(notyfikowana jako dokument nr C(2016) 1527)(Jedynie tekst w języku szwedzkim jest autentyczny)
(Dz.U.UE L z dnia 18 marca 2016 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 1997 r. dotyczące nowej żywności i nowych składników żywności 1 , w szczególności jego art. 7,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniu 12 lutego 2014 r. przedsiębiorstwo Viasolde AB, które wytwarza urządzenia do poddawania działaniu promieniowania UV, zwróciło się do właściwych organów Finlandii z wnioskiem dotyczącym wprowadzenia do obrotu chleba poddanego działaniu promieniowania ultrafioletowego (UV) jako nowej żywności w rozumieniu art. 1 ust. 2 lit. f) rozporządzenia (WE) nr 258/97. Poddanie działaniu promieniowania UV ma na celu zwiększenie zawartości witaminy D w chlebie, co oznacza, że wartość odżywcza takiego chleba będzie się znacznie różnić od wartości odżywczej chleba wypiekanego w sposób tradycyjny.
(2) W dniu 14 marca 2014 r. właściwy organ ds. oceny żywności w Finlandii wydał sprawozdanie dotyczące wstępnej oceny. W sprawozdaniu tym organ ten stwierdził, że chleb poddany działaniu promieniowania UV spełnia kryteria dla nowej żywności określone w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 258/97.
(3) W dniu 19 marca 2014 r. Komisja przekazała sprawozdanie dotyczące wstępnej oceny pozostałym państwom członkowskim.
(4) Przed upływem okresu 60 dni ustanowionego w art. 6 ust. 4 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 258/97 zgłoszono uzasadniony sprzeciw.
(5) W dniu 13 listopada 2014 r. Komisja zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) o dokonanie dodatkowej oceny chleba poddanego działaniu promieniowania UV jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97.
(6) W dniu 11 czerwca 2015 r. EFSA stwierdziła w "Opinii naukowej dotyczącej bezpieczeństwa chleba poddanego działaniu promieniowania UV jako nowej żywności" 2 , że chleb wzbogacony w witaminę D2 dzięki poddaniu działaniu promieniowania UV jest bezpieczny w proponowanych warunkach stosowania.
(7) Opinia ta daje zatem wystarczające podstawy do stwierdzenia, że chleb poddany działaniu promieniowania UV spełnia - jako nowa żywność - kryteria ustanowione w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 258/97.
(8) W rozporządzeniu (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 ustanowiono wymogi dotyczące dodawania do żywności witamin i składników mineralnych oraz niektórych innych substancji. Bez uszczerbku dla wymogów w nim określonych należy zezwolić na stosowanie chleba poddanego działaniu promieniowania UV.
(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: