a także mając na uwadze, co następuje:(1) Europejska Komisja Gospodarcza ONZ - Grupa Robocza ds. Norm Jakości Produktów Rolnych (EKG ONZ-WP.7) analizuje i przyjmuje wnioski ustanawiające nowe normy jakości EKG ONZ lub zmienia obowiązujące normy. Wnioski te opracowują sekcje branżowe EKG ONZ ds. normalizacji. EKG ONZ-WP.7 przyjmuje wnioski w drodze konsensusu uczestniczących członków.
(2) Normy jakości EKG ONZ dla warzyw i owoców przyczyniają się do międzynarodowej harmonizacji norm dotyczących owoców i warzyw oraz ustanawiają ramy, które zapewniają uczciwą konkurencję w handlu owocami i warzywami.
(3) Unia uczestniczy jako obserwator w EKG ONZ-WP.7 oraz w sekcjach branżowych ds. normalizacji. Państwa członkowskie są członkami EKG ONZ oraz uczestniczą w EKG ONZ-WP.7 i w sekcjach branżowych ds. normalizacji. W związku z tym państwa członkowskie są uprawnione do uczestniczenia w procesie podejmowania decyzji w sprawie przyjęcia norm jakości EKG ONZ dla owoców i warzyw.
(4) Zgodnie z art. 75 ust. 1 i art. 76 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1 produkty sektora owoców i warzyw, które mają zostać sprzedane konsumentowi jako produkty świeże, mogą być wprowadzane do obrotu jedynie w przypadku, gdy są zgodne z obowiązującymi normami handlowymi, jeżeli cechują się solidną i właściwą jakością handlową oraz jeżeli wskazano państwo pochodzenia.
(5) Zgodnie z art. 75 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 Komisja jest uprawniona do ustanawiania norm handlowych w sektorze owoców i warzyw w drodze aktu delegowanego. Szczegółowe normy handlowe ustanowiono dla niektórych produktów z owoców i warzyw w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 543/2011 2 . Te szczegółowe normy handlowe opierają się na normach jakości EKG ONZ dla tych produktów.
(6) Zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 owoce i warzywa, które nie są objęte szczegółową normą handlową, spełniają wymogi ogólnej normy handlowej określone w części A załącznika I do wspomnianego rozporządzenia wykonawczego. Produkty zgodne z jakąkolwiek obowiązującą normą handlową przyjętą przez EKG ONZ są uznawane za zgodne z ogólną normą handlową.
(7) Ponieważ normy jakości EKG ONZ dla owoców i warzyw mają wpływ na prawo Unii, konieczne jest ustalenie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii na forum EKG ONZ-WP.7 w odniesieniu do tych norm jakości.
(8) Wnioski dotyczące norm jakości przygotowywane przez sekcję branżową ds. normalizacji świeżych owoców i warzyw i sekcję branżową ds. normalizacji produktów suchych i suszonych zostały szczegółowo omówione przez naukowców i ekspertów technicznych z sektora owoców i warzyw. Państwa członkowskie powinny zatem popierać te wnioski w imieniu Unii, pod warunkiem że są one w interesie Unii i nie są sprzeczne z prawem Unii, w szczególności z rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013.
(9) Uwzględniając fakt, że normy jakości dla świeżych owoców i warzyw ciągle się zmieniają i mają charakter techniczny, i że w związku z tym stanowisko Unii musi uwzględnić zachodzące zmiany, jak też wszelkie inne kwestie istotne dla Unii, zgodnie z zasadą lojalnej współpracy między instytucjami Unii zawartą w art. 13 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) należy ustalić procedury w celu corocznego doprecyzowania stanowiska Unii.
(10) W celu zapewnienia niezbędnej elastyczności podczas dyskusji poprzedzających posiedzenie EKG ONZ-WP.7 i w jego trakcie państwa członkowskie, w porozumieniu z Komisją, powinny być uprawnione do wyrażania zgody na zmiany we wnioskach w sprawie norm jakości dla owoców i warzyw, pod warunkiem że zmiany te nie dotyczą ich zasadniczej treści.
(11) Zajęte stanowisko uzgodnione w niniejszej decyzji podlega przeglądowi najpóźniej do dnia corocznego posiedzenia EKG ONZ-WP.7 w 2020 r.
(12) Ponieważ Komisja posiada jedynie status obserwatora w EKG ONZ-WP.7 i w jej sekcjach branżowych ds. normalizacji, to w gestii państw członkowskich uczestniczących w EKG ONZ-WP.7 leży wyrażanie stanowiska Unii; działają one wspólnie w interesie Unii,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: