a także mając na uwadze, co następuje:(1) Wiarygodne, adekwatne dowody oparte na terminowo i publicznie dostępnych statystykach europejskich, które mogą być używane na potrzeby kształtowania polityki, są niezbędne do pomiaru postępów i oceny skuteczności polityki i programów Unii, szczególnie w kontekście strategii "Europa 2020" ustanowionej w komunikacie Komisji z dnia 3 marca 2010 r. zatytułowanym "Europa 2020: Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu" oraz programu Komisji na rzecz zatrudnienia, wzrostu, sprawiedliwości oraz zmian demokratycznych.
(2) Statystyki europejskie powinny być oparte na kompleksowym ogólnounijnym podejściu i dostarczać precyzyjnych danych, które będą pomocne w dalszych procesach integracyjnych w Unii.
(3) Dostępność wiarygodnych, kompleksowych statystyk europejskich stanowi istotne dobro publiczne przynoszące korzyści decydentom, badaczom oraz ogółowi obywateli.
(4) Odpowiednia równowaga między celami gospodarczymi a społecznymi w ramach europejskiego semestru ma szczególne znaczenie dla trwałości i legitymizacji unii gospodarczej i walutowej. Cele w zakresie polityki społecznej i zatrudnienia nabrały zatem w europejskim semestrze większego znaczenia - zarówno w sprawozdaniach krajowych, jak i w zaleceniach dla poszczególnych krajów ocenia się wyzwania społeczne i problemy związane z zatrudnieniem oraz promuje reformy polityczne opierające się na najlepszych praktykach. W związku z tym statystyki społeczne są sprawą o szczególnym znaczeniu.
(5) Na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 3 celem Europejskiego programu statystycznego (zwanego dalej "programem") jest zapewnienie ram w zakresie opracowywania, tworzenia i rozpowszechniania wysokiej jakości statystyk europejskich, przy jednoczesnym wyznaczeniu głównych dziedzin i celów przewidywanych działań na okres odpowiadający okresowi wieloletnich ram finansowych. Program powinien być realizowany w ramach poszczególnych działań statystycznych zgodnie z art. 14 rozporządzenia (WE) nr 223/2009. Roczne programy prac powinny opierać się na programie.
(6) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 99/2013 4 obejmuje tylko okres od 2013 r. do 2017 r., podczas gdy obecne wieloletnie ramy finansowe sięgają roku 2020. Należy zatem niezwłocznie wprowadzić zmiany w tym rozporządzeniu, aby przedłużyć program do 2020 r. i uzupełnić braki w statystykach wszędzie tam, gdzie jest to pilnie wymagane.
(7) W kontekście Programu lepszego stanowienia prawa Komisji polityka Unii powinna być w większym stopniu kształtowana i monitorowana na podstawie wiarygodnych dowodów opartych na solidnej podstawie statystycznej. Statystyka europejska odgrywa w tym obszarze istotną rolę i może przynieść wymierną zmianę, szczególnie w tych obszarach polityki, w których wartość analityczna opierająca się na wiarygodnych danych i elastyczność mają ogromne znaczenie dla powodzenia polityk.
(8) Wysokiej jakości statystyka ma zatem zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia lepszych rezultatów i przyczynienia się do stworzenia lepszej Europy. Należy dołożyć większych starań, aby zwiększyć inwestowanie w statystykę publiczną zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym. Program powinien również zapewnić wytyczne w priorytetowych obszarach polityki oraz na rzecz budowania potencjału i zmiany priorytetów na bieżąco. Ponadto, aby zapewnić zharmonizowane podejście w dążeniu do osiągnięcia celów niniejszego rozporządzenia, należy zintensyfikować współpracę z organizacjami międzynarodowymi.
(9) Należy przyjąć środki, aby wypełnić luki statystyczne wymagające najpilniejszego podjęcia działań, zwiększyć aktualność oraz wesprzeć priorytety polityczne i koordynację polityki gospodarczej za pośrednictwem europejskiego semestru. Komisja (Eurostat) w ścisłej współpracy z krajowymi urzędami statystycznym powinna również przedstawić nowe prognozy ludności, w tym w odniesieniu do przepływów migracyjnych, w celu aktualizacji analizy społecznych, gospodarczych i budżetowych skutków starzenia się społeczeństwa i nierówności ekonomicznych.
(10) Wskaźniki powinny być publikowane na czas, tak aby wspierać skuteczne kształtowanie polityki. Komisja (Eurostat) powinna informować opinię publiczną o aktualności, co obejmuje dostarczanie odpowiednich informacji o jakimkolwiek braku aktualności, jaki mógł wystąpić, jako o jednym z aspektów jakości statystyk, zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 223/2009.
(11) Należy kontynuować opracowywanie, z wykorzystaniem istniejących danych, eksperymentalnych rachunków ekosystemów oraz statystyk dotyczących zmiany klimatu, w tym tych istotnych dla przystosowania się do zmiany klimatu i "śladów". Europejska unia energetyczna i ramy polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030, których celem jest zwiększenie konkurencyjności, efektywności, bezpieczeństwa i zrównoważonego charakteru gospodarki i systemu energetycznego Unii, będą wymagać nowych statystyk dotyczących zużycia energii, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, zależności energetycznej i bezpieczeństwa dostaw energii oraz nowych statystyk dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym.
(12) Wysokiej jakości statystyki, opracowywane, tworzone i rozpowszechniane w ramach programu, w szczególności statystyki dotyczące innowacji, badań i rozwoju, statystyki społeczne, statystyki środowiskowe, jak również statystyki w dziedzinie energii i transportu, powinny umożliwić monitorowanie założeń i celów agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, które mają zostać wyznaczone na poziomie Unii i na poziomie państw członkowskich, i w ten sposób przyczynić się do osiągnięcia tych założeń i celów.
(13) Należy dokonać postępów, jeśli chodzi o poprawę informacji jakościowych i ilościowych, co przyczyni się do zapewnienia kompletności rachunków narodowych, a tym samym umożliwi lepsze szacunki dotyczące luki podatkowej i unikania opodatkowania.
(14) Przedłużenie programu jest okazją, którą należy wykorzystać do dokonania dostosowań i odzwierciedlenia nowych tendencji, w szczególności zgodnych z wizją Europejskiego Systemu Statystycznego (ESS) do roku 2020 r., do uzupełnienia istniejących celów, bieżącego ustalania priorytetów oraz zapewnienia dostępności danych w sytuacji, gdy Unia stoi w obliczu ważnych wyzwań związanych z rozwojem gospodarczym i spójnością społeczną. Powinno zapewnić dalszą współpracę między Komisją (Eurostatem) i krajowymi urzędami statystycznymi oraz regularny dialog z Europejskim Komitetem Doradczym ds. Statystyki ustanowionym na mocy decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 234/2008/WE 5 . Powinno także zapewnić koordynację działań ESS i Europejskiego Systemu Banków Centralnych. Komisja (Eurostat) powinna monitorować przestrzeganie przez państwa członkowskie Europejskiego kodeksu praktyk statystycznych (zwanego dalej "kodeksem praktyk").
(15) Szczególnie istotny jest pomiar obszarów wysokiego bezrobocia, w tym bezrobocia młodzieży w regionach przygranicznych.
(16) Odpowiednie zwiększenie budżetu przeznaczonego na statystykę na szczeblu Unii powinno ułatwić wprowadzenie tych zmian w programie i wesprzeć prace ESS na rzecz efektywności, wnosząc istotną wartość dodaną i przynosząc rezultaty, jeśli chodzi o poprawę jakości danych, dzięki projektom na wielką skalę, strukturalnym efektom mnożnikowym i korzyściom skali, które mogą usprawnić systemy statystyczne we wszystkich państwach członkowskich.
(17) W niniejszym rozporządzeniu określono pulę środków finansowych na potrzeby przedłużenia programu na okres od 2018 do 2020 r., która podczas corocznej procedury budżetowej ma stanowić główną kwotę odniesienia w rozumieniu pkt 17 Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 2 grudnia 2013 r. pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w kwestiach budżetowych i należytego zarządzania finansami 6 .
(18) Przedłużając program, Komisja (Eurostat) powinna poświęcić szczególną uwagę konsekwencjom wystąpienia państwa członkowskiego z Unii.
(19) Ponieważ cel niniejszego rozporządzenia, mianowicie przedłużenie programu na okres od 2018 do 2020 r., nie może zostać osiągnięty w wystarczającym stopniu przez państwa członkowskie, natomiast, ze względu na skalę i skutki działania, możliwe jest jego lepsze osiągnięcie na poziomie Unii, może ona podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.
(20) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 223/2009 projekt wniosku w sprawie przedłużenia programu na okres od 2018 do 2020 r. został przedstawiony do wstępnej analizy Komitetowi ds. Europejskiego Systemu Statystycznego, Europejskiemu Komitetowi Doradczemu ds. Statystyki oraz Komitetowi ds. Statystyki Walutowej, Finansowej i Bilansu Płatniczego, ustanowionemu na mocy decyzji Rady 2006/856/WE 7 .
(21) Należy odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 99/2013,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: