PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 177,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 1 ,
po konsultacji z Komitetem Regionów,
stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 2 ,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Art. 24 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 3 stanowi, że Komisja ma badać zwiększenie płatności okresowych z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych o kwotę odpowiadającą 10 punktom procentowym powyżej rzeczywistej stopy dofinansowania dla każdego priorytetu lub środka dla państw członkowskich, które zostały objęte programem dostosowawczym po dniu 21 grudnia 2013 r. i które zwróciły się z wnioskiem o skorzystanie z tego zwiększenia, do dnia 30 czerwca 2016 r., oraz przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie zawierające ocenę oraz, w razie potrzeby, wniosek ustawodawczy przed dniem 30 czerwca 2016 r. Komisja przedłożyła to sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w dniu 27 czerwca 2016 r.
(2) Pięć państw członkowskich kwalifikowało się do zwiększonej płatności na podstawie art. 24 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013: Rumunia, Irlandia, Portugalia, Cypr i Grecja. Rumunia, Irlandia, Portugalia i Cypr zakończyły swoje programy dostosowań gospodarczych. Jedynie Grecja jest nadal objęta programem dostosowawczym i korzysta z powiązanej pomocy finansowej do trzeciego kwartału 2018 r. Mając na uwadze, że Grecja nadal boryka się z poważnymi trudnościami związanymi z jej stabilnością finansową, okres dokonywania zwiększonych płatności dla państw członkowskich doświadczających tymczasowych trudności budżetowych należy przedłużyć.
(3) Możliwość stosowania zwiększonej płatności powinna jednak zakończyć się z dniem 30 czerwca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym dane państwo członkowskie przestaje otrzymywać pomoc finansową w ramach programu dostosowawczego.
(4) Art. 120 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 przewiduje obowiązek przeprowadzenia przez Komisję przeglądu, aby ocenić zasadność utrzymania maksymalnej stopy dofinansowania wynoszącej 85 % na poziomie każdej osi priorytetowej dla wszystkich programów operacyjnych wspieranych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) na Cyprze po dniu 30 czerwca 2017 r. oraz, w razie potrzeby, przedłożenia niezbędnego wniosku ustawodawczego przed dniem 30 czerwca 2016 r.
(5) Program dostosowawczy na Cyprze zakończył się w marcu 2016 r. Sytuacja gospodarcza na Cyprze nadal jednak jest niestabilna, o czym świadczy powolne tempo wzrostu w tym kraju, spadek inwestycji, wysokie bezrobocie i borykający się z problemami sektor finansowy. Aby zmniejszyć presję na budżet krajowy i przyspieszyć bardzo potrzebne inwestycje, należy zatem przedłużyć okres stosowania stopy dofinansowania w wysokości 85 % do wszystkich programów operacyjnych wspieranych z EFRR i EFS na Cyprze aż do zamknięcia programu operacyjnego.
(6) W celu umożliwienia szybkiego stosowania środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu powinno ono wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Strasburgu dnia 23 listopada 2016 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego |
W imieniu Rady |
M. SCHULZ |
I. KORČOK |
Przewodniczący |
Przewodniczący |