Rozporządzenie wykonawcze 2017/151 zmieniające załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wykazu państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz do i tranzyt przez terytorium Unii drobiu i produktów drobiowych oraz wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2017/151
z dnia 27 stycznia 2017 r.
zmieniające załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wykazu państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz do i tranzyt przez terytorium Unii drobiu i produktów drobiowych oraz wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jej art. 8 zdanie wprowadzające, art. 8 pkt 1 akapit pierwszy i art. 8 pkt 4, art. 9 ust. 2 lit. b) i art. 9 ust. 4,

uwzględniając dyrektywę Rady 2009/158/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych 2 , w szczególności jej art. 23 ust. 1, art. 24 ust. 2, art. 25, art. 26 ust. 2 i art. 28 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 798/2008 3  ustanowiono wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych wystawianych przy przywozie do Unii i tranzycie przez terytorium Unii drobiu i produktów drobiowych (towarów). Rozporządzenie to stanowi, że towary mogą być przywożone do Unii i przewożone tranzytem przez jej terytorium jedynie z państw trzecich, terytoriów, stref lub grup wyszczególnionych w kolumnach 1 i 3 tabeli zawartej w części 1 załącznika I do tego rozporządzenia.

(2) Wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych ustanowione w rozporządzeniu (WE) nr 798/2008 uwzględniają konieczność ustanowienia szczególnych warunków związanych ze statusem posiadanym przez te państwa trzecie, terytoria, strefy lub grupy w odniesieniu do chorób, w tym - w razie potrzeby - warunków dotyczących pobierania próbek i przeprowadzania badań pod kątem różnych chorób drobiu. W części 2 załącznika I do tego rozporządzenia określono takie szczególne warunki, a także wzory świadectw weterynaryjnych, które muszą towarzyszyć przywozowi odnośnych towarów do Unii i ich tranzytowi przez Unię.

(3) Uwzględniając niekorzystne wyniki przeprowadzonego przez Komisję audytu wykonywania przez Izrael kontroli zdrowia zwierząt w odniesieniu do drobiu i produktów drobiowych, rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2015/608 4  zmieniono rozporządzenie (WE) nr 798/2008 w celu zawieszenia przywozu pewnych towarów z Izraela oraz wprowadzenia dodatkowych badań stad drobiu w kierunku rzekomego pomoru drobiu przeprowadzanych przed wysyłką do Unii pewnych innych towarów, w tym żywego drobiu, jednodniowych piskląt, jaj wylęgowych, jaj przeznaczonych do przetworzenia i mięsa drobiowego.

(4) Izrael poinformował Komisję, że zamierza porzucić dotychczasową politykę likwidacji stad drobiu, u których wykryto rzekomy pomór drobiu, w gospodarstwach znajdujących się na terytorium Izraela, położonych na północ od drogi nr 5. Ponadto - ze względu na inne priorytety sektora ochrony zdrowia - ustaje gwarancja zapewnienia zgodności z pewnymi wymaganiami dotyczącymi badań laboratoryjnych.

(5) Do wykazu zamieszczonego w tabeli zawartej w załączniku I część 1 należy zatem wprowadzić poprawki w celu wprowadzenia dotyczącego całego terytorium Izraela zakazu przywozu do Unii i tranzytu przez jej terytorium żywego drobiu i ptaków bezgrzebieniowych, jaj wylęgowych i mięsa z drobiu i ptaków bezgrzebieniowych oraz jaj przeznaczonych do przetwarzania. Nie należy jednak zaprzestać dopuszczania przywozu mięsa drobiowego dokonywanego - z zachowaniem szczególnych warunków ustanowionych w rozporządzeniu (WE) nr 798/2008 zmienionym rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2015/608 - z części terytorium Izraela położonej na południe od drogi nr 5, w której to części współczynnik zapadalności na rzekomy pomór drobiu jest niższy i gdzie utrzymano politykę likwidacji stad drobiu.

(6) Była jugosłowiańska republika Macedonii posiada pozwolenia na przywóz do Unii jaj i przetworów jajecznych. Państwo to złożyło również wniosek o pozwolenie na przywóz mięsa drobiowego do Unii. W wyniku audytu przeprowadzonego przez Komisję w styczniu 2016 r. stwierdzono, że wspomniane państwo trzecie spełnia warunki konieczne do wydawania świadectw weterynaryjnych dotyczących przywozu do Unii mięsa drobiowego. Należy zatem zmienić wpis dotyczący tego państwa trzeciego w tabeli zawartej w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008.

(7) W trakcie audytu przeprowadzonego w styczniu 2016 r. w byłej jugosłowiańskiej republice Macedonii stwierdzono, że państwo to - oprócz uboju drobiu chowanego na swoim terytorium - prowadzi również ubój drobiu, który przywieziono z innego państwa trzeciego wymienionego w odniesieniu do tego towaru w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 w warunkach co najmniej równoważnych warunkom określonym w tym rozporządzeniu, lub drobiu, który uprzednio przywieziono na terytorium tego państwa z państwa członkowskiego.

(8) Wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych, odnoszące się do przywozu mięsa drobiu (POU) z państwa trzeciego, które zgodnie z wpisem w tabeli zawartej w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 posiada pozwolenie na przywóz do Unii, odnoszą się do mięsa otrzymanego z żywego drobiu, który uprzednio przywieziono do danego państwa trzeciego z innego państwa trzeciego ujętego w tabeli zamieszczonej w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008. Wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych nie odnoszą się jednak do mięsa, które otrzymano z żywego drobiu przywiezionego do państwa trzeciego z państwa członkowskiego w celu późniejszego uboju i ponownego przywozu do Unii.

(9) Uwzględniając korzystny status zdrowia zwierząt posiadany przez Unię oraz nikłe ryzyko dla zdrowia drobiu związane z tego rodzaju praktykami, należy zmienić wzór świadectwa weterynaryjnego dotyczący mięsa drobiu (POU) zawarty w części 2 załącznika 1 do rozporządzenia (WE) nr 798/2008, tak by przewidywał możliwość otrzymywania mięsa drobiowego z drobiu, który był uprzednio przywieziony z państwa członkowskiego w celu późniejszego uboju.

(10) W części 2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 ustanowiono wzór świadectwa weterynaryjnego dotyczącego przetworów jajecznych (EP). W tym wzorze świadectwa w części I przypisów zawarte jest odesłanie do kodów systemu zharmonizowanego (HS), które należy podać w rubryce I.19 części I tegoż świadectwa.

(11) Ze względu na fakt, że przetwór jajeczny "żółtko jaj" może podpadać pod kilka podpozycji pozycji HS 21.06, a nie tylko podpozycję 21.06.10, należy odpowiednio zmienić wzór świadectwa weterynaryjnego (EP).

(12) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008.

(13) Należy wyznaczyć rozsądny okres przejściowy poprzedzający termin obowiązkowego stosowania zmienionych wzorów świadectw weterynaryjnych, aby umożliwić państwom członkowskim i branży dostosowanie się do nowych wymogów określonych w zmienionych wzorach świadectw weterynaryjnych.

(14) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

W okresie przejściowym do dnia 28 marca 2017 r. państwa członkowskie dopuszczają nadal wprowadzanie do Unii wysyłek towarów objętych wzorami świadectw weterynaryjnych: mięso drobiu (POU) oraz przetwory jajeczne (EP) zawartych w części 2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 w wersji sprzed zmian wprowadzonych w tych wzorach niniejszym rozporządzeniem, o ile świadectwa weterynaryjne podpisano przed dniem 28 lutego 2017 r.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 stycznia 2017 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w części 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
wpis dotyczący Izraela otrzymuje brzmienie:
Kod ISO i nazwa państwa trzeciego lub terytorium Kod państwa trzeciego, terytorium, strefy lub grupy Opis państwa trzeciego, terytorium, strefy lub grupy Świadectwo weterynaryjne Szczególne warunki Szczególne warunki Status nadzoru pod kątem ptasiej grypy Status szczepień przeciwko ptasiej grypie Status zwalczania salmonelli (6)
Wzór/Wzory Dodatkowe gwarancje Data zakończenia (1) Data rozpoczęcia (2)
1 2 3 4 5 6 6 A 6B 7 8 9
"IL - Izrael (5) IL-0 Cały kraj SPF, EP
BPP, BPR, DOC, DOR, HEP, HER, LT20 X P3 28.1.2017 A S5, ST1
SRP P3 18.4.2015
RAT X P3 28.1.2017
WGM VIII P3 18.4.2015
E X P3 28.1.2017 S4"
IL-1 Obszar na południe od drogi nr 5 POU X N
IL-2 Obszar na północ od drogi nr 5 POU X P3 28.1.2017;
b)
wpis dotyczący byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii otrzymuje brzmienie:
Kod ISO i nazwa państwa trzeciego lub terytorium Kod państwa trzeciego, terytorium, strefy lub grupy Opis państwa trzeciego, terytorium, strefy lub grupy Świadectwo weterynaryjne Szczególne warunki Szczególne warunki Status nadzoru pod kątem ptasiej grypy Status szczepień przeciwko ptasiej grypie Status zwalczania salmonelli (6)
Wzór/Wzory Dodatkowe gwarancje Data zakończenia (1) Data rozpoczęcia (2)
1 2 3 4 5 6 6 A 6B 7 8 9
"MK - była jugosłowiańska republika Macedonii (4) MK-0 (4) Cały kraj POU
E, EP"
2)
w części 2 wprowadza się następujące zmiany:
a)
wzór świadectwa weterynaryjnego dotyczącego mięsa drobiu (POU) otrzymuje brzmienie:

"Wzór świadectwa weterynaryjnego dla mięsa drobiu (POU)

grafika

b)
tiret czwarte dotyczące rubryki I.19, zawarte w części I uwag we wzorze świadectwa weterynaryjnego dla przetworów jajecznych (EP) otrzymuje brzmienie:

"Rubryka I.19: użyć właściwego kodu Zharmonizowanego Systemu (HS) Światowej Organizacji Celnej: 04.07, 04.08, 35.02 lub 21.06.".

1 Dz.U. L 18 z 23.1.2003, s. 11.
2 Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 74.
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 798/2008 z dnia 8 sierpnia 2008 r. ustanawiające wykaz państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz do i tranzyt przez terytorium Wspólnoty drobiu i produktów drobiowych oraz wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych (Dz.U. L 226 z 23.8.2008, s. 1).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/608 z dnia 14 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wpisów dotyczących Ukrainy i Izraela w wykazie państw trzecich, zatwierdzenia programu zwalczania salmonelli u kur niosek na Ukrainie, wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu oraz wymogów dotyczących przetwarzania przetworów jajecznych (Dz.U. L 101 z 18.4.2015, s. 1).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.23.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2017/151 zmieniające załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wykazu państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz do i tranzyt przez terytorium Unii drobiu i produktów drobiowych oraz wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych
Data aktu: 27/01/2017
Data ogłoszenia: 28/01/2017
Data wejścia w życie: 31/01/2017