RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 3,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 30 listopada 2006 r. Rada przyjęła rozporządzenie (WE) nr 1801/2006 dotyczące zawarcia Umowy partnerskiej w sprawie połowów między Wspólnotą Europejską a Islamską Republiką Mauretańską 1 (zwanej dalej "Umową partnerską").
(2) W dniu 24 maja 2016 r. Rada przyjęła decyzję (UE) 2016/870 2 w sprawie zawarcia Protokołu ustalającego na okres czterech lat uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Umowie partnerskiej (zwanego dalej "Protokołem"), począwszy od dnia 16 listopada 2015 r.
(3) Na mocy rozporządzenia Rady (UE) 2015/2192 3 dokonano podziału między państwa członkowskie uprawnień do połowów ustalonych w Protokole.
(4) W opinii naukowej niezależnego Wspólnego Komitetu Naukowego powołanego na mocy art. 4 Protokołu wykazano nadwyżkę morszczuka "czarnego" (morszczuka senegalskiego i morszczuka angolańskiego) i uwzględniono opinię naukową wydaną w 2014 r. przez Mauretański Instytut ds. Badań Oceanograficznych i Rybołówstwa (Institut Mauritanien de Recherches Océanographiques et des Pêches - IMROP), potwierdzającą nadwyżkę kałamarnic i mątw.
(5) Zgodnie z art. 6 pkt 1 lit. a) Protokołu podczas posiedzenia w dniach 15 i 16 listopada 2016 r. w Nawakszucie Wspólny Komitet powołany na mocy art. 10 Umowy partnerskiej postanowił zmienić ustalenia Protokołu i przyznać nowe uprawnienia do połowów, w ramach dostępnej nadwyżki, dla trawlerów zamrażalni prowadzących połowy morszczuka "czarnego" (morszczuka senegalskiego i morszczuka angolańskiego) jako gatunku docelowego oraz kałamarnicy i mątwy jako wtórnych gatunków docelowych.
(6) Właściwe jest zatem rozdzielenie tych nowych uprawnień do połowów pomiędzy państwa członkowskie na okres pozostający do końca okresu stosowania Protokołu.
(7) Ponieważ zmiana limitów połowowych wpływa na działalność gospodarczą statków unijnych i na planowanie przez nie okresu połowu, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie natychmiast po jego opublikowaniu.
(8) Należy odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2015/2192,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 7 kwietnia 2017 r.
|
W imieniu Rady |
|
L. GRECH |
|
Przewodniczący |