RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 101 akapit drugi,
uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Międzynarodowe Forum IV Generacji (GIF) stanowi ramy współpracy międzynarodowej w zakresie badań naukowych i rozwoju przyjęte z inicjatywy Stanów Zjednoczonych Ameryki w 2001 r. Celem GIF jest połączenie wysiłków na rzecz rozwoju nowych modeli systemów energii jądrowej dla zapewnienia niezawodnych dostaw energii przy zadowalającym uwzględnieniu kwestii bezpieczeństwa jądrowego, minimalizacji odpadów, nierozprzestrzeniania broni jądrowej i obaw społecznych.
(2) W dniu 30 lipca 2003 r. na podstawie decyzji Komisji z dnia 4 listopada 2002 r. Wspólnota przystąpiła do GIF, podpisując jego Kartę (zwaną dalej "Kartą"), podpisaną przez pierwszych sygnatariuszy w 2001 r. Na mocy decyzji Komisji z dnia 29 czerwca 2011 r. przedłużono na czas nieograniczony pierwotny, dziesięcioletni okres uczestnictwa Wspólnoty w Karcie, z zastrzeżeniem wystąpienia po uzyskaniu jednogłośnej zgody państw członkowskich Unii. Każdy z członków GIF,w tym Wspólnota, może wystąpić z GIF za pisemnym powiadomieniem z 90-dniowym wyprzedzeniem. Ponieważ Karta nie zawiera postanowień określających wkład finansowy lub specjalne środki budżetowe stron, wchodzi ona w zakres zastosowania art. 101 akapit trzeci Traktatu Euratom.
(3) W celu wdrożenia Karty jej sygnatariusze zawarli Umowę ramową dotyczącą międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań i rozwoju systemów energii jądrowej IV generacji (zwaną dalej "Umową ramową"), która określa warunki współpracy oraz porozumienia projektowe i systemowe.
(4) Na podstawie decyzji Rady z dnia 20 grudnia 2005 r. dotyczącej zatwierdzenia przystąpienia Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej do Umowy ramowej oraz decyzji Komisji z dnia 12 stycznia 2006 r., przyjętych na mocy art. 101 akapit drugi Traktatu, Wspólnota przystąpiła do Umowy ramowej w dniu 24 stycznia 2006 r., kiedy należycie upoważniony komisarz europejski podpisał dokument przystąpienia, który został następnie złożony w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu dnia 10 lutego 2006 r. Wspólne Centrum Badawcze zostało wyznaczone jako organ wykonawczy Wspólnoty zgodnie z art. III ust. 2 Umowy ramowej.
(5) Umowa ramowa weszła w życie w dniu 28 lutego 2005 r. na okres 10 lat, a w dniu 26 lutego 2015 r. została przedłużona, kiedy cztery strony wyraziły zgodę na związanie się Umową o przedłużeniu Umowy ramowej dotyczącej międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań i rozwoju systemów energii jądrowej IV generacji (zwanej dalej "Umową o przedłużeniu"), zgodnie ze szczególną procedurą przedłużenia przewidzianą w Umowie ramowej. Wspólnota i inni sygnatariusze, którzy nie ukończyli wewnętrznych procedur zatwierdzenia na czas, mogą w późniejszym terminie odnowić swój udział poprzez złożenie podpisu zgodnie z art. II ust. 3 Umowy o przedłużeniu.
(6) Odnowienie udziału Wspólnoty Umowie ramowej jest niezależne od wszelkich decyzji dotyczących zakresu udziału Wspólnoty w różnych systemach GIF i związanych z nimi porozumieniach projektowych. Wspólnota samodzielnie określi naturę intelektualnego i finansowego wkładu w działalność GIF.
(7) Należy w związku z tym zatwierdzić odnowienie przez Komisję, w imieniu Wspólnoty, Umowy ramowej poprzez podpisanie Umowy o przedłużeniu zgodnie ze szczególną procedurą przedłużenia,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: