdzono obecnie na podlegających władzom lokalnym obszarach Barking and Dagenham; Basildon; Basingstoke and Deane; Bexley; Bracknell Forest; Brentwood; Broxbourne; Castle Point; Chelmsford; Chiltem; Crawley; Dacorum; Dartford; East Hertfordshire; Enfield; Epping Forest; Gravesham; Greenwich; Harlow; Hart; Havering; Hertsmere; Horsham; Littlesford; Medway; Mid Sussex; Mole Valley; Newham; North Hertfordshire; Redbridge; Reigate and Banstead; Rushmoor; Sevenoaks; South Bedfordshire; South Bucks; St Albans; Surrey Heath; Tandridge; Three Rivers; Thurrock; Tonbridge and Malling; Waltham Forest; Watford; Waverley; Welwyn Hatfield; Windsor and Maidenhead, Wokingham i Wycombe. Obszarów tych nie należy już zatem uznawać za część strefy chronionej Zjednoczonego Królestwa i należy dodać je do wykazu obszarów podlegających władzom lokalnym wyłączonych ze strefy chronionej. Informacje te wskazują również na to, że pozostała część terytorium Zjednoczonego Królestwa, która została uznana za strefę chronioną w odniesieniu do Thaumetopoea processionea L., wydaje się być nadal wolna od tego organizmu szkodliwego. Konieczne jest jednak prowadzenie dalszych badań. Badania te powinny nadal być monitorowane przez ekspertów podlegających Komisji. Z tego powodu Zjednoczone Królestwo należy uznać, z wyłączeniem pewnych obszarów podlegających władzom lokalnym, za strefę chronioną w odniesieniu do Thaumetopoea processionea L. do dnia 30 kwietnia 2020 r.
(9) Terytorium Sycylii we Włoszech zostało uznane za stałą strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Włochy przedłożyły informacje świadczące o tym, że występowanie Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. stwierdzono obecnie w gminach Cesarò (prowincja Mesyna), Maniace, Bronte, Adrano (prowincja Katania) oraz Centuripe, Regalbuto i Troina (prowincja Enna) na Sycylii. Gmin Cesarò (prowincja Mesyna), Maniace, Bronte, Adrano (prowincja Katania) oraz Centuripe, Regalbuto i Troina (prowincja Enna) nie należy już zatem uznawać za część strefy chronionej Włoch na Sycylii w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.
(10) Ponadto niektóre części terytorium Włoch uznano za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 30 kwietnia 2018 r. Włochy przedłożyły informacje świadczące o tym, że występowanie Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. stwierdzono obecnie w prowincjach Parma i Piacenza, które są jedynymi pozostałymi częściami regionu Emilia-Romania uznanymi za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Regionu Emilia-Romania nie należy już zatem uznawać za część strefy chronionej Włoch. Informacje te wskazują również na to, że pozostała część terytorium Włoch, która została uznana za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 30 kwietnia 2018 r., wydaje się być nadal wolna od tego organizmu szkodliwego. Konieczne jest jednak prowadzenie dalszych badań. Badania te powinny nadal być monitorowane przez ekspertów podlegających Komisji. Terytorium Włoch uznane za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 30 kwietnia 2018 r., z wyjątkiem niektórych prowincji, w tym prowincji Parma i Piacenza w regionie Emilia-Romania, należy zatem uznać za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 30 kwietnia 2020 r.
(11) Terytorium Irlandii Północnej, z wyjątkiem pewnych okręgów, uznano za część strefy chronionej Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Zjednoczone Królestwo przedłożyło informacje świadczące o tym, że występowanie Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. stwierdzono obecnie także w innych częściach Irlandii Północnej, i zwróciło się o cofnięcie statusu strefy chronionej w odniesieniu do całego terytorium Irlandii Północnej. Nie należy już zatem uznawać Irlandii Północnej za część strefy chronionej Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.
(12) Terytoria Irlandii, Litwy, Słowenii i Słowacji, z wyjątkiem pewnych obszarów, zostały uznane za strefy chronione w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 30 kwietnia 2018 r. Z dodatkowych informacji przekazanych przez Irlandię, Litwę, Słowenię i Słowację wynika, że sporadyczne i odosobnione ogniska tego szkodliwego organizmu w niektórych częściach strefy chronionej zostały zwalczone lub trwa ich zwalczanie, a pozostała część ich terytoriów, z wyjątkiem pewnych obszarów, pozostaje wolna od tego organizmu szkodliwego. Informacje te wskazują również na to, że dotychczas żaden proces zwalczania ogniska tego organizmu nie trwał dłużej niż dwa lata. Konieczne jest jednak prowadzenie dalszych badań. Badania te powinny nadal być monitorowane przez ekspertów podlegających Komisji. Należy zatem uznać terytoria Irlandii, Litwy, Słowenii i Słowacji, z wyjątkiem pewnych obszarów, za strefy chronione w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 30 kwietnia 2020 r.
(13) Terytorium Zjednoczonego Królestwa zostało uznane do dnia 30 kwietnia 2018 r. za strefę chronioną w odniesieniu do Xanthomonas arboricola pv. pruni (Smith) Vauterin et al. Z dodatkowych informacji przekazanych przez Zjednoczone Królestwo wynika, że sporadyczne i odosobnione ogniska tego szkodliwego organizmu w niektórych częściach strefy chronionej zostały zwalczone lub trwa ich zwalczanie, a pozostała część terytorium tego państwa pozostaje wolna od tego organizmu szkodliwego. Informacje te wskazują również na to, że dotychczas żaden proces zwalczania ogniska tego organizmu nie trwał dłużej niż dwa lata. Konieczne jest jednak kontynuowanie zwalczania i prowadzenie dalszych badań. Badania te powinny nadal być monitorowane przez ekspertów podlegających Komisji. Należy zatem przedłużyć uznanie Zjednoczonego Królestwa za strefę chronioną w odniesieniu do Xanthomonas arboricola pv. pruni (Smith) Vauterin et al. do dnia 30 kwietnia 2020 r.
(14) Irlandia została uznana do dnia 30 kwietnia 2018 r. za strefę chronioną w odniesieniu do Ceratocystis platani (J.M. Walter) Engelbr. & T.C. Harr. Z dodatkowych informacji przekazanych przez Irlandię wynika, że jej terytorium pozostaje wolne od tego organizmu szkodliwego. Należy zatem uznać Irlandię za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu szkodliwego bez żadnych ograniczeń czasowych.
(15) Terytorium Irlandii Północnej w Zjednoczonym Królestwie zostało uznane za strefę chronioną w odniesieniu do Gremmeniella abietina (Lag.) Morelet. Zjednoczone Królestwo przedłożyło informacje świadczące o tym, że stwierdzono obecnie występowanie Gremmeniella abietina (Lag.) Morelet w Irlandii Północnej. Nie należy zatem uznawać już Irlandii Północnej za strefę chronioną w odniesieniu do Gremmeniella abietina (Lag.) Morelet.
(16) Terytorium Grecji, z wyjątkiem pewnych jednostek regionalnych, zostało uznane za strefę chronioną w odniesieniu do wirusa tristeza cytrusowych (szczepy europejskie). Grecja przedstawiła informacje, z których wynika, że występowanie wirusa tristeza cytrusowych (szczepy europejskie) stwierdzono obecnie w także w jednostkach regionalnych Arta i Lakonia. Nie należy zatem uznawać już jednostek regionalnych Arta i Lakonia za część strefy chronionej Grecji w odniesieniu do wirusa tristeza cytrusowych (szczepy europejskie).
(17) Szwecja została uznane za strefę chronioną w odniesieniu do wirusa brązowej plamistości pomidora. Szwecja zwróciła się o cofnięcie statusu strefy chronionej ze względu na niewystarczający stopień dalszych korzyści gospodarczych. Nie należy już zatem uznawać Szwecji za strefę chronioną w odniesieniu do wirusa brązowej plamistości pomidora.
(18) Do celów przejrzystości należy zastąpić cały załącznik do rozporządzenia (WE) nr 690/2008.
(19) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 690/2008.
(20) Ponieważ niektóre obszary zostały uznane za strefy chronione na mocy rozporządzenia (WE) nr 690/2008 do dnia 30 kwietnia 2018 r., niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od dnia 1 maja 2018 r. w celu zapewnienia ciągłości prawnej oraz uniknięcia zakłóceń w handlu.
(21) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
W imieniu Komisji | |
Jean-Claude JUNCKER | |
Przewodniczący |
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2018.136.1 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 2018/791 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 690/2008 uznające chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie |
Data aktu: | 31/05/2018 |
Data ogłoszenia: | 01/06/2018 |
Data wejścia w życie: | 02/06/2018, 01/05/2018 |