Decyzja wykonawcza 2016/1887 ustanawiająca standardowe wymagania dotyczące składania przez państwa członkowskie zgłoszeń, sprawozdań i wniosków o płatności odnoszących się do programów kontroli występowania w zakresie zdrowia roślin

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/1887
z dnia 24 października 2016 r.
ustanawiająca standardowe wymagania dotyczące składania przez państwa członkowskie zgłoszeń, sprawozdań i wniosków o płatności odnoszących się do programów kontroli występowania w zakresie zdrowia roślin

(notyfikowana jako dokument nr C(2016) 6704)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 26 października 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 652/2014 z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiające przepisy w zakresie zarządzania wydatkami odnoszącymi się do łańcucha żywnościowego, zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt oraz dotyczącymi zdrowia roślin i materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin, zmieniające dyrektywy Rady 98/56/WE, 2000/29/WE i 2008/90/WE, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002, (WE) nr 882/2004 i (WE) nr 396/2005, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 oraz uchylające decyzje Rady 66/399/EWG, 76/894/EWG i 2009/470/WE 1 , w szczególności jego art. 36 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) nr 652/2014 ustanowiono m.in. przepisy dotyczące zarządzania wydatkami odnoszącymi się do zdrowia roślin i materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin oraz wymagania dotyczące przedkładania i treści krajowych programów kontroli występowania agrofagów ("programy kontroli występowania").

(2) Art. 21 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 652/2014 stanowi, że każdego roku, najpóźniej do dnia 31 maja, państwa członkowskie mają przedłożyć Komisji programy kontroli występowania rozpoczynające się w kolejnym roku, których dotyczy ich wniosek o dotację.

(3) Zgodnie z art. 23 rozporządzenia (UE) nr 652/2014 każdego roku, najpóźniej do dnia 30 kwietnia, państwa członkowskie przedkładają Komisji roczne szczegółowe sprawozdanie techniczne i finansowe za poprzedni rok w odniesieniu do każdego zatwierdzonego rocznego lub wieloletniego programu krajowego. Przepis ten stanowi również, że każdego roku, najpóźniej do dnia 31 sierpnia, państwa członkowskie przekazują Komisji okresowe sprawozdanie finansowe w odniesieniu do każdego zatwierdzonego programu krajowego.

(4) Zgodnie z art. 24 rozporządzenia (UE) nr 652/2014 każdego roku, najpóźniej do dnia 30 kwietnia, państwa członkowskie przedkładają Komisji - w odniesieniu do każdego zatwierdzonego programu kontroli występowania - wniosek o płatność dotyczący programów zrealizowanych w poprzednim roku.

(5) W związku z przyjęciem rozporządzenia (UE) nr 652/2014 należy ustanowić standardowe wymagania dotyczące treści i przedkładania krajowych programów kontroli występowania określonych w art. 21 tego rozporządzenia.

(6) Należy ponadto ustanowić standardowe wymagania dotyczące treści okresowego i końcowego sprawozdania oraz wniosków o płatność składanych po realizacji programów kontroli występowania, określonych w art. 23 i 24 rozporządzenia (UE) nr 652/2014.

(7) W celu zachowania zgodności ze zmieniającymi się przepisami Unii na stronie internetowej Komisji zostaną udostępnione online standardowe formularze elektroniczne zgłoszeń, sprawozdań okresowych i końcowych oraz wniosków o płatność, z których należy korzystać do celów programów kontroli występowania, co ma ułatwiać wprowadzanie niezbędnych zmian oraz uwzględnianie dodatkowych danych. Komisja informuje państwa członkowskie o wszystkich niezbędnych zmianach standardowych formularzy elektronicznych i omawia z nimi te zmiany na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz. Standardowe formularze elektroniczne są udostępniane na stronie internetowej Komisji najpóźniej do pierwszego tygodnia marca (sprawozdania końcowe i wnioski o płatność), do pierwszego tygodnia kwietnia (zgłoszenia) i do pierwszego tygodnia lipca (sprawozdania okresowe) danego roku.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejsza decyzja dotyczy standardowych wymagań odnoszących się do składania wniosków o udzielenie dotacji, sprawozdań i wniosków o płatność w odniesieniu do prowadzonych przez państwa członkowskie rocznych i wieloletnich programów kontroli występowania dotyczących obecności organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych ("agrofagów"), spełniających warunki ustanowione w art. 19 rozporządzenia (UE) nr 652/2014.

Artykuł  2

Programy kontroli występowania, o których mowa w art. 21 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 652/2014, przedkłada się online, korzystając z odpowiedniego formularza elektronicznego wskazanego w załączniku I.

Artykuł  3

Okresowe sprawozdania finansowe, o których mowa w art. 23 rozporządzenia (UE) nr 652/2014, przedkłada się online, korzystając z odpowiedniego formularza elektronicznego wskazanego w załączniku II.

Artykuł  4

Roczne szczegółowe sprawozdania techniczne i finansowe, o których mowa w art. 23 rozporządzenia (UE) nr 652/2014, oraz wnioski o płatność, o których mowa w art. 24 tego samego rozporządzenia, przedkłada się online, korzystając z odpowiedniego formularza elektronicznego wskazanego w załączniku III.

Artykuł  5

Niniejszą decyzję stosuje się do przedkładania programów kontroli występowania, o których mowa w art. 2, oraz sprawozdań, o których mowa w art. 3 i 4, od dnia 1 stycznia 2017 r.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 października 2016 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Specjalny formularz, którego należy używać do składania wniosków dotyczących rocznych i wieloletnich krajowych programów kontroli występowania, o których mowa w art. 2, jest dostępny na stronie internetowej DG SANTE:

http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/funding/cff/plant_health/survey-programmes_en.htm, w sekcji 2. "Templates for submission of survey programmes" (Formularze do przedkładania programów kontroli występowania), 1. "Application tool for Survey programmes for pests" (Narzędzie zgłaszania programów kontroli występowania agrofagów).

ZAŁĄCZNIK  II

Specjalny formularz, którego należy używać do składania okresowych sprawozdań z zatwierdzonych programów kontroli występowania, o których to sprawozdaniach mowa w art. 3, jest dostępny na stronie internetowej DG SANTE: http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/funding/cff/plant_health/survey-programmes_en.htm, w sekcji 3. "Templates for reporting" (Formularze sprawozdań), 2. "Financial intermediate report" (Okresowe sprawozdanie finansowe).

ZAŁĄCZNIK  III

Specjalny formularz, którego należy używać do składania końcowych sprawozdań rocznych (w tym wniosków o płatność) z zatwierdzonych programów kontroli występowania, o których to sprawozdaniach i wnioskach mowa w art. 4, jest dostępny na stronie internetowej DG SANTE: http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/funding/cff/plant_health/survey-programmes_en.htm, w sekcji 3. "Templates for reporting" (Formularze sprawozdań), 1. "Final annual technical and financial report" (Końcowe roczne sprawozdanie techniczne i finansowe).

1 Dz.U. L 189 z 27.6.2014, s. 1.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.291.15

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/1887 ustanawiająca standardowe wymagania dotyczące składania przez państwa członkowskie zgłoszeń, sprawozdań i wniosków o płatności odnoszących się do programów kontroli występowania w zakresie zdrowia roślin
Data aktu: 24/10/2016
Data ogłoszenia: 26/10/2016
Data wejścia w życie: 26/10/2016