Decyzja 2016/1795 w sprawie stanowiska, jakie ma być przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do zmian załączników do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) oraz rozporządzeń załączonych do Europejskiego porozumienia w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi (ADN)

DECYZJA RADY (UE) 2016/1795
z dnia 29 września 2016 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do zmian załączników do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) oraz rozporządzeń załączonych do Europejskiego porozumienia w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi (ADN)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Działanie Unii w sektorze transportu towarów niebezpiecznych powinno mieć na celu poprawę bezpieczeństwa transportu, ochronę środowiska oraz ułatwienie transportu międzynarodowego.

(2) Unia nie jest Umawiającą się Stroną Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (zwanej dalej "ADR") ani Europejskiego porozumienia w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi (zwanego dalej "ADN"). Jednakże wszystkie państwa członkowskie są Umawiającymi się Stronami ADR, a 13 państw członkowskich jest Umawiającymi się Stronami ADN.

(3) Dyrektywa 2008/68/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 1 ustanawia wymagania dotyczące drogowego, kolejowego oraz śródlądowego transportu towarów niebezpiecznych w państwach członkowskich lub pomiędzy nimi. Dokonuje tego poprzez odniesienie do ADR, do Regulaminu międzynarodowego przewozu kolejami towarów niebezpiecznych, który występuje jako dodatek C do Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami (COTIF) (zwanego dalej "RID") oraz ADN. Ponadto art. 4 dyrektywy 2008/68/WE przewiduje, że "transport towarów niebezpiecznych pomiędzy państwami członkowskimi a krajami trzecimi jest dozwolony pod warunkiem zgodności z przepisami ADR, RID lub ADN, o ile nie zastrzeżono inaczej w załącznikach".

(4) Zgodnie z procedurami określonymi odpowiednio w art. 14 ADR i art. 20 ADN, w okresie 2014-2016, grupa robocza ds. transportu towarów niebezpiecznych - WP.15 i komitet administracyjny ADN przygotowały pewne zmiany, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

(5) Zmiany te, które dotyczą norm technicznych oraz jednolitych przepisów technicznych, mają na celu zapewnienie bezpiecznego i efektywnego transportu towarów niebezpiecznych przy jednoczesnym uwzględnieniu postępu naukowego i technicznego w tym sektorze oraz opracowywania nowych substancji i wyrobów stwarzających zagrożenie podczas transportu. Rozwój drogowego i śródlądowego transportu towarów niebezpiecznych, zarówno w Unii, jak i pomiędzy Unią a krajami sąsiadującymi, stanowi kluczowy element wspólnej polityki transportowej oraz zapewnia właściwe funkcjonowanie wszystkich gałęzi przemysłu produkujących lub stosujących towary sklasyfikowane jako niebezpieczne zgodnie z ADR i ADN.

(7) Wszystkie proponowane zmiany są uzasadnione i korzystne; powinny one uzyskać poparcie. Należy zatem ustalić stanowisko, jakie powinno zostać przyjęte w imieniu Unii w odniesieniu do proponowanych zmian załączników do ADR oraz do rozporządzeń załączonych do ADN, zgodnie z załącznikiem,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do proponowanych zmian załączników do ADR oraz rozporządzeń załączonych do ADN, jest zgodne z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Formalne i drobne modyfikacje zmian proponowanych w ADR i ADN, o których mowa w akapicie pierwszym, przekazane przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, mogą zostać uzgodnione bez kolejnej decyzji Rady.

Artykuł  2

Stanowisko Unii określone w art. 1 jest wyrażane przez państwa członkowskie będące Umawiającymi się Stronami umów, o których mowa w tym artykule, działające wspólnie w interesie Unii.

Artykuł  3

Odniesienie do przyjętych zmian załączników do ADR i rozporządzeń załączonych do ADN zostają opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ze wskazaniem daty wejścia w życie zmian.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 września 2016 r.

W imieniu Rady

P. ŽIGA

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Wniosek Dokument źródłowy Powiadomienie Wydanie Uwagi Stanowisko UE
1 ECE/TRANS/ WP.15/231 C.N.443.2016. TREATIES-XI.B.14 Projekty zmian załączników A i B do ADR Porozumienie w kwestiach technicznych w ramach grupy roboczej ds. transportu towarów niebezpiecznych - WP.15 Zgoda na zmiany.
2 ECE/TRANS/ WP.15/231/Corr.1 C.N.443.2016. TREATIES-XI.B.14 Projekty zmian załączników A i B do ADR Porozumienie w kwestiach technicznych w ramach grupy roboczej ds. transportu towarów niebezpiecznych - WP.15 Zgoda na zmiany.
3 ECE/TRANS/ WP.15/231/Add.1 C.N.443.2016. TREATIES-XI.B.14 Projekty zmian załączników A i B do ADR Porozumienie w kwestiach technicznych w ramach grupy roboczej ds. transportu towarów niebezpiecznych - WP.15 Zgoda na zmiany.
4 ECE/ADN/36 C.N.444.2016. TREATIES-XI.D.6 Projekty zmian rozporządzeń załączonych do ADN Porozumienie w kwestiach technicznych w ramach komitetu administracyjnego Zgoda na zmiany.
5 ECE/ADN/36/ Add.1 C.N.607.2016. TREATIES-XI.D.6 Projekty zmian rozporządzeń załączonych do ADN Porozumienie w kwestiach technicznych w ramach komitetu administracyjnego Zgoda na zmiany.
1 Dyrektywa 2008/68/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 września 2008 r. w sprawie transportu lądowego towarów niebezpiecznych (Dz.U. L 260 z 30.9.2008, s. 13).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.274.52

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2016/1795 w sprawie stanowiska, jakie ma być przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do zmian załączników do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) oraz rozporządzeń załączonych do Europejskiego porozumienia w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi (ADN)
Data aktu: 29/09/2016
Data ogłoszenia: 11/10/2016