Rozporządzenie delegowane 2016/2022 uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 600/2014 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących informacji do celów rejestracji firm z państw trzecich i formatu informacji przekazywanych klientom

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2016/2022
z dnia 14 lipca 2016 r.
uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 600/2014 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących informacji do celów rejestracji firm z państw trzecich i formatu informacji przekazywanych klientom
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 1 , w szczególności jego art. 46 ust. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) nr 600/2014 określono zharmonizowane ramy dotyczące traktowania firm z państw trzecich, które wchodzą na rynek Unii w celu świadczenia usług inwestycyjnych i prowadzenia działalności na rzecz kwalifikujących się kontrahentów i klientów profesjonalnych.

(2) Należy określić informacje, jakie powinna przekazać Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) firma z państwa trzeciego składająca wniosek o zezwolenie na świadczenie usług inwestycyjnych lub prowadzenie działalności w całej Unii oraz format, w jakim powinny być przekazywane klientom informacje, jak określono w art. 46 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, aby określić jednolite wymogi odnoszące się do firm z państw trzecich i skorzystać z możliwości świadczenia usług na terenie całej Unii.

(3) W celu umożliwienia ESMA prawidłowej identyfikacji i rejestracji firm z państw trzecich należy przekazać ESMA ich dane kontaktowe, krajowe i międzynarodowe kody identyfikacyjne i dowód udzielenia im zezwolenia na świadczenie usług inwestycyjnych w państwie, w którym firma ma siedzibę.

(4) Należy zwrócić uwagę na język i format stosowane do przekazywania informacji klientom przez firmy z państw trzecich, w celu zapewnienia, aby informacje te były zrozumiałe i przejrzyste.

(5) Stosowanie niniejszego rozporządzenia należy odroczyć, aby dostosować je do daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) nr 600/2014.

(6) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji Europejskiej przez ESMA.

(7) ESMA zorganizował otwarte konsultacje publiczne na temat projektów regulacyjnych standardów technicznych stanowiących podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych kosztów i korzyści, które mogą się z nimi wiązać, oraz zwrócił się o wydanie opinii do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Informacje niezbędne do rejestracji

Firma z państwa trzeciego składająca wniosek o zezwolenie na świadczenie usług inwestycyjnych lub prowadzenie działalności w całej Unii zgodnie z art. 46 ust. 4 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 600/2014 przekazuje ESMA następujące informacje:

a)
pełną nazwę firmy, w tym jej nazwę prawną i jakąkolwiek inną nazwę handlową, która będzie używana przez firmę;
b)
dane kontaktowe firmy, w tym adres siedziby zarządu, numer telefonu i adres poczty elektronicznej;
c)
dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za wniosek, w tym jej numer telefonu i adres poczty elektronicznej;
d)
adres strony internetowej, jeżeli dotyczy;
e)
krajowy numer identyfikacyjny firmy, jeżeli dotyczy;
f)
identyfikator podmiotu prawnego (LEI), jeżeli dotyczy;
g)
kod identyfikacyjny jednostki (BIC) firmy, jeżeli dotyczy;
h)
nazwa i adres właściwego organu państwa trzeciego, który jest odpowiedzialny za nadzór nad firmą; jeżeli więcej niż jeden organ jest odpowiedzialny za nadzór, należy przekazać szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych obszarów kompetencji;
i)
link do rejestru każdego właściwego organu państwa trzeciego, jeżeli dotyczy;
j)
informacje dotyczące usług inwestycyjnych, działalności i usług dodatkowych, na które firma ma zezwolenie w kraju, w którym ma siedzibę;
k)
usługi inwestycyjne, które mają być świadczone i działalność, która ma być prowadzona w Unii, wraz z wszelkimi usługami dodatkowymi.
Artykuł  2

Wymogi dotyczące przekazywania informacji

1.
Firma z państwa trzeciego powiadamia ESMA w terminie 30 dni o każdej zmianie informacji przekazanych zgodnie z art. 1 lit. a)-g), j) oraz k).
2.
Informacje przekazywane ESMA na mocy art. 1 lit. j) udzielane są w formie pisemnego oświadczenia wydanego przez właściwy organ państwa trzeciego.
3.
Informacje przekazywane ESMA na mocy art. 1 udzielane są w języku angielskim, z użyciem alfabetu łacińskiego. Wszelkie dokumenty towarzyszące przekazywane ESMA na podstawie art. 1 oraz w ust. 2 niniejszego artykułu sporządzane są w języku angielskim lub, jeżeli zostały sporządzone w innym języku, należy również dostarczyć ich uwierzytelnione tłumaczenie na język angielski.
Artykuł  3

Informacje dotyczące rodzaju klientów w Unii

1.
Firma z państwa trzeciego przekazuje klientom informacje, o których mowa w art. 46 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 na trwałym nośniku.
2.
Informacje, o których mowa w art. 46 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 należy:
a)
przekazać w języku angielskim lub w języku urzędowym, lub w jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego, w którym usługi mają być świadczone
b)
sformułować i przedstawić w sposób ułatwiający czytanie, przy użyciu czcionki o wielkości wygodnej dla czytającego;
c)
przedstawić bez zastosowania kolorów, które mogą utrudniać zrozumiałość informacji.
Artykuł  4

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od daty, o której mowa w art. 55 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 600/2014.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 84.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.313.11

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2016/2022 uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 600/2014 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących informacji do celów rejestracji firm z państw trzecich i formatu informacji przekazywanych klientom
Data aktu: 14/07/2016
Data ogłoszenia: 19/11/2016
Data wejścia w życie: 09/12/2016, 03/01/2018