Rozporządzenie delegowane 2016/698 w sprawie sprostowania rozporządzenia delegowanego (UE) 2016/341 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniającego rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2016/698
z dnia 8 kwietnia 2016 r.
w sprawie sprostowania rozporządzenia delegowanego (UE) 2016/341 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniającego rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 279,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Po przyjęciu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/341 2  stwierdzono, że trzy formularze w części dotyczącej uproszczeń załącznika 12 do tego rozporządzenia delegowanego zawierają pewne niespójności z systemami utworzonymi przepisami unijnego kodeksu celnego, a także odniesienia do nieistniejących już procedur. Niespójności te wpływają na jasność prawa i powinny zostać sprostowane.

(2) Ponadto stwierdzono, że także w części dotyczącej uproszczeń załącznika 12 do rozporządzenia delegowanego (UE) 2016/341 pominięto omyłkowo niektóre formularze.

(3) Należy zatem odpowiednio sprostować rozporządzenie delegowane (UE) 2016/341.

(4) W celu umożliwienia pełnego stosowania unijnego kodeksu celnego przepisy niniejszego rozporządzenia powinny mieć zastosowanie od dnia 1 maja 2016 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Sprostowania rozporządzenia delegowanego (UE) 2016/341

W załączniku 12 do rozporządzenia delegowanego (UE) 2016/341 wprowadza się następujące sprostowania:

1)
formularze: "Wniosek o pozwolenie na korzystanie ze zgłoszenia uproszczonego i wpisu do rejestru zgłaszającego" i "Wniosek o pozwolenie na korzystanie z uproszczeń, Formularz uzupełniający - PRZYWÓZ" oraz "Uwagi wyjaśniające do poszczególnych pól formularza wniosku" zastępuje się formularzami, których wzory znajdują się w załączniku I do niniejszego rozporządzenia;
2)
dodaje się formularze, których wzory zawarte są w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 maja 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 8 kwietnia 2016 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wniosek o pozwolenie na korzystanie z uproszczeń

grafika

Uwagi wyjaśniające do poszczególnych pól formularza wniosku

Uwaga ogólna:

W razie potrzeby wymagane informacje można przedstawić w oddzielnym załączniku do formularza wniosku, ze wskazaniem odpowiedniego pola wniosku.

Państwa członkowskie mogą żądać informacji dodatkowych.

1. Wpisać pełną nazwę i numer EORI wnioskodawcy. Wnioskodawcą jest osoba, na którą zostanie wystawione pozwolenie.

1.a Wpisać numer identyfikacyjny przedsiębiorstwa.

1.b Wpisać ewentualny wewnętrzny numer referencyjny, dzięki któremu w pozwoleniu można powołać się na ten wniosek.

1.c Wpisać odpowiednie dane kontaktowe (osoba do kontaktów, adres do kontaktu, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail).

1.d Wskazać rodzaj przedstawicielstwa przy składaniu zgłoszenia, wstawiając znak "X" w odpowiednim polu.

2. Podać, którego rodzaju uproszczenia (wpis do rejestru, zgłoszenie uproszczone lub odprawa scentralizowana) dotyczy wniosek, oraz która procedura celna (dotycząca przywozu lub wywozu) jest stosowana, wstawiając znak "X" w odpowiednim polu.

3. Wpisać odpowiedni kod:

1. pierwszy wniosek o pozwolenie

2. wniosek o zmianę lub przedłużenie pozwolenia (podać również numer odpowiedniego pozwolenia).

4.a Wypełnić w przypadku posiadania statusu upoważnionego przedsiębiorcy; jeżeli "TAK", wpisać odpowiedni numer.

4.b Wpisać rodzaj, numer referencyjny oraz - w stosownych przypadkach - termin ważności odpowiednich pozwoleń, w związku z którymi stosowane będą uproszczenia, których dotyczy wniosek; w przypadku gdy właśnie złożono wniosek lub wnioski o udzielenie pozwolenia, wpisać rodzaj pozwolenia lub pozwoleń, których dotyczy wniosek, oraz datę wniosku.

5. Informacje dotyczące głównych ksiąg rachunkowych, dokumentów handlowych, podatkowych lub innych dokumentów księgowych

5.a Wpisać dokładny adres miejsca przechowywania głównych ksiąg rachunkowych.

5.b Wpisać rodzaj księgowości (w wersji elektronicznej lub papierowej oraz rodzaj stosowanego systemu i oprogramowania).

6. Wpisać liczbę formularzy uzupełniających załączonych do tego wniosku.

7. Informacje na temat ewidencji (księgowość związana ze sprawami celnymi).

7.a Wpisać dokładny adres miejsca przechowywania ewidencji.

7.b Wpisać rodzaj ewidencji (w wersji elektronicznej lub papierowej oraz rodzaj stosowanego systemu i oprogramowania).

7.c Wpisać w stosownych przypadkach inne istotne informacje dotyczące ewidencji.

8. Informacje na temat rodzaju towarów i transakcji.

8.a Podać, w stosownych przypadkach, odpowiedni kod CN; w innym przypadku wpisać przynajmniej dział CN i opis towarów.

8.b Wpisać odpowiednie informacje w układzie miesięcznym.

8.c Wpisać odpowiednie informacje w układzie miesięcznym.

9. Informacja na temat lokalizacji towarów, oraz urzędu celnego właściwego dla tych lokalizacji. 9.a i b Wpisać dokładną nazwę, adres i dane kontaktowe.

10. Wpisać dokładną nazwę, adres i dane kontaktowe odpowiednich urzędów celnych, w których towary są obejmowane procedurą celną.

11. Wpisać, w stosownych przypadkach, dokładną nazwę, adres i dane kontaktowe urzędu kontrolnego.

12. Podać, wstawiając znak "X" w odpowiednim polu, rodzaj zgłoszenia uproszczonego; w przypadku stosowania dokumentów handlowych lub administracyjnych należy wyszczególnić rodzaj dokumentów.

ZAŁĄCZNIK  II

Wniosek o pozwolenie na korzystanie z uproszczeń

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny, Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/341 z dnia 17 grudnia 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 (Dz.U. L 69 z 15.3.2016, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.121.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2016/698 w sprawie sprostowania rozporządzenia delegowanego (UE) 2016/341 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniającego rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446
Data aktu: 08/04/2016
Data ogłoszenia: 11/05/2016
Data wejścia w życie: 12/05/2016, 01/05/2016