Decyzja wykonawcza 2015/1985 na podstawie art. 3 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 w sprawie antywirusowej chusteczki higienicznej nasączonej kwasem cytrynowym

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2015/1985
z dnia 4 listopada 2015 r.
na podstawie art. 3 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 w sprawie antywirusowej chusteczki higienicznej nasączonej kwasem cytrynowym
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych 1 , w szczególności jego art. 3 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 28 kwietnia 2015 r. Belgia zwróciła się do Komisji o zadecydowanie, na podstawie art. 3 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 528/2012, czy antywirusowa chusteczka higieniczna wprowadzana do obrotu z oświadczeniem "zabija 99,9 % wirusów przeziębienia i grypy znajdujących się w chusteczce" jest produktem biobójczym lub wyrobem poddanym działaniu produktów biobójczych, oraz, w przypadku uznania za produkt biobójczy, czy ma należeć do grupy produktowej 1 (higiena ludzi) czy 2 (środki dezynfekcyjne lub glonobójcze nieprzeznaczone do bezpośredniego stosowania wobec ludzi ani zwierząt).

(2) Według informacji przekazanych przez Belgię chusteczka ta jest trzywarstwową chusteczką higieniczną, której środkowa warstwa jest nasączona kwasem cytrynowym. Zgodnie z deklaracją kwas cytrynowy jest nieodwracalnie związany z osnową chusteczki i pozostaje w produkcie przez cały jego cykl życia. Twierdzi się, że po użyciu chusteczki, tj. gdy po kichaniu, kaszlu lub wydmuchaniu nosa w chusteczkę wilgoć dostanie się do środkowej warstwy, kwas cytrynowy dezaktywuje partię wirusów znajdującą się w chusteczce, aby zapobiegać ich przeniesieniu z powrotem na ręce, przenoszeniu wirusów przy kontakcie rąk i przenoszeniu na powierzchnie, z którymi chusteczka się styka.

(3) Chusteczka, o której mowa, odpowiada definicji wyrobu podanej w art. 3 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 528/2012.

(4) Chusteczka ta odpowiada definicji wyrobu poddanego działaniu produktów biobójczych podanej w art. 3 ust. 1 lit. l) rozporządzenia (UE) nr 528/2012, ponieważ celowo wprowadzono do niej kwas cytrynowy w celu dezaktywacji wirusów i ograniczenia zanieczyszczenia krzyżowego tymi wirusami.

(5) Wirusy odpowiadają definicji organizmu szkodliwego podanej w art. 3 ust. 1 lit. g) rozporządzenia (UE) nr 528/2012, ponieważ wykazują szkodliwe działanie na ludzi.

(6) Niszczenie, odstraszanie, unieszkodliwianie organizmów szkodliwych, zapobieganie ich działaniu lub zwalczanie ich w jakikolwiek inny sposób stanowi funkcję biobójczą.

(7) Podstawowe znaczenie ma zatem ustalenie, czy przedmiotowa chusteczka ma podstawową funkcję biobójczą czy też nie, aby określić, czy jest ona wyrobem poddanym działaniu produktów biobójczych czy produktem biobójczym.

(8) Oświadczenie umieszczane na opakowaniach chusteczek i podawane w reklamach brzmi: "zabija 99,9 % wirusów przeziębienia i grypy znajdujących się w chusteczce". Poprzez takie oświadczenie pierwszorzędne znaczenie nadaje się biobójczej funkcji chusteczki, którą podkreśla się bardziej niż inne jej funkcje (na przykład wydmuchiwanie nosa). Antywirusowa chusteczka higieniczna ma zatem podstawową funkcję biobójczą.

(9) Ponieważ grupa produktowa 1 obejmuje produkty biobójcze stosowane w celu dezynfekcji skóry lub skóry głowy, a grupa produktowa 2 obejmuje produkty biobójcze stosowane do szerszych celów, takich jak dezynfekcja powierzchni, materiałów lub powietrza, zastosowanie wspomnianej chusteczki odpowiada raczej tej drugiej grupie produktowej.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Biobójczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Antywirusową chusteczkę higieniczną nasączoną kwasem cytrynowym i wprowadzaną do obrotu z oświadczeniem "zabija 99,9 % wirusów przeziębienia i grypy znajdujących się w chusteczce" uznaje się za produkt biobójczy zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 528/2012, należący do grupy produktowej 2 zgodnie z definicją w załączniku V do tego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 listopada 2015 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

1 Dz.U. L 167 z 27.6.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.289.26

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2015/1985 na podstawie art. 3 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 w sprawie antywirusowej chusteczki higienicznej nasączonej kwasem cytrynowym
Data aktu: 04/11/2015
Data ogłoszenia: 05/11/2015
Data wejścia w życie: 25/11/2015