a także mając na uwadze, co następuje:(1) Zgodnie z art. 53 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 Komisja rozpatrzyła wniosek Włoch o zatwierdzenie zmian w specyfikacji chronionej nazwy pochodzenia (dalej: ChNP) "Gorgonzola" zarejestrowanej na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 2 .
(2) Ponieważ przedmiotowe zmiany nie są nieznaczne w rozumieniu art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, Komisja opublikowała wniosek o wprowadzenie zmiany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 3 zgodnie z art. 50 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.
(3) Zmiany dotyczą opisu produktu, dowodu pochodzenia, metody produkcji, etykietowania, pakowania oraz przepisów dotyczących certyfikacji.
(4) W dniu 22 sierpnia 2016 r. Komisja otrzymała powiadomienie o sprzeciwie od Belgii. Powiązane z nim uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie zostało przedłożone Komisji w dniu 21 października 2016 r.
(5) Uznając ten sprzeciw za dopuszczalny pismem z dnia 7 czerwca 2016 r., Komisja wezwała Włochy i Belgię do przeprowadzenia w okresie trzech miesięcy odpowiednich konsultacji w celu osiągnięcia porozumienia, zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi.
(6) Ostateczny termin konsultacji przedłużono o dodatkowe trzy miesiące.
(7) Strony osiągnęły porozumienie. Włochy przekazały Komisji wyniki porozumienia pismem z dnia 5 czerwca 2017 r.
(8) Belgia wyraziła sprzeciw wobec faktu, iż, wbrew temu, co przewiduje art. 7 ust. 1 lit. e) i g) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, we wniosku o wprowadzenie zmiany nie ustanowiono jasnych zasad dotyczących pakowania i systemu certyfikacji.
(9) W szczególności strona wnosząca sprzeciw skupiła się na pkt 3.6 zmienionego jednolitego dokumentu, który brzmi: "Ser »Gorgonzola« można także wprowadzać do obrotu w uprzednio pakowanych porcjach niepokrytych karbowaną folią aluminiową po uzyskaniu certyfikacji zatwierdzonej jednostki certyfikującej lub innej upoważnionej przez nią jednostki certyfikującej. W celu zachowania jakości sera »Gorgonzola« wprowadzanego do obrotu w uprzednio pakowanych porcjach, zagwarantowania jego pochodzenia i zapewnienia jego kontroli przewidziano, że krojenie i pakowanie porcji jest certyfikowane przez zatwierdzoną jednostkę certyfikującą lub inną upoważnioną przez nią jednostkę certyfikującą.".
(10) Wysunięto argument, że z tak sformułowanych przepisów nie wynika jasno, jakie warunki dotyczące krojenia i pakowania muszą być spełnione i kontrolowane, aby ser "Gorgonzola" (ChNP) uzyskał certyfikację. Ponadto istnieje ryzyko, że wdrażanie nowego systemu będzie trwało kilka miesięcy. Jednostka certyfikująca ma pewien czas na wydanie decyzji w sprawie wniosków o certyfikację, co oznacza, że w okresie rozpatrywania wniosków podmioty gospodarcze nie będą miały podstawy prawnej do stosowania zarejestrowanej nazwy podczas wprowadzania produktu do obrotu.
(11) W związku z tym strona wnosząca sprzeciw zwróciła się o sprecyzowanie dokładnego zakresu obowiązków w ramach procedury certyfikacji oraz o zapewnienie okresu przejściowego, aby umożliwić sprawne wprowadzenie nowego systemu certyfikacji; w ramach tego systemu podmioty zajmujące się obróbką i pakowaniem powinny móc wprowadzać do obrotu swoje produkty, używając zarejestrowanej nazwy "Gorgonzola" (ChNP), do momentu podjęcia przez jednostkę certyfikującą decyzji w sprawie złożonego przez nie wniosku.
(12) Włochy zgodziły się, że przepisy dotyczące pakowania i kontroli wymagają doprecyzowania. Jednostka certyfikująca (prowadząca kontrolę) ChNP Gorgonzola przygotowała dokument, w którym, zdaniem strony wnoszącej sprzeciw, wyjaśniono większość poruszonych kwestii.
(13) Następnie wprowadzono zmiany w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie. Ustalono, że uprzednio pakowane porcje muszą być uzyskane z kręgu, połowy kręgu lub części kręgu sera, którego pochodzenie zostało poświadczone certyfikatem. Przypomniano również wymogi dotyczące możliwości śledzenia i obowiązki w zakresie etykietowania dotyczące podmiotów gospodarczych.
(14) Ponadto, aby zapewnić sprawne wprowadzenie nowego systemu certyfikacji oraz umożliwić podmiotom gospodarczym zajmującym się krojeniem i pakowaniem produktu poza obszarem geograficznym skorzystanie z odpowiedniego terminu składania wniosku o certyfikację i kontynuowanie wprowadzania do obrotu swojego produktu pod zarejestrowaną nazwą "Gorgonzola" ChNP, szczegółowa zasada dotycząca pakowania, zgodnie z którą ser "Gorgonzola" wprowadzany do obrotu w uprzednio pakowanych porcjach niepokrytych karbowaną folią aluminiową musi uzyskać certyfikację zatwierdzonej jednostki certyfikującej (prowadzącej kontrolę) lub innej upoważnionej przez nią do tego celu jednostki certyfikującej, powinna być stosowana dopiero po upływie sześciu miesięcy od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
(15) W związku z powyższym Komisja uważa, że zmiana powinna zostać zatwierdzona. Skonsolidowaną wersję jednolitego dokumentu należy opublikować do celów informacyjnych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: