Decyzja 2018/641 dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Stowarzyszenia UE-Algieria w odniesieniu do zmiany warunków stosowania preferencji taryfowych dla produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych, o których mowa w art. 14 Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną, z drugiej strony

DECYZJA RADY (UE) 2018/641
z dnia 17 kwietnia 2018 r.
dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Stowarzyszenia UE-Algieria w odniesieniu do zmiany warunków stosowania preferencji taryfowych dla produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych, o których mowa w art. 14 Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną, z drugiej strony

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Układ eurośródziemnomorski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną, z drugiej strony 1  (zwany dalej "Układem o stowarzyszeniu"), został podpisany w dniu 22 kwietnia 2002 r. i wszedł w życie dnia 1 września 2005 r.

(2) W związku z trudnościami napotkanymi przez Algierską Republikę Ludowo-Demokratyczną (zwaną dalej "Algierią") w trakcie znoszenia ceł na produkty rolne i przetworzone produkty rolne, Unia i Algieria osiągnęły kompromis w sprawie możliwych do przyjęcia zmian ceł podstawowych, ilości i harmonogramu znoszenia ceł ustalonych na pierwotnych warunkach określonych w protokołach nr 2 i 5 do Układu o stowarzyszeniu.

(3) Art. 16 Układu o stowarzyszeniu przewiduje, pod pewnymi warunkami, możliwość jednostronnej zmiany uzgodnionych postanowień taryfowych. Jednak Strona, która wnosi o wprowadzenie zmian, ma zgodzić się na przyznanie drugiej Stronie porównywalną ulgę w odniesieniu do jej przywozu. Zgodnie z art. 16 ust. 2 Układu o stowarzyszeniu Komitet Stowarzyszenia UE-Algieria (zwany dalej "Komitetem Stowarzyszenia") ma zebrać się w celu uwzględnienia interesów tej drugiej Strony. Art. 97 Układu o stowarzyszeniu stanowi, że Komitet Stowarzyszenia ma prawo do podejmowania decyzji w sprawie zarządzania tym Układem. Orzekanie w przedmiocie planowanych zmian należy do Komitetu Stowarzyszenia.

(4) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Stowarzyszenia, jako że decyzja Komietu Stowarzyszenia jest dla Unii wiążąca, zgodnie z art. 97 Układu o stowarzyszeniu, i wpływa w decydujący sposób na treść prawa Unii, w szczególności na protokoły nr 2 i 5 do Układu o stowarzyszeniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Stowarzyszenia UE-Algieria w odniesieniu do zmiany warunków stosowania preferencji taryfowych dla produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych, o których mowa w art. 14 Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną, z drugiej strony, opiera się na projekcie decyzji Komitetu Stowarzyszenia załączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Decyzja Komitetu Stowarzyszenia zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zaraz po jej przyjęciu.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 17 kwietnia 2018 r.
W imieniu Rady
E. ZAHARIEVA
Przewodniczący

PROJEKT

DECYZJA ... KOMITETU STOWARZYSZENIA UE-ALGIERIA

z dnia ...

w sprawie zmiany warunków stosowania preferencji taryfowych dla produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych, o których mowa w art. 14 Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną, z drugiej strony

KOMITET STOWARZYSZENIA UE-ALGIERIA,

uwzględniając Układ eurośródziemnomorski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną, z drugiej strony 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)
W związku z trudnościami napotkanymi przez Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną (zwaną dalej "Algierią") w trakcie znoszenia ceł na produkty rolne i przetworzone produkty rolne, określonych zgodnie z warunkami protokołów nr 2 i 5 do Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną, z drugiej strony (zwanego dalej "Układem o stowarzyszeniu"), w okresie od września 2010 r. do lipca 2011 r. odbyło się sześć posiedzeń grupy ekspertów Komisji Europejskiej i Algierii.
(2)
Konsultacje te pozwoliły osiągnąć kompromis w sprawie możliwych do przyjęcia zmian pierwotnie ustalonych ceł podstawowych, ilości i harmonogramu znoszenia ceł, przy poszanowaniu warunków ustanowionych w protokołach nr 2 i 5 do Układu o stowarzyszeniu.
(3)
Art. 16 Układu o stowarzyszeniu przewiduje, pod pewnymi warunkami, możliwość jednostronnej zmiany uzgodnionych postanowień taryfowych. Jednak Strona, która wnosi o wprowadzenie zmian, ma zgodzić się na przyznanie drugiej Stronie porównywalną ulgę w odniesieniu do jej przywozu. Zgodnie z art. 16 ust. 2 Układu o stowarzyszeniu Komitet Stowarzyszenia UE-Algieria (zwany dalej "Komitetem Stowarzyszenia") ma zebrać się w celu uwzględnienia interesów tej drugiej Strony.
(4)
Art. 97 Układu stanowi, że Komitet Stowarzyszenia ma prawo do podejmowania decyzji w sprawie zarządzania tym Układem. Jest zatem konieczne, aby Komitet Stowarzyszenia przyjął decyzję w odniesieniu do proponowanych zmian,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Warunki dotyczące stawek i terminów uzgodnione podczas trwania dwustronnych konsultacji, znajdujące się w załączniku do niniejszej decyzji zmieniają pierwotnie przewidziane warunki taryfowe na odpowiednie produkty rolne i przetworzone produkty rolne w protokołach nr 2 i 5 do Układu o stowarzyszeniu.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w ...

W imieniu Komitetu Stowarzyszenia UE-Algieria
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

1.
W następstwie złożenia przez Algierską Republikę Ludowo-Demokratyczną (zwaną dalej "Algierią") formalnego wniosku o zmianę harmonogramu znoszenia ceł na produkty rolne i przetworzone produkty rolne podczas 5. posiedzenia Komitetu Stowarzyszenia, które odbyło się 15 czerwca 2010 r., i po sześciu turach konsultacji, Strony uzgodniły w dniu 11 lipca 2011 r. nowe przepisy zmieniające przepisy taryfowe przewidziane w protokołach nr 2 i 5 do Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną, z drugiej strony (zwanego dalej "Układem o stowarzyszeniu"), w oparciu o listę 36 podpozycji taryfowych (34 podpozycji dla produktów rolnych i dwóch podpozycji dla przetworzonych produktów rolnych).
2.
Art. 16 Układu o stowarzyszeniu przewiduje, że Strona, która zmienia ustalenia określone w tym Układzie, ma dać drugiej Stronie rekompensatę o równoważnym skutku.

Algierskie memorandum z czerwca 2010 r. przewidywało wyeliminowanie 34 preferencyjnych dla Unii podpozycji taryfowych dla produktów rolnych i dwóch podpozycji dla przetworzonych produktów rolnych.

3.
W wyniku sześciu spotkań (od września 2010 r. do lipca 2011 r.) zakończonych porozumieniem w formie protokołu w dniu 11 lipca 2011 r., Strony uzgodniły zniesienie w protokole nr 2 do Układu o stowarzyszeniu 25 podpozycji preferencyjnych dla produktów rolnych i w protokole nr 5 do Układu o stowarzyszeniu dwóch podpozycji dla przetworzonych produktów rolnych w odniesieniu do wywozu z Unii do Algierii i rekompensatę dla Unii o skutku równoważnym pod względem utraty wpływów z ceł dla podmiotów unijnych poprzez podniesienie ceł na dwie inne podpozycje preferencyjne dla produktów rolnych: bydło żywe - zwierzęta hodowlane czystorasowe i pszenicę zwyczajną, inną niż przeznaczoną do siewu.

Szczegóły tych zmian znajdują się w niniejszym załączniku.

4.
Preferencje taryfowe, pierwotnie ustanowione w protokołach nr 2 i 5 do Układu o stowarzyszeniu, stosuje się do pozostałych produktów, o których mowa w art. 14 ust. 2 tego Układu.
5.
Zmiany ustaleń taryfowych przedstawione w protokołach nr 2 i 5 do Układu o stowarzyszeniu zostały wdrożone jednostronnie przez Algierię od dnia 1 stycznia 2011 r., a następnie zmienione w wyniku konsultacji między Stronami. Następujące przepisy są stosowane przez Algierię od dnia 1 października 2012 r.

Od dnia 1 października 2012 r. zostały uchylone przez Algierię kontyngenty preferencyjne przyznane Unii w protokole nr 2 do Układu o stowarzyszeniu UE-Algieria, dotyczące następujących produktów rolnych:

Nomeklatura algierska Opis Stosowana

taryfa

(%)

Redukcja należności celnych (%) Preferencyjne

kontyngenty

taryfowe

(w tonach)

