Rozporządzenie delegowane 2017/575 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w sprawie rynków instrumentów finansowych w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących danych publikowanych przez systemy wykonywania zleceń na temat jakości wykonywania transakcji

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2017/575
z dnia 8 czerwca 2016 r.
uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w sprawie rynków instrumentów finansowych w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących danych publikowanych przez systemy wykonywania zleceń na temat jakości wykonywania transakcji
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającą dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE 1 , w szczególności jej art. 27 ust. 10 akapit pierwszy lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Mając na celu udostępnienie zarówno społeczeństwu, jak i firmom inwestycyjnym odpowiednich danych dotyczących jakości wykonywania zleceń, aby ułatwić im ustalenie najlepszego sposobu wykonywania zleceń klientów, należy określić szczególną treść, format i częstotliwość przekazywania danych dotyczących jakości wykonywania zleceń w odniesieniu do instrumentów finansowych podlegających obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 2 , które to dane mają być publikowane przez systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje. Istotne jest również określenie szczególnej treści, formatu i częstotliwości przekazywania danych dotyczących jakości wykonywania zleceń w odniesieniu do innych, niepodlegających obowiązkowi obrotu, instrumentów finansowych, które to dane mają być publikowane przez systemy wykonywania zleceń. Pod tym względem należy zwrócić należytą uwagę na rodzaj systemu wykonywania zleceń i rodzaj przedmiotowego instrumentu finansowego.

(2) Aby w pełni ocenić stopień jakości wykonywania transakcji, które są zawierane w Unii, systemy wykonywania zleceń, które mogą zostać wybrane przez firmy inwestycyjne do wykonywania zleceń klientów, powinny spełniać wymogi dotyczące danych, które mają być dostarczane przez systemy wykonywania zleceń zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. W tym celu wspomniane systemy wykonywania zleceń powinny obejmować rynki regulowane, wielostronne platformy obrotu, zorganizowane platformy obrotu, podmioty systematycznie internalizujące transakcje, animatorów rynku i innych dostawców płynności.

(3) Z uwagi na różnice pod względem rodzaju systemu wykonywania zleceń i rodzaju instrumentów finansowych treść zgłoszeń powinna różnić się w zależności od szeregu czynników. Należy różnicować ilość i rodzaj zgłaszanych danych w zależności od systemów transakcyjnych, trybów obrotu i platform obrotu, aby zapewnić odpowiedni kontekst uzyskanej jakości wykonania zlecenia.

(4) Aby uniknąć niewłaściwego porównywania systemów wykonywania zleceń oraz zapewnić przydatność zgromadzonych danych, systemy wykonywania zleceń powinny przedkładać oddzielne zgłoszenia odpowiadające segmentom, które prowadzą różne arkusze zleceń lub które są odmiennie regulowane lub stosują odmienne identyfikatory segmentów rynku.

(5) Aby zapewnić dokładne odzwierciedlenie jakości wykonania zlecenia, które rzeczywiście miało miejsce, systemy obrotu nie powinny publikować w ramach wykonanych zleceń tych zleceń, które zostały zrealizowane poza rynkiem regulowanym i zgłoszone do systemu obrotu.

(6) W przypadku gdy animatorzy rynku i inni dostawcy płynności składają sprawozdania jako systemy wykonywania zleceń w odniesieniu do instrumentów finansowych, które nie podlegają obowiązkowi obrotu, powinni oni publikować informacje na temat wykonanych zleceń lub kwotowań cen dla swoich klientów wyłącznie wtedy, gdy zlecenia są kwotowane lub wykonywane poza rynkiem regulowanym albo wykonywane na podstawie art. 4 i 9 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, z wyłączeniem zleceń przechowywanych w podsystemie zarządzania zleceniami danego systemu obrotu do czasu ujawnienia.

(7) Należy wziąć pod uwagę, że do innych dostawców płynności należy zaliczyć firmy, które są gotowe do zawierania transakcji na własny rachunek i które zapewniają płynność w ramach swojej zwykłej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy zawarły one formalne umowy lub zobowiązały się zapewniać płynność w sposób ciągły.

(8) W celu uzyskania pełnej przejrzystości w zakresie jakości wykonania transakcji w stosunku do ceny należy w stosownych przypadkach wyłączyć z informacji przekazanych na temat ceny wszystkie prowizje lub naliczone odsetki.

(9) Przy ustalaniu odpowiednich informacji na potrzeby oceny jakości cen należy wymagać zarówno informacji na temat średnich poziomów dziennych, jak i informacji na temat poziomu w określonym momencie. Zapewni to uczestnikom odpowiedni kontekst i pełniejszy obraz podczas analizowania uzyskanej jakości wykonania zlecenia. W celu umożliwienia dokonywania porównań cen między instrumentami finansowymi konieczne jest również określenie kodu waluty każdej zgłoszonej transakcji.

