(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 5472)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 11 sierpnia 2017 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jej art. 8 formułę wprowadzającą, art. 8 pkt 1 akapit pierwszy, art. 8 pkt 4 oraz art. 9 ust. 4 lit. c),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W decyzji Komisji 2007/777/WE 2 ustanowiono między innymi warunki zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego w odniesieniu do wprowadzania do Unii przesyłek niektórych produktów mięsnych oraz przetworzonych żołądków, pęcherzy i jelit, które zostały poddane jednemu z procesów obróbki określonych w części 4 załącznika II do tej decyzji ("towary").
(2) W części 2 załącznika II do decyzji 2007/777/WE określono wykaz państw trzecich lub ich części, z których dozwolony jest przywóz towarów do Unii, pod warunkiem że towary te zostały poddane jednemu z procesów obróbki określonych w tym załączniku. W części 4 tego załącznika określono niespecyficzny proces obróbki "A" oraz specyficzne procesy obróbki od "B" do "F" wymienione w porządku malejącym według stopnia zagrożenia w zakresie zdrowia zwierząt, które to zagrożenie takie procesy mają wyeliminować.
(3) W części 3 załącznika II do decyzji 2007/777/WE określono wykaz państw trzecich lub ich części, z których dozwolony jest przywóz do Unii mięsa suszonego/wędzonego w paskach i pasteryzowanych produktów mięsnych, pod warunkiem że towary te zostały poddane jednemu z procesów obróbki określonych w części 4 tego załącznika.
(4) Bośnia i Hercegowina zwróciła się o uwzględnienie jej w wykazie w części 2 załącznika II do decyzji 2007/777/WE jako państwa upoważnionego do tranzytu towarów otrzymywanych z bydła domowego przez Bułgarię w celu wywozu tych towarów do Turcji.
(5) W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 206/2010 3 ustanawia się między innymi wykazy państw trzecich, ich terytoriów lub części, upoważnionych do wprowadzania do Unii Europejskiej przesyłek świeżego mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie (UE) nr 206/2010 zezwala na tranzyt świeżego mięsa bydła domowego z Bośni i Hercegowiny przez terytorium Unii i na należyte uwzględnienie tego państwa trzeciego w części 1 załącznika II do tego rozporządzenia. W związku z tym decyzja 2007/777/WE powinna również zezwalać na tranzyt przez Unię przesyłek towarów otrzymywanych z bydła domowego z Bośni i Hercegowiny do Turcji, o ile takie towary zostały poddane niespecyficznemu procesowi obróbki "A". Bośnia i Hercegowina powinna zatem zostać uwzględniona w części 2 załącznika II do decyzji 2007/777/WE w odniesieniu do tego celu.
(6) Była jugosłowiańska republika Macedonii zwróciła się o uwzględnienie jej w wykazie w części 2 załącznika II do decyzji 2007/777/WE jako państwa upoważnionego do przywozu do Unii towarów otrzymywanych z drobiu.
(7) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 798/2008 4 ustanawia między innymi wykaz państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz przesyłek drobiu i niektórych produktów drobiowych do Unii. Rozporządzenie (WE) nr 798/2008 zezwala na przywóz z byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii do Unii świeżego mięsa drobiowego przeznaczonego do spożycia przez ludzi i na należyte uwzględnienie tego państwa trzeciego w załączniku I do tego rozporządzenia. W związku z tym decyzja 2007/777/WE powinna również zezwalać na przywóz do Unii towarów otrzymywanych z drobiu, które zostały poddane niespecyficznemu procesowi obróbki "A", a była jugosłowiańska republika Macedonii powinna zostać uwzględniona w wykazie w części 2 załącznika II do decyzji 2007/777/WE w odniesieniu do tego celu.
