Rozporządzenie wykonawcze 2016/365 rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę [Telemea de Ibănesti (ChNP)]

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/365
z dnia 11 marca 2016 r.
rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę [Telemea de Ibăneș ti (ChNP)]

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 52 ust. 3 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 wniosek Rumunii o rejestrację nazwy "Telemea de Ibăneș ti" został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2 .

(2) W dniu 5 marca 2015 r. Komisja otrzymała jedno zawiadomienie o sprzeciwie od Grecji. W dniu 30 kwietnia 2015 r. Komisja otrzymała powiązane z nim uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie.

(3) Komisja rozpatrzyła sprzeciw przesłany przez Grecję i uznała go za dopuszczalny. Słowo "Telemea", które stanowi część nazwy "Telemea de Ibăneș ti", jest niemal identyczne z nazwą "Τελεμές" (Telemés), która jest stosowana w Grecji. "Τελεμές" (Telemés) to biały ser solankowy wytwarzany w różnych częściach Grecji na skalę handlową. W sprzeciwie stwierdzono, że rejestracja nazwy "Telemea de Ibăneș ti" mogłaby zagrozić istnieniu częściowo identycznej nazwy "Τελεμές" (Telemés) oraz istnieniu produktów, które znajdowały się na rynku greckim legalnie na co najmniej pięć lat przed datą publikacji wniosku o rejestrację nazwy "Telemea de Ibăneș ti".

(4) Pismem z dnia 22 czerwca 2015 r. Komisja wezwała zainteresowane strony do rozpoczęcia odpowiednich konsultacji w celu osiągnięcia porozumienia w terminie sześciu miesięcy zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi.

(5) Rumunia i Grecja osiągnęły porozumienie, które zostało zgłoszone Komisji w dniu 21 września 2015 r., czyli w wymaganym terminie.

(6) Jak wynika z informacji otrzymanych od Grecji w kontekście procedury sprzeciwu, Rumunia produkuje na skalę krajową ser o nazwie "Telemea". Produkcja ta jest zgodna z normami krajowymi zatwierdzonymi przez rumuńskie stowarzyszenie normalizacyjne. W 2014 r. w Rumunii wyprodukowano około 24 000 ton sera "Telemea". Składając wniosek o rejestrację nazwy "Telemea de Ibăneș ti", Rumunia nie miała na celu ograniczania użycia terminu "Telemea".

(7) Rumunia i Grecja uzgodniły, że ochrona nazwy "Telemea de Ibăneș ti" nie powinna obejmować samej nazwy "Telemea", lecz jedynie nazwę złożoną "Telemea de Ibăneș ti" jako całość. Ponadto stwierdziły, że rozporządzenie wprowadzające nazwę "Telemea de Ibăneș ti" do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych powinno zawierać motyw określający zakres ochrony.

(8) Treść umowy zawartej pomiędzy Rumunią a Grecją należy uwzględnić, gdyż jest ona zgodna z przepisami rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 i przepisami Unii.

(9) W związku z tym nazwa pochodzenia "Telemea de Ibăneș ti" (ChNP) powinna być chroniona jako całość, a termin "Telemea" może być nadal stosowany w etykietowaniu lub prezentacji na terytorium Unii, pod warunkiem przestrzegania zasad i przepisów mających zastosowanie w jej porządku prawnym,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Nazwa "Telemea de Ibăneș ti" (ChNP) zostaje zarejestrowana.

Nazwa podana w pierwszym akapicie niniejszego artykułu określa produkt należący do klasy 1.3. Sery, zgodnie z załącznikiem XI do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 668/2014 3 .

Artykuł  2

W związku z tym termin "Telemea" może być nadal stosowany w etykietowaniu lub prezentacji na terytorium Unii, pod warunkiem przestrzegania zasad i przepisów mających zastosowanie w jej porządku prawnym.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 marca 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Dz.U 0.1.2015, s. 6.
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 668/2014 z dnia 13 czerwca 2014 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 36).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.68.12

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/365 rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę [Telemea de Ibănesti (ChNP)]
Data aktu: 11/03/2016
Data ogłoszenia: 15/03/2016
Data wejścia w życie: 04/04/2016