Decyzja wykonawcza 2016/1910 w sprawie równoważności wymogów sprawozdawczych określonych państw trzecich dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych z wymogami rozdziału 10 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/1910
z dnia 28 października 2016 r.
w sprawie równoważności wymogów sprawozdawczych określonych państw trzecich dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych z wymogami rozdziału 10 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniającą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylającą dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG 1 , w szczególności jej art. 47,

uwzględniając dyrektywę 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe dopuszczane są do obrotu na rynku regulowanym, oraz zmieniającą dyrektywę 2001/34/WE 2 , w szczególności jej art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Celem oceny równoważności określonej w art. 46 dyrektywy 2013/34/UE jest zmniejszenie obciążenia administracyjnego oraz uniknięcie podwójnej sprawozdawczości w przypadku dużych jednostek i wszystkich jednostek interesu publicznego działających w przemyśle wydobywczym lub zajmujących się wyrębem lasów pierwotnych, które sporządzają i ogłaszają sprawozdania dotyczące płatności na rzecz administracji rządowych, o których mowa w art. 42 dyrektywy 2013/34/UE. Zgodnie z art. 6 dyrektywy 2004/109/WE emitenci prowadzący działalność w przemyśle wydobywczym lub przemyśle pozyskiwania drewna z lasów pierwotnych muszą także przygotowywać coroczne sprawozdania dotyczące płatności na rzecz administracji rządowych zgodnie z rozdziałem 10 dyrektywy 2013/34/UE.

(2) Art. 46 dyrektywy 2013/34/UE zwalnia jednostki działające w przemyśle wydobywczym i jednostki zajmujące się wyrębem lasów pierwotnych z obowiązku sporządzania i ogłaszania sprawozdań dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych zgodnie z wymogami rozdziału 10 dyrektywy 2013/34/UE w zakresie, w jakim dane płatności zostały upublicznione przez te jednostki wskutek zobowiązania prawnego wynikającego z równoważnych wymogów sprawozdawczych obowiązujących w państwie trzecim. Tego rodzaju zobowiązanie prawne może de facto przełożyć się na jednostkę dominującą ze względu na jednostki zależne. W takim przypadku jednostki składałyby sprawozdania dotyczące swoich płatności podlegających prawnym wymogom sprawozdawczym w niektórych państwach trzecich zgodnie z wymogami sprawozdawczymi tych państw trzecich uznanymi za równoważne. W odniesieniu do wszystkich pozostałych płatności jednostki składałyby sprawozdania zgodnie z odpowiednimi wymogami ustanowionymi przez prawo unijne. Jednostki, których to dotyczy, musiałyby nadal stosować się do obowiązku publikowania sprawozdania w trybie określonym przepisami prawa każdego państwa członkowskiego zgodnie z rozdziałem 2 dyrektywy 2009/101/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 3 , w tym do wszelkich terminów ustalonych przez państwa członkowskie odnośnie do publicznej dostępności dokumentów.

(3) Równoważność wymogów sprawozdawczych państw trzecich należy oceniać pod kątem kryteriów określonych w art. 46 ust. 3 dyrektywy 2013/34/UE. Kryteria te odnoszą się w szczególności do docelowych jednostek, docelowych odbiorców płatności, objętych płatności, przypisania objętych płatności, podziału objętych płatności, mechanizmów skutkujących sprawozdawczością na zasadzie skonsolidowanej, nośnika, na którym przedstawiane są sprawozdania, częstotliwości przedstawiania sprawozdań oraz środków przeciwdziałania uchylaniu się od obowiązków.

(4) Kanada przyjęła wymogi sprawozdawcze dotyczące płatności na rzecz administracji rządowych (Extractive Sector Transparency Measures Act z dnia 22 czerwca 2015 r. oraz Technical Reporting Specifications). Biorąc pod uwagę kryteria wymienione w art. 46 ust. 3 dyrektywy 2013/34/UE, wspomniane wymogi sprawozdawcze powodują istotne skutki równoważne ze skutkami przepisów zawartych w rozdziale 10 dyrektywy 2013/34/UE i w art. 6 dyrektywy 2004/109/WE. Wspomniane wymogi sprawozdawcze obowiązują jednostki i emitentów prowadzących jedynie działalność w przemyśle wydobywczym. Należy zatem stwierdzić, że wymogi sprawozdawcze Kanady w zakresie sporządzania sprawozdań dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych dokonywanych przez jednostki i emitentów powinny zostać uznane za równoważne z wymogami rozdziału 10 dyrektywy 2013/34/UE jedynie w odniesieniu do ich działalności w przemyśle wydobywczym.

(5) Regularny przegląd wymogów sprawozdawczych dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych obowiązujących w państwach trzecich i będących przedmiotem niniejszej decyzji pozostaje bez uszczerbku dla możliwości dokonania przez Komisję szczegółowego przeglądu, w przypadku gdy rozwój sytuacji sprawi, że konieczne będzie przeprowadzenie przez Komisję ponownej oceny równoważności stwierdzonej niniejszą decyzją. Taka ponowna ocena może prowadzić do uchylenia niniejszej decyzji.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 50 ust. 1 dyrektywy 2013/34/UE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów art. 47 dyrektywy 2013/34/UE i art. 6 dyrektywy 2004/109/WE wymogi sprawozdawcze państw trzecich wymienionych w załączniku do niniejszej decyzji, mające zastosowanie do jednostek i emitentów prowadzących działalność w przemyśle wydobywczym, jak określono w art. 41 pkt 1 dyrektywy 2013/34/UE, uznaje się za równoważne z wymogami rozdziału 10 dyrektywy 2013/34/UE dotyczącymi płatności na rzecz administracji rządowych.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 października 2016 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PAŃSTW TRZECICH DO CELÓW ART. 1 (JEDNOSTKI I EMITENCI PROWADZĄCY DZIAŁALNOŚĆ W PRZEMYŚLE WYDOBYWCZYM)

1)
Kanada
1 Dz.U. L 182 z 29.6.2013, s. 19.
2 Dz.U. L 390 z 31.12.2004, s. 38.
3 Dyrektywa 2009/101/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 września 2009 r. w sprawie koordynacji gwarancji, jakie są wymagane w państwach członkowskich od spółek w rozumieniu art. 48 akapit drugi Traktatu, w celu uzyskania ich równoważności, dla zapewnienia ochrony interesów zarówno wspólników, jak i osób trzecich (Dz.U. L 258 z 1.10.2009, s. 11).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.295.82

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/1910 w sprawie równoważności wymogów sprawozdawczych określonych państw trzecich dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych z wymogami rozdziału 10 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE
Data aktu: 28/10/2016
Data ogłoszenia: 29/10/2016
Data wejścia w życie: 18/11/2016