Kod unijny
0105.11.10 Pisklęta jednodniowe, "mięsne" 5 100 20 0105.11
0105.11.20 Pisklęta jednodniowe, "nioski" 5
0105.11.30 Pisklęta jednodniowe, "reprodukcja i mięsne" 5
0105.11.40 Pisklęta jednodniowe, "reprodukcja i nioski" 5
0713.10.90 Groch 5 100 3 000 0713.10.90
0713.20.90 Ciecierzyca 5 0713.20.00
0713.31.90 Fasola z gatunku mungo, hepper lub radiata 5 0713.31.00
0713.32.90 Fasolka czerwona mała (Adzuki) 5 0713.32.00
0713.33.90 Fasola, włącznie z białą groszkową 5 0713.33.90
0713.39.90 Pozostała fasola 5 0713.39.00
0713.40.90 Soczewica 5 0713.40.00
0713.50.90 Bób 5 0713.50.00
0713.90.90 Pozostałe warzywa strączkowe 5 0713.90.00
0805.10.00 Pomarańcze 30 20 100 0805.10
0805.20.00 Mandarynki (włącznie z tangerynami i satsumami); klementynki, wilkingi i podobne hybrydy cytrusowe 30 0805.20
0805.40.00 Grejpfruty, włącznie z pomelo 30 0805.40
0805.50.00 Cytryny (Citrus limon, Citrus limonum) i Limy (Citrus aurantifolia, Citrus latifolia) 30 0805.50
0805.90.00 Pozostałe owoce cytrusowe 30 0805.90
1105.20.00 Płatki i granulki ziemniaczane 30 20 100 1105.20.00
1107.10.00 Słód niepalony 30 100 1 500 1107.10
1108.12.00 Skrobia kukurydziana 30 20 1 000 1108.12
2005.40.00 Groch (Pisum Sativum), przetworzony lub zakonserwowany inaczej niż octem lub kwasem octowym, niezamrożony, inny niż wyroby objęte pozycją 20.06. 30 100 200 2005.40
2005.60.00 Szparagi 30 100 500 2005.60
2005.90.00 Pozostałe warzywa i mieszanki warzywne 30 20 200 2005.99
2007.99.00 Niehomogenizowane przetwory, inne niż z owoców cytrusowych 30 20 200 2007.99

Od dnia 1 października 2012 r. zostały uchylone przez Algierię kontyngenty preferencyjne przyznane Unii w załączniku 2 do protokolu nr 5 do Układu o stowarzyszeniu, dotyczące następujących produktów rolnych:

Nomenklatura algierska Opis Stosowana

taryfa

(%)

Redukcja należności celnych (%) Preferencyjne

kontyngenty

taryfowe

(w tonach)

Kod unijny
2105.00.00 Lody i pozostałe lody jadalne 30 20
3505.10.00 Dekstryny i pozostałe skrobie modyfikowane 15 100

Kontyngenty preferencyjne przyznane Unii w protokole nr 2 do Układu o stowarzyszeniu zostały od dnia 1 października 2012 r. zastąpione przez Algierię następującymi przepisami:

Nomenklatura algierska Opis towarów Stosowana

taryfa

(%)

Redukcja należności celnych (%) Preferencyjne

kontyngenty

taryfowe

(w tonach)

Kod unijny
0102.10.00 Bydło żywe - zwierzęta hodowlane czystorasowe 5 100 4 950 0102.10.00
1001.90.90 Pszenica inna niż pszenica durum, inna niż przeznaczona do siewu 5 100 403 000 1001.90.99

Od dnia 1 października 2012 r. przywrócone zostały przez Algierię w całości kontyngenty preferencyjne przyznane Unii w protokole nr 2 do Układu o stowarzyszeniu dla następujących produktów rolnych:

Nomenklatura algierska Opis towarów Stosowana

taryfa

(%)

Redukcja należności celnych (%) Preferencyjne

kontyngenty

taryfowe

(w tonach)

Kod unijny
0102.90.10 Krowy mleczne 5 100 5 000 0102.90
0102.90.20 Cielne jałówki i krowy 5
0102.90.90 Inne 30
0406.90.10 Miękki ser niegotowany lub inny ser prasowany, półgotowany lub gotowany 30 100 800 0406.90

(z wyjątkiem 90.01)

0406.90.90 Inne sery (typu włoskiego i gouda) 30
10.03.00.90 Jęczmień, inny niż przeznaczony do siewu 15 50 200 000 1003.00.90
1517.10.00 Margaryna, z wyłączeniem margaryny płynnej: 30 100 2 000 1517.10
1517.90.00 Inne 30 1517.90
1701.99.00 Cukier trzcinowy lub buraczany i chemicznie czysta sacharoza, inny niż cukier surowy, niezawierający dodatku środków aromatyzujących lub barwiących 30 100 150 000 1701.99
1 Dz.U. L 265 z 10.10.2005, s. 2.
2 Dz.U. L 265 z 10.10.2005, s. 2.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.106.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2018/641 dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Stowarzyszenia UE-Algieria w odniesieniu do zmiany warunków stosowania preferencji taryfowych dla produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych, o których mowa w art. 14 Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną, z drugiej strony
Data aktu: 17/04/2018
Data ogłoszenia: 26/04/2018