(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 2227)(Dz.U.UE L z dnia 23 kwietnia 2018 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie 1 , w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie czwarte,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W 2017 r. zarejestrowano wyjątkowo dużo roślin podatnych dotkniętych rozległym pożarem w strefie buforowej w Portugalii kontynentalnej. Wskutek tego liczba porażonych drzew, które należy wyciąć, usunąć i unieszkodliwić, gwałtownie wzrosła w sposób nieoczekiwany do około 1,5 mln drzew. Pomimo faktu, że władze portugalskie stopniowo zwiększały swoje możliwości uporania się z liczbą dochodzącą nawet do 300 000 drzew rocznie i oczekuje się, że nadal będą zwiększały swoje możliwości wraz z rosnącymi potrzebami, nie byłyby w stanie przeprowadzić wycinki, usunięcia i unieszkodliwienia wszystkich tych niedawno porażonych drzew w przewidzianym prawem terminie zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji 2012/535/UE 2 .
(2) Z powyższych względów oraz na wniosek Portugalii należy przewidzieć czasowe odstępstwo od przepisów prawnych określonych w pkt 3 lit. b) załącznika II do wspomnianej decyzji, aby dać Portugalii możliwość ukończenia tej wycinki w odnośnej strefie buforowej w dłuższym terminie, lecz nie później niż do dnia 31 marca 2020 r. Dzięki temu władze portugalskie miałyby odpowiednio więcej czasu na przeprowadzenie niezbędnej wycinki, której zakres znacznie się zwiększył z powodu skali wspomnianych pożarów.
(3) Odstępstwo powinno być uzależnione od przedstawienia przez Portugalię rocznego planu działania, tak aby działania były dobrze przygotowane i skoordynowane. W planie działania należy szczegółowo określić rośliny podatne o wyższym ryzyku zainfekowania węgorkiem sosnowcem, w stosunku do których wymagane jest podjęcie szybszych działań, niezbędne zasoby, jakie należy przydzielić, i inne istotne informacje, takie jak środki, które mają zostać wdrożone, aby ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia węgorkiem sosnowcem w oczekiwaniu na wycinkę, usunięcie i unieszkodliwienie tych roślin, w tym bardziej szczegółowe badania roślin podatnych i wektorów w celu wczesnego wykrywania węgorka sosnowca, i terminy ich wdrożenia. Poziom ryzyka, jakie stanowią te rośliny, powinien być corocznie oceniany, a plan działania odpowiednio aktualizowany, tak aby można było zająć się w pierwszej kolejności roślinami, które stwarzają największe ryzyko rozprzestrzeniania się węgorka sosnowca.
(4) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą 2012/535/UE.
(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 19 kwietnia 2018 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Vytenis ANDRIUKAITIS |
|
Członek Komisji |