Decyzja 2016/547 zatwierdzająca, w imieniu Unii Europejskiej, zmianę Protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim

DECYZJA KOMISJI (UE) 2016/547
z dnia 7 kwietnia 2016 r.
zatwierdzająca, w imieniu Unii Europejskiej, zmianę Protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Rady 2013/785/UE z dnia 16 grudnia 2013 r. dotyczącą zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Unią Europejską a Królestwem Marokańskim 1 , w szczególności jej art. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 10 Porozumienia o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim 2 , zwanym dalej "porozumieniem", zatwierdzonym rozporządzeniem Rady (WE) nr 764/2006 3 ustanowiono wspólny komitet odpowiedzialny za kontrolę przedmiotowego porozumienia, w szczególności za nadzór nad jego wykonaniem, interpretacją i sprawnym stosowaniem. Artykułem 5 Protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Unią Europejską a Królestwem Marokańskim, zwanego dalej "protokołem", zatwierdzonym decyzją 2013/785/UE, upoważnia się wspólny komitet do przyjmowania zmian do protokołu.

(2) Przewidziano, że wspólny komitet zbierze się w Brukseli w dniach 14-16 października 2015 r. w celu przyjęcia zmian niektórych środków technicznych niezbędnych do wykonania protokołu; są to mianowicie klucz podziału liczby i pojemności brutto taklowców upoważnionych do połowów w kategorii "połowy denne" w wyniku stwierdzenia niepełnego wykorzystania tej kategorii, jak również skład połowów w kategorii "połowy pelagiczne na skalę przemysłową" w celu umożliwienia kontynuowania połowów w tej kategorii.

(3) Przed odnośnym spotkaniem w ramach wspólnego komitetu Komisja przekazała Radzie dokument przygotowawczy, w którym wyszczególniono konkretne elementy planowanego stanowiska Unii.

(4) Zgodnie z pkt 3 załącznika do decyzji 2013/785/UE Rada zatwierdziła planowane stanowisko Unii.

(5) Środki dotyczące podziału liczby i pojemności brutto taklowców zapisano w protokole z przedmiotowego posiedzenia wspólnego komitetu; środki dotyczące składu połowów w kategorii "połowy pelagiczne na skalę przemysłową" potwierdzono pismem nr 510/11 z dnia 13 listopada 2015 r. marokańskiego ministerstwa rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

(6) Ponieważ zwiększenie odsetka połowów gatunków z grupy sardynka/sardynela jest zrekompensowane odpowiednim zmniejszeniem odsetka połowów gatunków z grupy ostrobok/makrela/sardela europejska, procent przyłowów pozostaje niezmieniony.

(7) Zmiany te należy zatwierdzić w imieniu Unii Europejskiej.

(8) Należy przewidzieć stosowanie z mocą wsteczną tych środków, począwszy od dnia 13 listopada 2015 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii zmiany arkuszy technicznych nr 4 i 6 Protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim, przyjęte przez wspólny komitet ustanowiony na podstawie art. 10 wspomnianego porozumienia, zgodnie z wyciągiem z protokołu posiedzenia i wyciągiem z pisma nr 510/11, które znajdują się w załącznikach I i II do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 13 listopada 2015 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 kwietnia 2016 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wyciąg z protokołu posiedzenia wspólnego komitetu ustanowionego w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim, które to posiedzenie odbyło się w dniach 14-16 października 2015 r.

Po stwierdzeniu niepełnego wykorzystania podkategorii taklowców oraz na wniosek Unii Europejskiej dotyczący zmiany dozwolonej pojemności strona marokańska proponuje nowy podział liczby i pojemności upoważnionych statków zgodnie z pułapem całkowitej zdolności połowowej segmentu taklowców kategorii 4; podział ten jest następujący: 5 taklowców o pojemności mniejszej lub równej 150 GT oraz 4 taklowce o pojemności mniejszej lub równej 200 GT. Strona marokańska będzie nadal analizować ten wniosek w ramach ogólnego, wyznaczonego pułapu, rozpatrując jednocześnie wnioski o licencje składane przez statki, których pojemność przekracza 200 GT.

ZAŁĄCZNIK  II

Wyciąg z pisma nr 510/11 z dnia 13 listopada 2015 r. marokańskiego ministerstwa rolnictwa i rybołówstwa morskiego

W odpowiedzi na wniosek sformułowany podczas 2. posiedzenia wspólnego komitetu, które odbyło się w Brukseli w dniach 14-16 października 2015 r., którego przedmiotem były zmiany szczegółowych warunków technicznych w zakresie eksploatacji małych gatunków pelagicznych dotyczących kategorii 6, mam zaszczyt poinformować, że Institut National de Recherche Halieutique (INRH) w swojej opinii naukowej zaleca ustalić odsetek połowów gatunków z grupy sardynka/sardynela na poziomie 37 % przydzielonej kwoty i utrzymać go, aby uniknąć nadmiernej eksploatacji stada.
1 Dz.U. L 349 z 21.12.2013, s. 1.
2 Dz.U. L 141 z 29.5.2006, s. 4.
3 Rozporządzenie Rady (WE) nr 764/2006 z dnia 22 maja 2006 r. w sprawie zawarcia Porozumienia o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim (Dz.U. L 141 z 29.5.2006, s. 1).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.94.14

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2016/547 zatwierdzająca, w imieniu Unii Europejskiej, zmianę Protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim
Data aktu: 07/04/2016
Data ogłoszenia: 08/04/2016
Data wejścia w życie: 08/04/2016, 13/11/2015