(10) Aby zapewnić spójność regulacyjną, systemy obrotu nie powinny mieć obowiązku przekazywania szczegółowych informacji na temat transakcji, które w momencie publikacji podlegają odroczeniu publikacji zgodnie z wymogami przejrzystości posttransakcyjnej. Podmioty systematycznie internalizujące transakcje, animatorów rynku i innych dostawców płynności należy zwolnić z obowiązku publikowania dotyczących transakcji danych na określony moment w odniesieniu do wszelkich transakcji powyżej standardowej wielkości rynkowej lub powyżej wielkości specyficznej dla danego instrumentu finansowego, aby uniknąć sytuacji, w której podmioty te byłyby narażone na nieuzasadnione ryzyko ujawnienia szczególnie chronionych informacji handlowych, które mogłoby ograniczać ich zdolność do zabezpieczenia ekspozycji i zapewnienia płynności. W przypadku akcji, funduszy inwestycyjnych typu ETF i certyfikatów uznanych za niepłynne na podstawie rozporządzenia (UE) nr 600/2014 stosowanym progiem standardowej wielkości rynkowej jest minimalna dostępna standardowa wielkość rynkowa dla tego rodzaju instrumentów finansowych. Aby uniknąć niepewności należy sprecyzować, że odniesienia do dużej skali oraz wielkości specyficznej dla danego instrumentu finansowego mają znaczenie określone w wymogach przejrzystości posttransakcyjnej.

(11) Niezbędne jest uzyskanie pełnej przejrzystości wszystkich kosztów ponoszonych przy wykonywaniu zlecenia za pośrednictwem danego systemu. Konieczne jest określenie wszystkich kosztów związanych z wykonaniem zlecenia klienta, które są istotne dla korzystania z konkretnego systemu i które klient ponosi bezpośrednio lub pośrednio. Koszty te powinny obejmować opłaty za wykonanie zleceń, w tym opłaty za złożenie, zmianę lub anulowanie zleceń lub wycofanie kwotowań, jak również wszelkie opłaty związane z dostępem do danych rynkowych lub korzystaniem z terminali. Odpowiednie koszty mogą też obejmować opłaty z tytułu rozliczania i rozrachunku lub wszelkie inne opłaty wnoszone na rzecz osób trzecich uczestniczących w wykonywaniu zlecenia, jeżeli stanowią one część usług świadczonych przez system wykonywania zleceń. Informacje na temat kosztów powinny również obejmować podatki lub opłaty bezpośrednio zafakturowane na system lub poniesione przez system w imieniu członków lub użytkowników systemu wykonywania zleceń lub w imieniu klienta, którego dotyczy zlecenie.

(12) Prawdopodobieństwo wykonania zlecenia oznacza prawdopodobieństwo wykonania określonego rodzaju zlecenia i jest potwierdzone szczegółowymi informacjami na temat wolumenów obrotu określonym instrumentem lub innymi cechami zleceń i transakcji. Informacje na temat prawdopodobieństwa wykonania zlecenia powinny umożliwiać obliczenie takich wskaźników jak względna wielkość rynku w przypadku danego systemu w odniesieniu do określonego instrumentu finansowego lub klasy instrumentów finansowych. Prawdopodobieństwo wykonania zlecenia należy również oceniać w oparciu o dane dotyczące niezrealizowanych transakcji bądź anulowanych lub zmienionych zleceń.

(13) Szybkość wykonania zlecenia może mieć różne znaczenia dla różnych rodzajów systemów wykonywania zleceń, ponieważ pomiar szybkości jest inny zarówno w przypadku systemów transakcyjnych, jak i platform obrotu. W przypadku notowań ciągłych bazujących na arkuszu zleceń szybkość wykonania zlecenia powinna być wyrażona w milisekundach, natomiast w przypadku innych systemów transakcyjnych należy stosować większe jednostki czasu. Należy również wyłączyć kwestię opóźnienia połączenia konkretnego uczestnika z systemem wykonywania zleceń, ponieważ czynnik ten pozostaje poza kontrolą samego systemu wykonywania zleceń.

(14) Do celów porównania jakości wykonania zleceń różnej wielkości systemy wykonywania zleceń powinny być zobowiązane do zgłaszania transakcji w kilku zakresach wielkości. Progi tych zakresów powinny być uzależnione od rodzaju instrumentu finansowego i jego płynności, co ma na celu zapewnienie, aby progi te dostarczały adekwatną próbę wykonanych zleceń o wielkości typowej dla danego instrumentu.

(15) Ważne jest, by systemy wykonywania zleceń gromadziły dane przez cały zwykły czas pracy. Przedstawianie zgłoszeń powinno zatem następować bezpłatnie, w formacie elektronicznym umożliwiającym przetwarzanie automatyczne i za pośrednictwem strony internetowej, aby umożliwić społeczeństwu pobieranie, przeszukiwanie, sortowanie i analizowanie wszystkich udostępnionych danych.

(16) Zgłoszenia przedstawiane przez systemy wykonywania zleceń powinny być uzupełnione danymi dostarczanymi przez dostawcę informacji skonsolidowanych ustanowionego dyrektywą 2014/65/UE, co umożliwi opracowanie lepszych miar jakości wykonywania zleceń.

(17) Ze względów spójności oraz w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynków finansowych konieczne jest, aby przepisy ustanowione niniejszym rozporządzeniem oraz przepisy ustanowione dyrektywą 2014/65/UE i rozporządzeniem (UE) nr 600/2014 były stosowane od tej samej daty.

(18) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

(19) ESMA przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o opinię do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych powołanej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

W niniejszym rozporządzeniu określa się szczególną treść, format i okresowość danych publikowanych przez systemy wykonywania zleceń na temat jakości wykonywania transakcji. Niniejsze rozporządzenie stosuje się do systemów obrotu, podmiotów systematycznie internalizujących transakcje, animatorów rynku i innych dostawców płynności.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

a)
"system transakcyjny" oznacza sposób, w jaki system wykonywania zleceń wykonuje zlecenia w ramach systemu notowań ciągłych bazujących na arkuszu zleceń, systemu opartego na ciągłym kwotowaniu cen, systemu zapytań o kwotowanie, systemu okresowego notowania lub jakiegokolwiek systemu hybrydowego należącego do co najmniej dwóch z tych kategorii lub będącego systemem, w którym proces ustalania ceny ma inny charakter niż ten mający zastosowanie do systemów wymienionych powyżej;
b)
"wielkość specyficzna dla danego instrumentu finansowego" oznacza wielkość specyficzną dla obligacji, strukturyzowanego produktu finansowego, uprawnienia do emisji lub instrumentu pochodnego, które są przedmiotem obrotu w danym systemie obrotu i dla których nie ma płynnego rynku, a transakcje na tych instrumentach podlegają odroczonej publikacji zgodnie z art. 11 rozporządzenia (UE) nr 600/2014;
c)
"duża skala" oznacza zlecenie o dużej skali zgodnie z art. 7 i 11 rozporządzenia (UE) nr 600/2014;
d)
"transakcja niezrealizowana" oznacza transakcję unieważnioną przez system wykonywania zleceń;
e)
"mnożnik ceny" oznacza liczbę jednostek instrumentu bazowego reprezentowanego przez jeden kontrakt pochodny;
f)
"oznaczenie ceny" oznacza określenie, czy cena transakcji jest wyrażona wartością pieniężną, wartością procentową czy stopą zwrotu;
g)
"oznaczenie ilości" oznacza określenie, czy ilość będąca przedmiotem transakcji jest wyrażona liczbą jednostek, wartością nominalną czy wartością pieniężną;
h)
"rodzaj dostawy" oznacza określenie, czy dany instrument finansowy jest rozliczany fizycznie czy w środkach pieniężnych, włącznie z przypadkami, w których kontrahent może dokonać wyboru lub w których kwestię tę rozstrzyga osoba trzecia;
i)
"tryb obrotu" oznacza zaplanowaną aukcję otwarcia, zamknięcia lub śróddzienną, aukcję niezaplanowaną, obrót na zamknięciu, obrót poza sesją główną lub zgłoszenie transakcji;
j)
"platforma obrotu" oznacza rodzaj platformy prowadzonej przez system wykonywania zleceń: platformę elektroniczną, głosową lub tradycyjną;
k)
"głębokość arkusza zleceń" oznacza całkowitą dostępną płynność wyrażoną jako iloczyn ceny i wolumenu wszystkich ofert zakupu i sprzedaży dla określonej liczby przyrostów cen od wartości pośredniej między najlepszymi ofertami zakupu i sprzedaży;
l)
"średni spread efektywny" oznacza średnią podwojoną różnicę między faktyczną ceną wykonania a wartością pośrednią między najlepszymi ofertami zakupu i sprzedaży w momencie otrzymania w przypadku zleceń po cenie rynkowej lub zbywalnych zleceń z limitem ceny;
m)
"średnia szybkość wykonania niezmienionych zleceń pasywnych na poziomie najlepszej oferty zakupu i sprzedaży" oznacza średni czas, który upłynął od otrzymania przez system wykonywania zleceń zlecenia z limitem ceny odpowiadającego najlepszej ofercie zakupu i sprzedaży do późniejszego wykonania tego zlecenia;
n)
"zlecenie agresywne" oznacza zlecenie wprowadzone do arkusza zleceń, które zajęło płynność;
o)
"zlecenie pasywne" oznacza zlecenie wprowadzone do arkusza zleceń, które zapewniło płynność;
p)
"zlecenie typu wykonaj natychmiast lub anuluj" (ang. immediate or cancel) oznacza zlecenie, które jest wykonywane z chwilą jego wprowadzenia do arkusza zleceń i które nie pozostaje w arkuszu zleceń w odniesieniu do jakiejkolwiek pozostałej ilości, która nie została wykonana;
q)
"zlecenie typu wykonaj albo anuluj" (ang. fill or kill) oznacza zlecenie, które jest wykonywane z chwilą jego wprowadzenia do arkusza zleceń, pod warunkiem że może zostać wykonane w pełni. Jeżeli zlecenie może być wykonane tylko częściowo, zostaje automatycznie odrzucone i nie jest wykonywane.
Artykuł  3

Publikacja informacji na temat systemu wykonywania zleceń oraz instrumentu finansowego

1. 
Systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, informacje na temat rodzaju systemu wykonywania zleceń zgodnie z akapitem trzecim.

Systemy wykonywania zleceń publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który nie podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, informacje na temat rodzaju systemu wykonywania zleceń zgodnie z akapitem trzecim.

Następujące informacje publikowane są w formacie określonym w tabeli 1 załącznika:

(i)
nazwa i identyfikator systemu wykonywania zleceń;
(ii)
państwo siedziby właściwego organu;
(iii)
nazwa i identyfikator segmentu rynku;
(iv)
data dnia sesyjnego;
(v)
charakter, liczba i średni czas trwania wszelkich przerw w normalnym okresie, w którym prowadzony jest obrót w danym systemie, które to przerwy spowodowały zatrzymanie obrotu wszystkimi instrumentami dostępnymi w obrocie w systemie w danym dniu sesyjnym;
(vi)
charakter, liczba i średni czas trwania wszelkich zaplanowanych aukcji w normalnym okresie, w którym prowadzony jest obrót w danym systemie, w danym dniu sesyjnym;
(vii)
liczba transakcji niezrealizowanych w danym dniu sesyjnym;
(viii)
wartość transakcji niezrealizowanych wyrażona jako odsetek całkowitej wartości transakcji wykonanych w danym dniu sesyjnym.
2. 
Systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, informacje na temat rodzaju instrumentu finansowego zgodnie z akapitem trzecim.

Systemy wykonywania zleceń publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który nie podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, informacje na temat rodzaju instrumentu finansowego zgodnie z akapitem trzecim niniejszego ustępu.

Następujące informacje publikowane są w formacie określonym w tabeli 2 załącznika:

a)
w przypadku instrumentów finansowych posiadających identyfikatory określone w tabeli 2 załącznika:
(i)
nazwa i identyfikator instrumentu finansowego;
(ii)
klasyfikacja instrumentu; (iii) waluta;
b)
w przypadku instrumentów finansowych nieposiadających identyfikatorów określonych w tabeli 2 załącznika:
(i)
nazwa i pisemny opis instrumentu, w tym waluta instrumentu bazowego, mnożnik ceny, oznaczenie ceny, oznaczenie ilości i rodzaj dostawy;
(ii)
klasyfikacja instrumentu;
(iii)
waluta.
Artykuł  4

Cena

Systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, informacje na temat cen odnośnie do każdego dnia sesyjnego, w którym wykonano zlecenia dotyczące instrumentu finansowego, zgodnie z akapitami trzecim i czwartym niniejszego artykułu.

Systemy wykonywania zleceń publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który nie podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, informacje na temat cen odnośnie do każdego dnia sesyjnego, w którym wykonano zlecenia dotyczące instrumentu finansowego, zgodnie z akapitami trzecim i czwartym niniejszego artykułu.

Publikuje się następujące informacje:

a)
informacje śróddzienne:
(i)
w przypadku systemów obrotu: średnią arytmetyczną cenę wszystkich transakcji, które wykonano w ciągu dwóch minut od każdego z czasów odniesienia przypadających na godziny 9.30.00, 11.30.00, 13.30.00 i 15.30.00 uniwersalnego czasu koordynowanego w danym dniu i w odniesieniu do każdego zakresu wielkości określonego w art. 9;
(ii)
w przypadku podmiotów systematycznie internalizujących transakcje, animatorów rynku i innych dostawców płynności: średnią arytmetyczną cenę wszystkich transakcji, które wykonano w ciągu dwóch minut od każdego z czasów odniesienia przypadających na godziny 9.30.00, 11.30.00, 13.30.00 i 15.30.00 uniwersalnego czasu koordynowanego w danym dniu w 1. zakresie wielkości określonym w art. 9;
(iii)
całkowitą wartość transakcji wykonanych w okresie dwóch minut, o którym mowa w ppkt (i) oraz (ii);
(iv)
w przypadku systemów obrotu: jeżeli w ciągu pierwszych dwóch minut odpowiednich okresów, o których mowa w ppkt (i), nie wykonano żadnej transakcji, cenę ewentualnej pierwszej transakcji wykonanej w każdym zakresie wielkości określonym w art. 9 po każdym z czasów odniesienia określonych w ppkt (i) w danym dniu;
(v)
w przypadku podmiotów systematycznie internalizujących transakcje, animatorów rynku i innych dostawców płynności: jeżeli w ciągu pierwszych dwóch minut odpowiednich okresów, o których mowa w ppkt (ii), nie wykonano żadnej transakcji, cenę ewentualnej pierwszej transakcji wykonanej w 1. zakresie wielkości określonym w art. 9 po każdym z czasów odniesienia określonych w ppkt (ii) w danym dniu;
(vi)
czas wykonania w odniesieniu do każdej transakcji, o której mowa w ppkt (iv) i (v);
(vii)
wielkość transakcji pod względem wartości w odniesieniu do każdej wykonanej transakcji, o której mowa w ppkt (iv) i (v);
(viii)
system transakcyjny i tryb obrotu, w których wykonano transakcje, o których mowa w ppkt (iv) i (v);
(ix)
platformę obrotu, na której wykonano transakcje, o których mowa w ppkt (iv) i (v);
(x)
najlepszą ofertę zakupu i sprzedaży lub odpowiedni kurs odniesienia w czasie wykonania dla każdej wykonanej transakcji, o której mowa w ppkt (iv) i (v).

Informacje śróddzienne publikowane są w formacie określonym w tabeli 3 załącznika;

b)
informacje dzienne:
(i)
średnia arytmetyczna ceny transakcyjnej i średnia cena transakcyjna ważona wolumenem, jeżeli miała miejsce więcej niż jedna transakcja;
(ii)
najwyższa zrealizowana cena, jeżeli miały miejsce więcej niż dwie transakcje;
(iii)
najniższa zrealizowana cena, jeżeli miały miejsce więcej niż dwie transakcje.

Informacje dzienne publikowane są w formacie określonym w tabeli 4 załącznika.

Artykuł  5

Koszty

Systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, informacje na temat kosztów, którymi systemy obrotu obciążyły członków lub użytkowników danego systemu, zgodnie z akapitem trzecim niniejszego artykułu.

Systemy wykonywania zleceń publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który nie podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, informacje na temat kosztów, którymi systemy wykonywania zleceń obciążyły członków lub użytkowników danego systemu, zgodnie z akapitem trzecim niniejszego artykułu.

