KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 173 ust. 1 i art. 223 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013 uchylono i zastąpiono rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 2 i ustanowiono szczególne przepisy dotyczące organizacji producentów, zrzeszeń organizacji producentów oraz organizacji międzybranżowych. Rozporządzenie (UE) nr 1308/2013 upoważnia Komisję do przyjmowania w tym zakresie aktów delegowanych i wykonawczych. Aby zapewnić skuteczność działań tych organizacji i zrzeszeń w nowych ramach prawnych, należy przyjąć określone przepisy.
(2) Szczegółowe przepisy dotyczące niektórych aspektów współpracy już istnieją dla producentów sektora owoców i warzyw, sektora mleka i przetworów mlecznych i sektora oliwy z oliwek i oliwek stołowych. W celu zapewnienia ciągłości należy nadal stosować szczegółowe przepisy dotyczące tych sektorów. W odniesieniu do aspektów, które nie są objęte tymi szczegółowymi przepisami, należy stosować niniejsze rozporządzenie delegowane.
(3) Artykuł 155 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 stanowi, że państwa członkowskie mogą zezwolić uznanej organizacji producentów lub uznanemu zrzeszeniu organizacji producentów na outsourcing któregokolwiek z działań innych niż produkcja w tych sektorach, w których outsourcing jest dozwolony przez Komisję. Obecnie outsourcing jest przewidziany w sektorze owoców i warzyw oraz w sektorze oliwy z oliwek i oliwek stołowych. Biorąc pod uwagę aspekty gospodarcze i korzyści, jakie może przynieść outsourcing niektórych działań organizacjom producentów i zrzeszeniom organizacji producentów oraz ich członkom, outsourcing powinien być możliwy dla wszystkich sektorów.
(4) Należy ustanowić przepisy dotyczące uznawania transnarodowych organizacji producentów i zrzeszeń transnarodowych organizacji producentów i transnarodowych organizacji międzybranżowych, jak również przepisy precyzujące zakres odpowiedzialności zainteresowanych państw członkowskich. Przy jednoczesnym poszanowaniu swobody przedsiębiorczości, uznawanie transnarodowych organizacji producentów i transnarodowych zrzeszeń organizacji producentów powinno pozostać w gestii danego państwa członkowskiego, w którym takie organizacje i zrzeszenia posiadają znaczną liczbę członków lub znaczną wielkość lub wartość produkcji zbywalnej. W odniesieniu do transnarodowych organizacji międzybranżowych państwo członkowskie, w którym znajduje się ich siedziba, powinno decydować o ich uznawaniu.
(5) Należy określić przepisy dotyczące udzielania pomocy administracyjnej w przypadku współpracy transnarodowej. Pomoc taka powinna w szczególności obejmować przekazywanie informacji, które umożliwiłyby właściwemu państwu członkowskiemu ocenę, czy transnarodowa organizacja producentów, zrzeszenie lub organizacja międzybranżowa spełniają warunki uznawania. Informacje te są również konieczne, by właściwe państwo członkowskie mogło podjąć działania w przypadku niespełnienia warunków. Jednocześnie pomoc ta pozwoli właściwym państwom członkowskim na przekazywanie na żądanie informacji do państw członkowskich, w których członkowie takich organizacji lub zrzeszeń się znajdują.
(6) W celu zapewnienia właściwego funkcjonowania przepisów dotyczących wspólnej polityki rolnej i w celu monitorowania, analizowania i zarządzania rynkiem produktów rolnych oraz zapewnienia zharmonizowanego i uproszczonego podejścia należy określić informacje wymagane przy powiadamianiu o decyzjach o zezwoleniu na outsourcing i decyzjach dotyczących uznania, odmowy uznania lub cofnięcia uznania organizacji producentów, zrzeszenia organizacji producentów lub organizacji międzybranżowej.
(7) Rozporządzeniami Komisji (WE) nr 223/2008 3 i (WE) nr 709/2008 4 ustanowiono przepisy dotyczące organizacji producentów, zrzeszeń organizacji producentów oraz organizacji międzybranżowych. Niektóre przepisy tych rozporządzeń są przestarzałe lub nigdy nie były stosowane. Dlatego, w celu zagwarantowania spójności z nowym prawodawstwem w zakresie wspólnej organizacji rynków produktów rolnych, rozporządzenia te należy uchylić,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: