Rozporządzenie wykonawcze 2018/723 zmieniające załączniki I i II do rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009 w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania w odniesieniu do zatwierdzenia ogłuszania zwierząt z wykorzystaniem niskiego ciśnienia atmosferycznego

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/723
z dnia 16 maja 2018 r.
zmieniające załączniki I i II do rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009 w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania w odniesieniu do zatwierdzenia ogłuszania zwierząt z wykorzystaniem niskiego ciśnienia atmosferycznego
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 2 i art. 14 ust. 3 akapit pierwszy lit. b),

po zasięgnięciu opinii Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1099/2009 znajduje się wykaz zatwierdzonych metod ogłuszania, związanych z nimi specyfikacji oraz specjalnych wymogów dotyczących niektórych metod.

(2) W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1099/2009 określono wymogi dotyczące rozplanowania, budowy i wyposażenia rzeźni.

(3) W związku z wnioskiem prywatnego podmiotu gospodarczego Komisja zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") o wydanie opinii dotyczącej stosowania systemu niskiego ciśnienia atmosferycznego ("metoda") do ogłuszania broilerów (kurcząt utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa).

(4) W opinii 2  z dnia 25 października 2017 r. Urząd stwierdził, że:

- metodę można uznać za co najmniej równoważną - pod względem dobrostanu zwierząt - co najmniej jednej z obecnie dostępnych metod ogłuszania,

- metoda jest uzasadniona tylko przy zapewnieniu określonych warunków, a w szczególności: zgodności ze specyfikacjami technicznymi (takimi jak tempo dekompresji, czas trwania każdej fazy oraz całkowity czas ekspozycji), cech zwierzęcia (brojlery) oraz pewnych warunków otoczenia (np. temperatury i wilgotności),

- ograniczenia stosowania do brojlerów rzeźnych o wadze do 4 kg bez możliwości rozszerzenia na inne kategorie ptaków.

(5) Aby umożliwić właściwym organom prowadzenie regularnych ocen zgodności z warunkami dotyczącymi metody, należy określić szczegółowe wymogi dla tej metody.

(6) Oprócz uboju komercyjnego metoda została uznana za odpowiednią w przypadku uśmiercania kurcząt w celu zmniejszenia liczebności.

(7) Metoda jest również odpowiednia w innych przypadkach, gdy uśmiercanie dużej liczby kurcząt jest niezbędne ze względów innych niż zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt, dobrostan zwierząt czy kwestie środowiskowe.

(8) Z uwagi na to, że metoda jest równoważna, pod względem dobrostanu zwierząt, co najmniej jednej z istniejących zatwierdzonych metod, należy zmienić załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 1099/2009.

(9) Aby umożliwić skuteczne stosowanie i monitorowanie metody, należy przestrzegać pewnych szczegółowych wymogów dotyczących rozplanowania, budowy i wyposażenia rzeźni. Z tego względu należy zmienić również załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 1099/2009.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki I i II do rozporządzenia (WE) nr 1099/2009.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu Rady (WE) nr 1099/2009 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w załączniku I wprowadza się następujące zmiany:
a)
w tabeli 3 w rozdziale I wprowadza się następujące zmiany:
(i)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Tabela 3 - Metody atmosfery kontrolowanej";

(ii)
dodaje się wiersz 7 w brzmieniu:
Nr Nazwa Opis Warunki użycia Najważniejsze parametry Szczegółowe wymogi rozdziału II niniejszego załącznika
"7 Ogłuszanie z wykorzystaniem niskiego ciśnienia atmosferycznego Ekspozycja przytomnego zwierzęcia na stopniowe obniżenie ciśnienia przy redukcji ilości dostępnego tlenu do poniżej 5 %. Brojlery o masie ciała do 4 kg.

Ubój, zmniejszanie liczebności i inne sytuacje.

Tempo dekompresji.

Czas ekspozycji.

Temperatura otoczenia i wilgotność.

Punkty 10.1-10.5"
b)
w rozdziale II dodaje się pkt 10 w brzmieniu:

"10. Ogłuszanie z wykorzystaniem niskiego ciśnienia atmosferycznego

10.1. W pierwszej fazie tempo dekompresji może być maksymalnie równoważne spadkowi ciśnienia ze standardowego ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza wynoszącego 760 Tr do 250 Tr w czasie co najmniej 50 sekund.

10.2. W drugiej fazie w ciągu kolejnych 210 sekund należy uzyskać minimalne standardowe ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza wynoszące 160 Tr.

10.3. Należy tak dostosować krzywą obniżenia ciśnienia w czasie, aby mieć pewność, że wszystkie ptaki zostały nieodwracalnie ogłuszone w czasie cyklu.

10.4. Komora musi być poddawana badaniu szczelności, a manometry kalibrowane przed każdym zastosowaniem metody i nie rzadziej niż raz dziennie.

10.5. Zarejestrowane dane dotyczące podciśnienia bezwzględnego, czasu ekspozycji, temperatury i wilgotności należy przechowywać przez co najmniej rok.";

2)
w załączniku II dodaje się pkt 7 w brzmieniu:

"7. Ogłuszanie z wykorzystaniem niskiego ciśnienia atmosferycznego

7.1. Sprzęt do ogłuszania z wykorzystaniem niskiego ciśnienia atmosferycznego musi być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby w komorze wytworzyć próżnię, co pozwoli na powolną i stopniową dekompresję przy jednoczesnej redukcji ilości dostępnego tlenu oraz utrzymanie minimalnego ciśnienia.

7.2. System musi być wyposażony w funkcję ciągłego pomiaru, wyświetlania i rejestrowania podciśnienia bezwzględnego, czasu ekspozycji, temperatury i wilgotności oraz generowania dobrze widocznych i słyszalnych ostrzeżeń, jeżeli ciśnienie odbiega od wymaganych poziomów. Wyświetlacz urządzenia musi być dobrze widoczny dla personelu.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 16 maja 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 303 z 18.11.2009, s. 1.
2 Dziennik EFSA 2017; 15(12):5056.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.122.11

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2018/723 zmieniające załączniki I i II do rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009 w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania w odniesieniu do zatwierdzenia ogłuszania zwierząt z wykorzystaniem niskiego ciśnienia atmosferycznego
Data aktu: 16/05/2018
Data ogłoszenia: 17/05/2018
Data wejścia w życie: 18/05/2018