Następujące informacje publikowane są w formacie określonym w tabeli 5 załącznika:

a)
opis charakteru i poziomu wszystkich składników kosztów nałożonych przez system wykonywania zleceń przed zastosowaniem jakichkolwiek rabatów lub upustów oraz informacje na temat zróżnicowania tych kosztów w zależności od danego użytkownika lub instrumentu finansowego i na temat odpowiednich kwot różnic. Składniki kosztów obejmują:
(i)
opłaty za wykonanie zleceń;
(ii)
opłaty za złożenie, zmianę lub anulowanie zleceń lub wycofanie kwotowań;
(iii)
opłaty związane z dostępem do danych rynkowych i korzystaniem z terminali;
(iv)
wszelkie opłaty z tytułu rozliczania i rozrachunku oraz wszelkie inne opłaty wnoszone na rzecz osób trzecich uczestniczących w wykonywaniu zlecenia;
b)
opis charakteru i wysokości wszelkich rabatów, upustów lub innych płatności oferowanych użytkownikom systemu wykonywania zleceń, w tym informacje na temat zróżnicowania tych rabatów, upustów lub innych płatności w zależności od danego użytkownika lub instrumentu finansowego i na temat odpowiednich kwot różnic;
c)
opis charakteru i wartości wszelkich korzyści niepieniężnych oferowanych użytkownikom systemu wykonywania zleceń, w tym informacje na temat zróżnicowania tych korzyści niepieniężnych w zależności od danego użytkownika lub instrumentu finansowego i na temat odpowiedniej wartości różnic;
d)
opis charakteru i wysokości wszelkich podatków lub opłat zafakturowanych na system wykonywania zleceń lub poniesionych przez ten system w imieniu członków lub użytkowników systemu;
e)
link do strony internetowej systemu lub do innego źródła, w którym dostępne są dalsze informacje o kosztach;
f)
całkowita wartość wszystkich rabatów, upustów, korzyści niepieniężnych lub innych płatności określonych w lit. b) i c), wyrażona jako odsetek całkowitej wartości obrotu w okresie sprawozdawczym;
g)
całkowita wartość wszystkich kosztów określonych w lit. a), z wyłączeniem całkowitej wartości wszystkich rabatów, upustów, korzyści niepieniężnych lub innych płatności określonych w lit. b) i c), wyrażona jako odsetek całkowitej wartości obrotu w okresie sprawozdawczym.
Artykuł  6

Prawdopodobieństwo wykonania zlecenia

Systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, informacje na temat prawdopodobieństwa wykonania zlecenia odnośnie do każdego dnia sesyjnego zgodnie z akapitem trzecim niniejszego artykułu.

Systemy wykonywania zleceń publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który nie podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, informacje na temat prawdopodobieństwa wykonania zlecenia odnośnie do każdego dnia sesyjnego zgodnie z akapitem trzecim niniejszego artykułu.

Następujące informacje publikowane są w formacie określonym w tabeli 6 załącznika:

a)
liczba otrzymanych zleceń lub zapytań o kwotowanie;
b)
liczba i wartość wykonanych transakcji, jeżeli miała miejsce więcej niż jedna transakcja;
c)
liczba otrzymanych zleceń lub zapytań o kwotowanie, które zostały anulowane lub wycofane, z wyłączeniem zleceń pasywnych z poleceniem wygaśnięcia lub anulowania na koniec dnia;
d)
liczba otrzymanych zleceń lub zapytań o kwotowanie, które zmieniono w danym dniu;
e)
mediana wielkości transakcji w danym dniu, jeżeli miała miejsce więcej niż jedna transakcja;
f)
mediana wielkości wszystkich zleceń lub zapytań o kwotowanie w danym dniu, jeżeli otrzymano więcej niż jedno zlecenie lub zapytanie o kwotowanie;
g)
liczba wyznaczonych animatorów rynku.
Artykuł  7

Dodatkowe informacje w odniesieniu do systemów wykonywania zleceń prowadzących systemy transakcyjne notowań ciągłych bazujących na arkuszu zleceń i systemy transakcyjne oparte na ciągłym kwotowaniu cen

1. 
Systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje, które prowadzą system transakcyjny notowań ciągłych bazujących na arkuszu zleceń, system transakcyjny oparty na ciągłym kwotowaniu cen lub inny rodzaj systemu transakcyjnego, dla którego dostępne są te informacje, publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, dodatkowe informacje w czasach odniesienia określonych w art. 4 lit. a) ppkt (i) oraz (ii) odnośnie do każdego dnia sesyjnego zgodnie z akapitem trzecim niniejszego ustępu.

Systemy wykonywania zleceń, które prowadzą system transakcyjny notowań ciągłych bazujących na arkuszu zleceń, system transakcyjny oparty na ciągłym kwotowaniu cen lub inny rodzaj systemu transakcyjnego, dla którego dostępne są te informacje, publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który nie podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, dodatkowe informacje w czasach odniesienia określonych w art. 4 lit. a) ppkt (i) oraz (ii) odnośnie do każdego dnia sesyjnego zgodnie z akapitem trzecim niniejszego ustępu.

Następujące informacje publikowane są w formacie określonym w tabeli 7 załącznika:

(i)
najlepsza cena zakupu i sprzedaży oraz odpowiednie wolumeny;
(ii)
głębokość arkusza zleceń dla trzech przyrostów cen.
2. 
Systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje, które prowadzą system transakcyjny notowań ciągłych bazujących na arkuszu zleceń, system transakcyjny oparty na ciągłym kwotowaniu cen lub inny rodzaj systemu transakcyjnego, dla którego dostępne są te informacje, publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, dodatkowe informacje odnośnie do każdego dnia sesyjnego zgodnie z akapitem trzecim niniejszego ustępu.

Systemy wykonywania zleceń, które prowadzą system transakcyjny notowań ciągłych bazujących na arkuszu zleceń, system transakcyjny oparty na ciągłym kwotowaniu cen lub inny rodzaj systemu transakcyjnego, dla którego dostępne są te informacje, publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który nie podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, dodatkowe informacje odnośnie do każdego dnia sesyjnego zgodnie z akapitem trzecim niniejszego ustępu.

Następujące informacje publikowane są w formacie określonym w tabeli 8 załącznika:

a)
średni spread efektywny;
b)
średni wolumen na poziomie najlepszej oferty zakupu i sprzedaży;
c)
średni spread na poziomie najlepszej oferty zakupu i sprzedaży;
d)
liczba zleceń anulowanych na poziomie najlepszej oferty zakupu i sprzedaży;
e)
liczba zleceń zmienionych na poziomie najlepszej oferty zakupu i sprzedaży;
f)
średnia głębokość arkusza zleceń dla trzech przyrostów cen;
g)
średnia czasu i mediana czasu, jaki upłynął od otrzymania przez system wykonywania zleceń zlecenia agresywnego lub przyjęcia kwotowania do późniejszego pełnego lub częściowego wykonania;
h)
średnia szybkość wykonania niezmienionych zleceń pasywnych na poziomie najlepszej oferty zakupu i sprzedaży;
i)
liczba niezrealizowanych zleceń typu wykonaj albo anuluj;
j)
liczba zleceń typu wykonaj natychmiast lub anuluj, które zostały wykonane na poziomie zerowym;
k)
liczba i wartość transakcji wykonanych w systemie obrotu, które są transakcjami o dużej skali na podstawie art. 4 lub 9 rozporządzenia (UE) nr 600/2014;
l)
liczba i wartość transakcji wykonanych w systemie obrotu na podstawie art. 4 lub 9 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, z wyłączeniem zleceń przechowywanych w podsystemie zarządzania zleceniami danego systemu obrotu do czasu ujawnienia i nieuwzględnionych w lit. k);
m)
liczba i średni czas trwania przerw w obrocie w wyniku zmienności lub uruchomienia się mechanizmu wyłącznika (ang. circuit breaker) w normalnym okresie, w którym prowadzony jest obrót w danym systemie;
n)
charakter, liczba i średni czas trwania wszelkich zawieszeń obrotu, które nastąpiły w wyniku podjęcia decyzji przez system w normalnym okresie, w którym prowadzony jest obrót w danym systemie, poza zawieszeniami zgłoszonymi na podstawie art. 3 ust. 1 ppkt (v).
3. 
Systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje, które częściowo lub w całości prowadzą system transakcyjny oparty na ciągłym kwotowaniu cen, publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, dodatkowe informacje zgodnie z akapitem trzecim niniejszego ustępu.

Systemy wykonywania zleceń, które częściowo lub w całości prowadzą system transakcyjny oparty na ciągłym kwotowaniu cen, publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który nie podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, dodatkowe informacje zgodnie z akapitem trzecim niniejszego ustępu.

Następujące informacje publikowane są w formacie określonym w tabeli 8 załącznika:

a)
liczba i średni czas trwania wszelkich okresów trwających dłużej niż 15 minut, podczas których nie przedłożono żadnej oferty zakupu ani sprzedaży, w normalnych godzinach, w których prowadzony jest obrót w systemie, odnośnie do każdego dnia sesyjnego;
b)
średnia obecność kwotowania wyrażona jako odsetek normalnego okresu, w którym prowadzony jest obrót w danym systemie, w danym dniu.
Artykuł  8

Dodatkowe informacje w odniesieniu do systemów wykonywania zleceń prowadzących system transakcyjny zapytań o kwotowanie

Systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje, które prowadzą system transakcyjny zapytań o kwotowanie lub inny rodzaj systemu transakcyjnego, dla którego dostępne są te informacje, publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, dodatkowe informacje odnośnie do każdego dnia sesyjnego zgodnie z akapitem trzecim niniejszego artykułu.

Systemy wykonywania zleceń, które prowadzą system transakcyjny zapytań o kwotowanie lub inny rodzaj systemu transakcyjnego, dla którego dostępne są te informacje, publikują w odniesieniu do każdego segmentu rynku, który obsługują, oraz w odniesieniu do każdego instrumentu finansowego, który nie podlega obowiązkowi obrotu przewidzianemu w art. 23 i 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, dodatkowe informacje odnośnie do każdego dnia sesyjnego zgodnie z akapitem trzecim niniejszego artykułu.

Następujące informacje publikowane są w formacie określonym w tabeli 9 załącznika:

a)
średni czas i mediana czasu, jaki upłynął od przyjęcia kwotowania do wykonania, w odniesieniu do wszystkich transakcji na tym instrumencie finansowym; oraz
b)
średni czas i mediana czasu, jaki upłynął od zapytania o kwotowanie do dostarczenia jakichkolwiek odpowiednich kwotowań, w odniesieniu do wszystkich kwotowań dla tego instrumentu finansowego.
Artykuł  9

Określanie zakresów sprawozdawczości

Systemy wykonywania zleceń zgłaszają wykonane transakcje określone w art. 4 w następujących zakresach:

a)
w przypadku wszystkich instrumentów finansowych innych niż instrumenty rynku pieniężnego:
(i)
1. zakres: transakcje o wartości większej niż 0 EUR i mniejszej niż standardowa wielkość rynkowa lub wielkość specyficzna dla danego instrumentu finansowego lub równej tym wielkościom;
(ii)
2. zakres: transakcje o wartości większej niż standardowa wielkość rynkowa lub wielkość specyficzna dla danego instrumentu finansowego i mniejszej niż wartość transakcji o dużej skali lub równej tej wartości;
(iii)
3. zakres: transakcje o wartości większej niż wartość transakcji o dużej skali;
b)
w przypadku akcji niepłynnych, funduszy inwestycyjnych typu ETF lub certyfikatów:
(i)
1. zakres: transakcje o wartości większej niż 0 EUR i mniejszej niż najmniejsza dostępna standardowa wielkość rynkowa dla tego rodzaju instrumentu lub równej tej wielkości;
(ii)
2. zakres: transakcje o wartości większej niż najmniejsza dostępna standardowa wielkość rynkowa dla tego rodzaju instrumentu i mniejszej niż wartość transakcji o dużej skali lub równej tej wartości;
(iii)
3. zakres: transakcje o wartości większej niż wartość transakcji o dużej skali;
c)
w przypadku instrumentów rynku pieniężnego:
(i)
1. zakres: transakcje o wartości większej niż 0 EUR i mniejszej niż 10 mln EUR lub równej tej kwocie;
(ii)
2. zakres: transakcje o wartości większej niż 10 mln EUR i mniejszej niż 50 mln EUR lub równej tej kwocie;
(iii)
3. zakres: transakcje o wartości większej niż 50 mln EUR.
Artykuł  10

Format na potrzeby publikacji

Systemy wykonywania zleceń publikują dla każdego dnia sesyjnego informacje zgodnie ze wzorami określonymi w załączniku i w formacie elektronicznym umożliwiającym przetwarzanie automatyczne, które to informacje są publicznie dostępne do pobrania.

Artykuł  11

Częstotliwość publikowania wymaganych informacji

Systemy wykonywania zleceń publikują informacje co kwartał i najpóźniej trzy miesiące po upływie każdego kwartału, przestrzegając następujących terminów:

a)
do dnia 30 czerwca - informacje na temat okresu od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca;
b)
do dnia 30 września - informacje na temat okresu od dnia 1 kwietnia do dnia 30 czerwca;
c)
do dnia 31 grudnia - informacje na temat okresu od dnia 1 lipca do dnia 30 września;
d)
do dnia 31 marca - informacje na temat okresu od dnia 1 października do dnia 31 grudnia.
Artykuł  12

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 3 stycznia 2018 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 8 czerwca 2016 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Tabela 1 - Informacje umożliwiające identyfikację, które publikuje się zgodnie z art. 3 ust. 1 - rodzaj systemu wykonywania zleceń
System Nazwa Identyfikator (kod identyfikacyjny rynku (MIC) według normy ISO 10383 lub identyfikator podmiotu prawnego (LEI))
Państwo siedziby właściwego organu Nazwa
Segment rynku Nazwa Identyfikator (kod identyfikacyjny segmentu rynku (MIC) według normy ISO 10383)
Data dnia sesyjnego Kod ISO 8601
Przerwy Charakter Liczba Średni czas trwania
Zaplanowana aukcja Charakter Liczba Średni czas trwania
Transakcje niezrealizowane Liczba Wartość (jako % całkowitej wartości transakcji wykonanych w danym dniu)

Tabela 2 - Informacje umożliwiające identyfikację, które publikuje się zgodnie z art. 3 ust. 2 - rodzaj instrumentu finansowego

Instrument finansowy Nazwa Identyfikator (kod ISO 6166)
Pisemny opis instrumentu finansowego, jeżeli identyfikator nie jest dostępny (w tym waluta instrumentu bazowego, mnożnik ceny, oznaczenie ceny, oznaczenie ilości i rodzaj dostawy)
Klasyfikacja instrumentu (kod służący do klasyfikacji instrumentów finansowych (kod CFI) według normy ISO 10962)
Waluta (kod ISO 4217)

Tabela 3 - Informacje o cenach, które publikuje się zgodnie z art. 4 lit. a)

Zakres wielkości Wszystkie transakcje wykonane

w ciągu pierwszych dwóch

minut od czasu T

Pierwsza transakcja wykonana od czasu T (jeżeli w ciągu pierwszych dwóch minut od czasu T nie wykonano żadnych transakcji)
Czas (T) Średnia arytmetyczna zrealizowanej ceny (z wyłączeniem prowizji i naliczonych odsetek) Całkowita wartość zrealizowana Cena Czas wykonania Wielkość transakcji System transakcyjny Tryb obrotu Platforma obrotu Najlepsza oferta zakupu i sprzedaży lub odpowiedni kurs odniesienia w czasie wykonania
09.30.00 1
2
3
11.30.00 1
2
3
13.30.00 1
2
3
15.30.00 1
2
3

Tabela 4 - Informacje o cenach, które publikuje się zgodnie z art. 4 lit. b)

Średnia arytmetyczna ceny transakcyjnej
Cena transakcyjna ważona wolumenem
Najwyższa zrealizowana cena
Najniższa zrealizowana cena

Tabela 5 - Informacje o kosztach, które publikuje się zgodnie z art. 5

Informacje wymagane na podstawie art. 5 lit. a)-d) (Opis)
Link do strony internetowej lub do innego źródła, w którym dostępne są dalsze informacje o kosztach
Całkowita wartość wszystkich rabatów, upustów lub innych oferowanych płatności (jako % całkowitej wartości obrotu w okresie sprawozdawczym) %
Całkowita wartość wszystkich kosztów (jako % całkowitej wartości obrotu w okresie sprawozdawczym) %

Tabela 6 - Informacje o prawdopodobieństwie wykonania zlecenia, które publikuje się zgodnie z art. 6

Liczba otrzymanych zleceń lub zapytań o kwotowanie
Liczba wykonanych transakcji
Całkowita wartość wykonanych transakcji
Liczba otrzymanych zleceń lub zapytań o kwotowanie, które anulowano lub wycofano
Liczba otrzymanych zleceń lub zapytań o kwotowanie, które zmieniono
Mediana wielkości transakcji
Mediana wielkości wszystkich zleceń lub zapytań o kwotowanie
Liczba wyznaczonych animatorów rynku

Tabela 7 - Informacje o prawdopodobieństwie wykonania zlecenia, które publikuje się zgodnie z art. 7 ust. 1

Czas Najlepsza cena zakupu Najlepsza cena sprzedaży Wielkość oferty zakupu Wielkość oferty sprzedaży Głębokość arkusza zleceń dla trzech przyrostów cen
9.30.00
11.30.00
13.30.00
15.30.00

Tabela 8 - Informacje, które publikuje się zgodnie z art. 7 ust. 2 i 3

Średni spread efektywny
Średni wolumen na poziomie najlepszej oferty zakupu i sprzedaży
Średni spread na poziomie najlepszej oferty zakupu i sprzedaży
Liczba zleceń anulowanych na poziomie najlepszej oferty zakupu i sprzedaży
Liczba zleceń zmienionych na poziomie najlepszej oferty zakupu i sprzedaży
Średnia głębokość arkusza zleceń dla trzech przyrostów cen
Średnia czasu (z dokładnością do milisekundy), jaki upłynął od otrzymania przez system wykonywania zleceń zlecenia agresywnego lub przyjęcia kwotowania do późniejszego pełnego lub częściowego wykonania
Mediana czasu (z dokładnością do milisekundy), jaki upłynął od otrzymania przez system wykonywania zleceń zlecenia rynkowego do późniejszego pełnego lub częściowego wykonania
Średnia szybkość wykonania niezmienionych zleceń pasywnych na poziomie najlepszej oferty zakupu i sprzedaży
Liczba niezrealizowanych zleceń typu wykonaj albo anuluj (ang. Fill or Kill)
Liczba zleceń typu wykonaj natychmiast lub anuluj (ang. Immediate or Cancel), które zostały wykonane na poziomie zerowym
Liczba transakcji wykonanych w systemie obrotu, które są transakcjami o dużej skali na podstawie art. 4 lub 9 rozporządzenia (UE) nr 600/2014
Wartość transakcji wykonanych w systemie obrotu, które są transakcjami o dużej skali na podstawie art. 4 lub 9 rozporządzenia (UE) nr 600/2014
Liczba transakcji wykonanych w systemie obrotu na podstawie art. 4 lub 9 Mi-FIR, z wyłączeniem zleceń przechowywanych w podsystemie zarządzania zleceniami danego systemu obrotu do czasu ujawnienia i niebędących zleceniami o dużej skali
Wartość transakcji wykonanych w systemie obrotu na podstawie art. 4 lub 9 MiFIR, z wyłączeniem zleceń przechowywanych w podsystemie zarządzania zleceniami danego systemu obrotu do czasu ujawnienia i niebędących zleceniami o dużej skali
Liczba przerw w obrocie
Średni czas trwania przerw w obrocie
Liczba zawieszeń
Charakter zawieszeń
Średni czas trwania zawieszeń
W przypadku systemów opartych na ciągłym kwotowaniu cen - liczba okresów, w trakcie których nie przedstawiono żadnych kwotowań
W przypadku systemów opartych na ciągłym kwotowaniu cen - średni czas trwania okresów, w trakcie których nie przedstawiono żadnych kwotowań
Średnia obecność kwotowania

Tabela 9 - Informacje, które publikuje się zgodnie z art. 8

Średnia czasu, jaki upłynął od przyjęcia do wykonania
Mediana czasu, jaki upłynął od przyjęcia do wykonania
Średnia czasu, jaki upłynął od zapytania o kwotowanie do dostarczenia jakichkolwiek odpowiednich kwotowań
Mediana czasu, jaki upłynął od zapytania o kwotowanie do dostarczenia jakichkolwiek odpowiednich kwotowań
1 Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 84).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.87.152

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2017/575 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w sprawie rynków instrumentów finansowych w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących danych publikowanych przez systemy wykonywania zleceń na temat jakości wykonywania transakcji
Data aktu: 08/06/2016
Data ogłoszenia: 31/03/2017
Data wejścia w życie: 20/04/2017, 03/01/2018