(notyfikowana jako dokument nr C(2015) 8086)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 26 listopada 2015 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniającą dyrektywę 95/16/WE 1 , w szczególności jej art. 11 ust. 3,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z procedurą określoną w art. 11 ust. 2 dyrektywy 2006/42/WE Niemcy powiadomiły Komisję o wprowadzeniu środka mającego na celu zakazanie wprowadzania do obrotu maszyny do skubania drobiu (skubarki) typu RF-169 wprowadzanej na rynek przez firmę Fringo GmbH&Co.KG, Kurfürstendamm 96, 10709 Berlin.
(2) Środek ten wprowadzono z powodu niezgodności tej maszyny do skubania drobiu z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa określonymi w załączniku I do dyrektywy 2006/42/WE.
(3) Zgodnie z ppkt 1.2.3 (Uruchamianie) i 1.2.4.1 (Zatrzymanie normalne) załącznika I do dyrektywy 2006/42/WE maszyna musi być wyposażona w element sterowniczy zapobiegający jej samoczynnemu bądź nieoczekiwanemu uruchomieniu się, przy użyciu którego można w dowolnej chwili doprowadzić w bezpieczny sposób do całkowitego zatrzymania maszyny. Skubarka jest wyposażona w elastyczny kabel zasilający z wtyczką zintegrowaną z niewielkim panelem rozdzielczym zawierającym wyłącznik różnicowoprądowy. Zgodnie z instrukcją obsługi zamierzone włączanie i normalne wyłączanie polega na wkładaniu wtyczki do gniazdka i jej wyjmowaniu. Urządzenie nie ma żadnego wyłącznika (typu on/off).
(4) W myśl załącznika I do dyrektywy 2006/42/WE, ppkt 1.2.4.3 (Zatrzymanie awaryjne), maszyna musi być wyposażona w co najmniej jedno urządzenie do zatrzymywania awaryjnego, umożliwiające zapobieżenie istniejącemu lub zagrażającemu niebezpieczeństwu. Z uwagi na znaczną długość (3,4 m) elastycznego kabla zasilającego i na brak wyłącznika sprawiający, że maszynę można zatrzymać tylko przez wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, zapobieżenie bezpośredniemu zagrożeniu byłoby możliwe tylko po wyposażeniu skubarki w urządzenie do zatrzymywania awaryjnego.
(5) Ppkt 1.2.6 (Zanik zasilania energią) załącznika I do dyrektywy 2006/42/WE stanowi, że przerwa w zasilaniu, przywrócenie zasilania po przerwie lub dowolnego rodzaju że że wahania w zasilaniu maszyny nie mogą prowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Tymczasem skubarka uruchamia się natychmiast po przywróceniu zasilania, co może prowadzić do sytuacji zagrożenia.
(6) Z kolei zgodnie z ppkt 1.3.7 (Ryzyko związane z częściami ruchomymi) załącznika I do dyrektywy 2006/42/WE budowa maszyny musi zapobiegać ryzyku zetknięcia się jej części ruchomych, co mogłoby spowodować wypadek lub, gdy ryzyko nadal istnieje, muszą one być wyposażone w osłony lub urządzenia zabezpieczające. Części ruchome/transmisyjne skubarki są bezpośrednio dostępne z boku i od spodu maszyny, przez znajdujący się z boku maszyny wylot rynny zsypu pierza. Otwarcie klapy nie powoduje zatrzymania skubarki, a tym samym z jej wirującymi częściami mogą zetknąć się części ciała użytkownika, co prowadziłoby do obrażeń.
(7) Jak stanowi ppkt 1.5.1 (Zasilanie energią elektryczną) załącznika I do dyrektywy 2006/42/WE, maszyna musi być zaprojektowana, wykonana i wyposażona w sposób zapobiegający lub umożliwiający zapobieganie wszelkim zagrożeniom o charakterze elektrycznym. Wszystkie przewody muszą być odpowiednio dobrane pod kątem wszelkich warunków stosowania, przy uwzględnieniu możliwego oddziaływania zewnętrznego i obciążenia mechanicznego. Skubarka do drobiu jest wyposażona w przewody z izolacją z PVC (H05VV-F i 53 RVV 300/500 V) przeznaczone do: bardzo lekkiego, lekkiego i normalnego obciążenia i do krótkotrwałego użytku w obecności wody - na wolnym powietrzu w warunkach nieznacznych opadów. Zważywszy, że przy użytkowaniu skubarki zgodnie z przeznaczeniem należy liczyć się z dużym obciążeniem i zalaniem kabla zasilającego wodą, kabel ten nie może być sklasyfikowany jako bezpieczny.
(8) W myśl ppkt 1.7.3 (Oznakowanie maszyny) załącznika I do dyrektywy 2006/42/WE maszyny muszą być oznakowane w sposób widoczny, czytelny i trwały, z podaniem co najmniej wymaganych danych. Skubarka nie jest oznakowana wskazaniem roku produkcji, a tabliczka znamionowa nie jest trwale przytwierdzona do maszyny. Ponadto brak umieszczonego przez producenta na silniku numeru seryjnego lub określenia serii lub typu, ilości żył w przewodach, spełnianych norm, klasy temperatury i wartości granicznej temperatury ani mocy znamionowej.
(9) Komisja wezwała przedsiębiorstwo Fringo GmbH&Co.KG do przedstawienia uwag co do środka wprowadzonego przez Niemcy. Nie otrzymano odpowiedzi.
(10) Analiza materiału dowodowego przedstawionego przez władze niemieckie potwierdziła, że maszyna do skubania drobiu (skubarka) typu RF-169 wprowadzana na rynek przez firmę Fringo GmbH&Co.KG, Kurfürstendamm 96, 10709 Berlin, nie spełnia zasadniczych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2006/42/WE, i że niezgodność ta stwarza poważne ryzyko doznania obrażeń przez użytkowników. Należy zatem uznać środek wprowadzony przez Niemcy za uzasadniony,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: