Decyzja wykonawcza 2015/237 zmieniająca decyzję wykonawczą 2014/237/UE w sprawie środków mających na celu zapobieżenie wprowadzeniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmów szkodliwych w odniesieniu do niektórych owoców i warzyw pochodzących z Indii

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2015/237
z dnia 12 lutego 2015 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą 2014/237/UE w sprawie środków mających na celu zapobieżenie wprowadzeniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmów szkodliwych w odniesieniu do niektórych owoców i warzyw pochodzących z Indii

(notyfikowana jako dokument nr C(2015) 662)

(Dz.U.UE L z dnia 14 lutego 2015 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie 1 , w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie trzecie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W związku z niedociągnięciami stwierdzonymi podczas audytów przeprowadzonych przez Komisję w Indiach w latach 2010 i 2013, oraz z uwagi na liczne w owym czasie przypadki zatrzymania niektórych pochodzących z Indii roślin i produktów roślinnych, na których znajdowały się organizmy szkodliwe, decyzją wykonawczą Komisji 2014/237/UE 2 zakazano przywozu pięciu towarów, które najczęściej zatrzymywano z powodu obecności organizmów szkodliwych, do których to towarów zaliczają się rośliny Mangifera L. inne niż nasiona.

(2) Audyt przeprowadzony przez Komisję w Indiach w dniach 2-12 września 2014 r. wykazał znaczną poprawę działającego w tym państwie systemu fitosanitarnej certyfikacji wywozu.

(3) Indie przedstawiły ponadto gwarancje dostępności odpowiednich środków technicznych służących zapewnieniu, by będące przedmiotem wywozu i pochodzące z Indii rośliny Mangifera L. inne niż nasiona były wolne od organizmów szkodliwych.

(4) W związku z powyższym uznano, że ryzyko wprowadzenia do Unii organizmów szkodliwych poprzez przywóz roślin Mangifera L. innych niż nasiona można ograniczyć do dopuszczalnego poziomu, jeżeli przedsięwzięte zostaną wspomniane odpowiednie środki.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą 2014/237/UE, aby zezwolić na wprowadzanie na terytorium Unii roślin Mangifera L. innych niż nasiona pochodzących z Indii.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji wykonawczej 2014/237/UE wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 1 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Zakazuje się wprowadzania na terytorium Unii roślin Colocasia Schott innych niż nasiona i korzenie oraz roślin Momordica L, Solanum melongena L. i Trichosanthes L. innych niż nasiona pochodzących z Indii.";

2)
dodaje się art. 1a w brzmieniu:

"Artykuł 1a

Wprowadzanie na terytorium Unii roślin Mangifera L. innych niż nasiona pochodzących z Indii jest dozwolone wyłącznie wtedy, gdy towarzyszy im świadectwo fitosanitarne, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ppkt (ii) akapit pierwszy dyrektywy 2000/29/WE, zawierające pod nagłówkiem »Deklaracja dodatkowa« opis odpowiednich środków przedsięwziętych w celu zapewnienia niewystępowania organizmów szkodliwych.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 lutego 2015 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

1 Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji 2014/237/UE z dnia 24 kwietnia 2014 r. w sprawie środków mających na celu zapobieżenie wprowadzeniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmów szkodliwych w odniesieniu do niektórych owoców i warzyw pochodzących z Indii (Dz.U. L 125 z 26.4.2014, s. 93).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.39.21

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2015/237 zmieniająca decyzję wykonawczą 2014/237/UE w sprawie środków mających na celu zapobieżenie wprowadzeniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmów szkodliwych w odniesieniu do niektórych owoców i warzyw pochodzących z Indii
Data aktu: 12/02/2015
Data ogłoszenia: 14/02/2015
Data wejścia w życie: 14/02/2015