Decyzja 2017/2105 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w Komitecie ds. Handlu w odniesieniu do zmiany załącznika XII do Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony, określającego wykaz kolumbijskich podmiotów zamawiających zgodnie z postanowieniami tytułu VI ("Zamówienia publiczne")

DECYZJA RADY (UE) 2017/2105
z dnia 10 listopada 2017 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w Komitecie ds. Handlu w odniesieniu do zmiany załącznika XII do Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony, określającego wykaz kolumbijskich podmiotów zamawiających zgodnie z postanowieniami tytułu VI ("Zamówienia publiczne")

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony ("umowa o handlu") jest w stosunku do Kolumbii tymczasowo stosowana od dnia 1 sierpnia 2013 r. 1 .

(2) Zgodnie z art. 14 ust. 1 i 3 umowy o handlu Komitet ds. Handlu może przyjmować na zasadzie konsensusu decyzje obowiązujące wyłącznie między stroną Unii a zainteresowanym państwem andyjskim-sygnatariuszem (np. Kolumbią), pod warunkiem że takie decyzje nie wpływają na prawa i obowiązki innego państwa andyjskiego-sygnatariusza.

(3) W dniu 24 listopada 2017 r. podczas swojego czwartego posiedzenia Komitet ds. Handlu ma przyjąć decyzję w sprawie zmiany podsekcji 2 sekcji A dodatku 1 do załącznika XII ("Zamówienia publiczne"). Zmiana polega na doprecyzowaniu zakresu podmiotów dokonujących zamówień publicznych na szczeblu niższym niż centralny w Kolumbii. Zmiana obejmuje dodanie wpisu do sekcji 2 dotyczącej zakresu zamówień publicznych w Kolumbii, stwierdzającej, że "podmioty zamawiające" obejmują wszystkie publiczne podmioty zamawiające na szczeblu niższym niż centralny, które nie mają charakteru przemysłowego ani handlowego. Unia i Kolumbia zgadzają się, że taka zmiana nie będzie wymagała wyrównań.

(4) Należy określić stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii w Komitecie ds. Handlu, ponieważ decyzja ta będzie wiążąca dla Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie być zajęte w imieniu Uniiw Komitecie ds. Handlu, opiera się na projekcie decyzji Komitetu ds. Handlu dołączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 listopada 2017 r.
W imieniu Rady
U. PALO
Przewodniczący

PROJEKT

DECYZJA NR [...]/2017 KOMITETU DS. HANDLU UE-KOLUMBIA-PERU

z dnia [...] 2017 r.

zamieniająca dodatek 1 do załącznika XII ("Zamówienia publiczne") do Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony, a Kolumbią i Peru z drugiej strony

KOMITET DS. HANDLU,

uwzględniając Umowę o handlu między Unią Europejską ("Unia") i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony ("umowa o handlu"), a w szczególności jej art. 191,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)
W art. 191 umowy o handlu ustanowiono procedury, w drodze których strona może dokonać zmiany lub korekty zakresu zamówienia na podstawie tytułu VI umowy o handlu.
(2)
Podsekcja 2 sekcji A dodatku 1 do załącznika XII ("Zamówienia publiczne") do umowy o handlu zawiera wykaz kolumbijskich podmiotów rządowych na szczeblu niższym niż centralny, których zamówienia wchodzą w zakres tytułu VI.
(3)
W następstwie rozmów między Unią a Kolumbią w sprawie realizacji umowy o handlu Kolumbia powiadomiła Unię o swoim zamiarze dodania wpisu do podsekcji 2 w celu sprecyzowania, że "podmioty zamawiające" obejmują wszystkie publiczne podmioty zamawiające na szczeblu niższym niż centralny, które nie mają charakteru przemysłowego ani handlowego. Unia i Kolumbia zgadzają się na taką zmianą oraz zgadzają się, że taka zmiana nie będzie wymagała wyrównań.
(4)
W celu dodania wpisu konieczna jest zmiana podsekcji 2 sekcji A dodatku 1 do załącznika XII do umowy o handlu. Zgodnie z art. 14 ust. 3 umowy o handlu decyzję w sprawie zmiany załącznika mogą przyjąć Unia i Kolumbia ("zainteresowane państwo andyjskie-sygnatariusz") w ramach Komitetu ds. Handlu ustanowionego na mocy umowy o handlu, ponieważ decyzja ta dotyczy wyłącznie dwustronnych relacji pomiędzy Unią a Kolumbią,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wpisy do podsekcji 2 sekcji A dodatku 1 do załącznika XII ("Zamówienia publiczne") umowy o handlu otrzymują brzmienie:

"Wpisy do niniejszej podsekcji

1. Do celów niniejszej podsekcji »podmioty zamawiające« obejmują wszelkie publiczne podmioty zamawiające na szczeblu niższym niż centralny, które nie mają charakteru przemysłowego ani handlowego.

2. Tytuł VI niniejszej Umowy nie obejmuje:

a) udzielania zamówień na żywność, surowce/nakłady rolne i żywe zwierzęta, związanych z rolniczymi programami wsparcia i pomocą żywnościową; oraz

b) udzielania zamówień na towary sklasyfikowane w sekcji 2 (produkty żywnościowe, napoje i tytoń; wyroby włókiennicze, dodatki odzieżowe i wyroby ze skóry) CPC, wersja 1.0, związanych z programami pomocy społecznej.".

Artykuł  2

Zmiana określona w art. 1 nie wymaga wyrównań, ponieważ nie prowadzi do ograniczenia zakresu.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ... 2017 r.

W imieniu Komitetu ds. Handlu

1 Decyzja Rady 2012/735/UE z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, i tymczasowego stosowania Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony (Dz.U. L 354 z 21.12.2012, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.303.6

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2017/2105 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w Komitecie ds. Handlu w odniesieniu do zmiany załącznika XII do Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony, określającego wykaz kolumbijskich podmiotów zamawiających zgodnie z postanowieniami tytułu VI ("Zamówienia publiczne")
Data aktu: 10/11/2017
Data ogłoszenia: 18/11/2017