Zalecenie 2016/2115 w sprawie monitorowania obecności ?9-tetrahydrokannabinolu, jego prekursorów oraz innych kannabinoidów w żywności

ZALECENIE KOMISJI (UE) 2016/2115
z dnia 1 grudnia 2016 r.
w sprawie monitorowania obecności Δ9-tetrahydrokannabinolu, jego prekursorów oraz innych kannabinoidów w żywności
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 292,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Panel ds. środków trujących w łańcuchu żywnościowym (CONTAM) Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przyjął opinię naukową dotyczącą tetrahydrokannabinolu (THC) w mleku i innych rodzajach żywności pochodzenia zwierzęcego 1 .

(2) Tetrahydrokannabinol, a dokładniej delta-9-tetrahydrokannabinol (Δ9-THC), jest najbardziej istotnym składnikiem konopi siewnych Cannabis sativa. EFSA określiła ostrą dawkę referencyjną (ARfD) w wysokości 1 μg Δ9-THC/kg masy ciała.

(3) Dostępna jest ograniczona liczba danych na temat występowania Δ9-THC w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz na temat przenoszenia tej substancji z paszy na żywność pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym należy zebrać więcej danych na temat występowania substancji w żywności pochodzenia zwierzęcego w przypadku gdy wiadomo, że żywność pochodzenia zwierzęcego pochodzi od zwierząt karmionych paszą zawierającą konopie siewne lub materiały paszowe uzyskane z konopi siewnych.

(4) Ponadto należy zebrać więcej danych na temat występowania Δ9-THC w żywności uzyskanej z konopi siewnych i w żywności zawierającej konopie siewne lub składniki uzyskane z konopi siewnych. Należy również, w miarę możliwości, zbadać niepsychoaktywne prekursory - kwasy delta-9-tetrahydrokannabinolowe (2-COOH-Δ9-THC zwany Δ9-THCA-A oraz 4-COOH-Δ9-THC zwany Δ9-THCA-B) i inne kannabinoidy (np. delta-8-tetrahydrokannabinol (Δ8-THC)), kannabinol (CBN), kannabidiol (CBD) oraz delta-9-tetrahydrokannabiwarin (Δ9-THCV).

(5) Należy zatem zalecić monitorowanie obecności Δ9-THC, jego prekursorów oraz innych kannabinoidów w żywności,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

1)
Państwa członkowskie, przy czynnym udziale podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze i innych zainteresowanych stron, powinny monitorować obecność Δ9-tetrahydrokannabinolu (Δ9-THC) w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz Δ9-tetrahydrokannabinolu (Δ9-THC), jego niepsychoaktywnych prekursorów - kwasów delta-9-tetrahydrokannabinolowych (2-COOH-Δ9-THC zwanych Δ9-THCA-A i 4-COOH-Δ9-THC zwanych Δ9-THCA-B) i innych kannabinoidów (np. delta-8-tetrahydrokannabinolu (Δ8-THC), kannabinolu (CBN), kannabidiolu (CBD) oraz delta-9-tetrahydrokannabiwarinu (Δ9-THCV) w żywności uzyskanej z konopi siewnych i w żywności zawierającej konopie siewne lub składniki uzyskane z konopi siewnych.

Na potrzeby monitorowania żywności pochodzenia zwierzęcego należy udokumentować, że żywność pochodzenia zwierzęcego pochodzi od zwierząt karmionych paszą zawierającą konopie siewne lub materiały paszowe uzyskane z konopi siewnych.

2)
W celu zapewnienia reprezentatywności próbek dla danej partii państwa członkowskie powinny przestrzegać procedur pobierania próbek ustanowionych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 401/2006 2 .
3)
Preferowaną metodą analizy stosowaną w monitorowaniu powinno być oznaczanie metodą chromatografii połączone ze spektrometrią mas (LC-MS lub GC-MS) po odpowiednim etapie oczyszczania (ciecz-ciecz (LLE)) lub ekstrakcji do fazy stałej (SPE). Należy preferować techniki chromatograficzne, które umożliwiają osobne oznaczenie Δ9-THC, jego prekursorów i innych kannabinoidów w produktach spożywczych zawierających konopie siewne.
4)
Państwa członkowskie, podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze i inne zainteresowane strony powinny zapewnić regularne dostarczanie wyników analiz, najpóźniej do października 2018 r., do EFSA w ustalonym przez EFSA formacie przekazywania danych zgodnie z wytycznymi EFSA w sprawie standardu opisu próbek (SSD) dla żywności i paszy 3  oraz dodatkowymi szczególnymi wymaganiami EFSA dotyczącymi sprawozdawczości.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 grudnia 2016 r.

W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji
1 EFSA CONTAM Panel (EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain), 2015. Scientific Opinion on the risks for human health related to the presence of tetrahydrocannabinol (THC) in milk and other food of animal origin. Dziennik EFSA 2015; 13(6):4141, 125 ss., doi:10.2903/j. efsa.2015.4141.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 401/2006 z dnia 23 lutego 2006 r. ustanawiające metody pobierania próbek i analizy do celów urzędowej kontroli poziomów mikotoksyn w środkach spożywczych (Dz.U. L 70 z 9.3.2006, s. 12).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.327.103

Rodzaj: Zalecenie
Tytuł: Zalecenie 2016/2115 w sprawie monitorowania obecności ?9-tetrahydrokannabinolu, jego prekursorów oraz innych kannabinoidów w żywności
Data aktu: 01/12/2016
Data ogłoszenia: 02/12/2016
Data wejścia w życie: 01/12/2016