(notyfikowana jako dokument nr C(2015) 662)(Dz.U.UE L z dnia 14 lutego 2015 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie 1 , w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie trzecie,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W związku z niedociągnięciami stwierdzonymi podczas audytów przeprowadzonych przez Komisję w Indiach w latach 2010 i 2013, oraz z uwagi na liczne w owym czasie przypadki zatrzymania niektórych pochodzących z Indii roślin i produktów roślinnych, na których znajdowały się organizmy szkodliwe, decyzją wykonawczą Komisji 2014/237/UE 2 zakazano przywozu pięciu towarów, które najczęściej zatrzymywano z powodu obecności organizmów szkodliwych, do których to towarów zaliczają się rośliny Mangifera L. inne niż nasiona.
(2) Audyt przeprowadzony przez Komisję w Indiach w dniach 2-12 września 2014 r. wykazał znaczną poprawę działającego w tym państwie systemu fitosanitarnej certyfikacji wywozu.
(3) Indie przedstawiły ponadto gwarancje dostępności odpowiednich środków technicznych służących zapewnieniu, by będące przedmiotem wywozu i pochodzące z Indii rośliny Mangifera L. inne niż nasiona były wolne od organizmów szkodliwych.
(4) W związku z powyższym uznano, że ryzyko wprowadzenia do Unii organizmów szkodliwych poprzez przywóz roślin Mangifera L. innych niż nasiona można ograniczyć do dopuszczalnego poziomu, jeżeli przedsięwzięte zostaną wspomniane odpowiednie środki.
(5) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą 2014/237/UE, aby zezwolić na wprowadzanie na terytorium Unii roślin Mangifera L. innych niż nasiona pochodzących z Indii.
(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: