(notyfikowana jako dokument nr C(2015) 9192)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 23 grudnia 2015 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 652/2014 z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiające przepisy w zakresie zarządzania wydatkami odnoszącymi się do łańcucha żywnościowego, zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt oraz dotyczącymi zdrowia roślin i materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin, zmieniające dyrektywy Rady 98/56/WE, 2000/29/WE i 2008/90/WE, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002, (WE) nr 882/2004 i (WE) nr 396/2005, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 oraz uchylające decyzje Rady 66/399/EWG, 76/894/EWG i 2009/470/WE 1 , w szczególności jego art. 36 ust. 5,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W rozporządzeniu (UE) nr 652/2014 ustanowiono między innymi przepisy w sprawie zarządzania wydatkami dotyczącymi łańcucha żywnościowego i zdrowia zwierząt oraz wymagania dotyczące przedkładania i treści krajowych programów zwalczania i kontroli chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych oraz nadzoru nad nimi.
(2) Art. 12 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 652/2014 stanowi, że każdego roku, najpóźniej do dnia 31 maja, państwa członkowskie mają obowiązek przedłożyć Komisji krajowe programy rozpoczynające się w kolejnym roku, których dotyczy ich wniosek o dotację.
(3) Decyzja 2008/425/WE 2 stanowi, że państwa członkowskie dążące do uzyskania wkładu finansowego Unii na krajowe programy zwalczania, kontroli i monitorowania niektórych chorób zwierząt mają obowiązek przedłożyć wnioski zawierające przynajmniej określone informacje wymienione w załącznikach I-V do tej decyzji.
(4) W związku z przyjęciem rozporządzenia (UE) nr 652/2014 należy zmienić standardowe wymagania dotyczące treści i przedkładania przez państwa członkowskie krajowych programów określonych w art. 9 tego rozporządzenia, tak aby były w pełni zgodne z wymaganiami art. 12 tego rozporządzenia.
(5) Ponadto standardowe wymagania dotyczące treści i przedkładania przez państwa członkowskie krajowych programów określonych w art. 9 rozporządzenia (UE) nr 652/2014 powinny być zgodne z kryteriami dotyczącymi krajowych programów zwalczania, kontroli i monitorowania ustanowionymi decyzją Komisji 2008/341/WE 3 .
(6) Aby zachować zgodność ze zmieniającymi się przepisami Unii, w odniesieniu do niektórych chorób należy wykorzystywać standardowe wzory w formie elektronicznej udostępnione na stronie internetowej Komisji, które ułatwiają wprowadzanie niezbędnych zmian i dodawanie szczegółowych informacji. Komisja poinformuje państwa członkowskie o wszystkich niezbędnych zmianach standardowych wzorów w formie elektronicznej i omówi z nimi te zmiany na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz. Zmienione standardowe wzory w formie elektronicznej zostaną przesłane do wszystkich państw członkowskich najpóźniej na początku marca danego roku.
(7) Uznaje się, że w odniesieniu do innych chorób niewłączonych do standardowych wzorów w formie elektronicznej oraz chorób zwierząt akwakultury odpowiednią formą przedkładania krajowych programów są standardowe wzory w formie papierowej, gdyż ze względu na niewielką liczbę takich programów w ostatnich latach opracowywanie specjalnych wzorów w formie elektronicznej nie jest uzasadnione.
(8) Dla zachowania jasności należy zatem uchylić decyzję 2008/425/WE i zastąpić ją niniejszą decyzją.
(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
1 Dz.U. L 189 z 27.6.2014, s. 1.
2 Decyzja Komisji 2008/425/WE z dnia 25 kwietnia 2008 r. ustanawiająca standardowe wymagania w zakresie przedkładania przez państwa członkowskie krajowych programów zwalczania, kontroli i monitorowania niektórych chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych w celu uzyskania finansowania wspólnotowego (Dz.U. L 159 z 18.6.2008, s. 1).
3 Decyzja Komisji 2008/341/WE z dnia 25 kwietnia 2008 r. ustanawiająca wspólnotowe kryteria dla krajowych programów zwalczania, kontroli i monitorowania niektórych chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych (Dz.U. L 115 z 29.4.2008, s. 44).
4 Stosuje się jeden dokument w odniesieniu do każdej choroby, chyba że wszystkie środki przewidziane w programie obejmującym populację docelową są wykorzystywane do monitorowania, kontroli i zwalczania różnych chorób.
5 Należy podać rok lub lata, w odniesieniu do których występuje się z wnioskiem o współfinansowanie.
6 Należy podać zwięzły opis zawierający informacje dotyczące populacji docelowej (gatunek, liczba stad i zwierząt obecnych i objętych programem), głównych środków (plany pobierania próbek i prowadzenia badań, stosowane środki zwalczania, kwalifikacja stad i zwierząt, programy szczepień) oraz głównych wyników (zachorowalność, chorobowość, kwalifikacja stad i zwierząt). Informacje podaje się w odniesieniu do odrębnych okresów, jeżeli środki uległy znaczącym zmianom. Informacje dokumentuje się za pomocą odpowiednich skrótowych tabel epidemiologicznych (określonych w sekcji 6), uzupełnionych wykresami lub mapami (które należy załączyć).
7 Należy podać zwięzły opis programu, zawierający główny cel lub cele (monitorowanie, kontrola, zwalczanie, kwalifikacja stad lub regionów, ograniczanie chorobowości i zachorowalności), główne środki (plany pobierania próbek i prowadzenia badań, przewidziane środki zwalczania, kwalifikacja stad i zwierząt, programy szczepień), docelową populację zwierząt oraz obszar lub obszary realizacji i definicję przypadku z wynikiem dodatnim.
8 Należy opisać organy, którym powierza się nadzorowanie i koordynowanie oddziałów odpowiedzialnych za realizację programu oraz poszczególne zaangażowane podmioty. Należy opisać zakres odpowiedzialności wszystkich zaangażowanych podmiotów.
9 Należy podać nazwy i określenia, granice administracyjne oraz powierzchnię obszarów administracyjnych i geograficznych, na których program ma być realizowany. Opis należy zilustrować za pomocą map.
10 Należy przedstawić wyczerpujący opis wszelkiego rodzaju środków, chyba że możliwe jest dokonanie odniesienia do przepisów Unii. Podaje się również ustawodawstwo krajowe, w którym zostały określone środki.
11 Podaje się jedynie w stosownych przypadkach.
12 Przedstawia się opis środków w odniesieniu do zwierząt z wynikiem dodatnim (opis procedur w zakresie uboju, przeznaczenie tusz, wykorzystanie lub obróbka produktów zwierzęcych, zniszczenie wszystkich produktów, które mogłyby przenieść chorobę, lub poddanie takich produktów obróbce w celu uniknięcia wszelkiego ewentualnego skażenia, procedura dezynfekowania zakażonych gospodarstw, wybrana metoda leczenia lub profilaktyki, procedura odnowy stada za pomocą zwierząt zdrowych w gospodarstwach, w których populacja zwierząt została zlikwidowana poprzez ubój, a także utworzenie obszaru zagrożonego wokół zakażonego gospodarstwa).
13 Nie dotyczy choroby niebieskiego języka.
14 Należy opisać proces i środki kontroli, które będą zastosowane w celu zapewnienia właściwego monitorowania realizacji programu.
15 Dane dotyczące rozwoju choroby wprowadza się odpowiednio do poniższych tabel w stosownych przypadkach.
16 Dane podaje się jedynie w przypadku przeprowadzonych szczepień.
17 Dane należy podać jedynie w przypadku, gdy program obejmuje środki w odniesieniu do dzikich zwierząt lub gdy dane te mają znaczenie epidemiologiczne w odniesieniu do danej choroby.
18 W odniesieniu do kolejnych lat zatwierdzonych programów wieloletnich należy wypełnić tylko jedną tabelę na każdy odpowiedni rok.
19 Dane podaje się jedynie w stosownych przypadkach.
20 Dane podaje się jedynie w stosownych przypadkach.