(8) Republika Południowej Afryki jest upoważniona do przywozu do Unii towarów otrzymywanych z ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych, o ile takie towary zostały poddane niespecyficznemu procesowi obróbki "A", i jest ona należycie uwzględniona w części 2 załącznika II do decyzji 2007/777/WE w odniesieniu do tego celu. Dnia 22 czerwca 2017 r. Republika Południowej Afryki potwierdziła obecność wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 na swoim terytorium, w związku z czym nie można już uznawać tego państwa za wolne od tej choroby. Z tego względu, aby zapobiec wprowadzeniu do Unii wirusa HPAI, należy zezwolić na przywóz z RPA towarów otrzymywanych z ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych pochodzących, o ile takie towary zostały poddane specyficznemu procesowi obróbki "D" określonemu w części 4 załącznika II do decyzji 2007/777/WE.
(9) Republika Południowej Afryki jest również uwzględniona w części 3 załącznika II do decyzji 2007/777/WE jako państwo upoważnione do przywozu do Unii mięsa suszonego/wędzonego w paskach i pasteryzowanych produktów mięsnych składających się z mięsa drobiu, dzikiego ptactwa utrzymywanego w warunkach fermowych, ptaków bezgrzebieniowych i dzikiego ptactwa łownego lub zawierających takie mięso, o ile takie towary zostały poddane specyficznemu procesowi obróbki "E". W wyniku potwierdzenia obecności HPAI na terytorium Republiki Południowej Afryki i aby zapobiec wprowadzeniu do Unii wirusa HPAI, należy zezwolić na przywóz z Republiki Południowej Afryki mięsa suszonego/wędzonego w paskach i pasteryzowanych produktów mięsnych składających się z mięsa drobiu, dzikiego ptactwa utrzymywanego w warunkach fermowych, ptaków bezgrzebieniowych i dzikiego ptactwa łownego lub zawierających takie mięso, o ile takie towary zostały poddane specyficznemu procesowi obróbki "D" określonemu w części 4 załącznika II do decyzji 2007/777/WE.
(10) Zimbabwe jest upoważnione do przywozu do Unii towarów otrzymywanych z ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych, o ile takie towary zostały poddane niespecyficznemu procesowi obróbki "A", i jest ono należycie uwzględnione w części 2 załącznika II do decyzji 2007/777/WE w odniesieniu do tego celu. Dnia 1 czerwca 2017 r. Zimbabwe potwierdziło obecność HPAI podtypu H5N8 na swoim terytorium, w związku z czym nie można już uznawać tego państwa za wolne od tej choroby. Z tego względu, aby zapobiec wprowadzeniu do Unii wirusa HPAI, należy zezwolić na przywóz z Zimbabwe towarów otrzymywanych z ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych, o ile takie towary zostały poddane specyficznemu procesowi obróbki "D" określonemu w części 4 załącznika II do decyzji 2007/777/WE.
(11) Zimbabwe jest również uwzględnione w części 3 załącznika II do decyzji 2007/777/WE jako państwo upoważnione do przywozu do Unii mięsa suszonego/wędzonego w paskach i pasteryzowanych produktów mięsnych składających się z mięsa drobiu, dzikiego ptactwa utrzymywanego w warunkach fermowych, ptaków bezgrzebieniowych i dzikiego ptactwa łownego lub zawierających takie mięso, o ile takie towary zostały poddane specyficznemu procesowi obróbki "E". W wyniku potwierdzenia obecności HPAI na terytorium Zimbabwe i aby zapobiec wprowadzeniu do Unii wirusa HPAI, należy zezwolić na przywóz z Zimbabwe mięsa suszonego/wędzonego w paskach i pasteryzowanych produktów mięsnych składających się z mięsa drobiu, dzikiego ptactwa utrzymywanego w warunkach fermowych, ptaków bezgrzebieniowych i dzikiego ptactwa łownego lub zawierających takie mięso, o ile takie towary zostały poddane specyficznemu procesowi obróbki "D" określonemu w części 4 załącznika II do decyzji 2007/777/WE.
(12) Należy zatem odpowiednio zmienić części 2 i 3 załącznika II do decyzji 2007/777/WE.
(13) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 8 sierpnia 2017 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Vytenis ANDRIUKAITIS |
|
Członek Komisji |