a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 26 lipca 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/413/WPZiB 1 w sprawie środków ograniczających wobec Iranu.
(2) W dniu 24 listopada 2013 r. Chiny, Francja, Niemcy, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone, przy wsparciu Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwanego dalej "Wysokim Przedstawicielem"), osiągnęły porozumienie z Iranem w sprawie wspólnego planu działania, który przedstawia podejście służące wypracowaniu długoterminowego kompleksowego rozwiązania kwestii jądrowej w Iranie. Uzgodniono, że pierwszym etapem procesu prowadzącego do wypracowania takiego kompleksowego rozwiązania będą obopólnie uzgodnione środki początkowe, które obie strony mają podjąć na okres sześciu miesięcy i które mogą być przedłużane za obopólną zgodą.
(3) W dniu 2 kwietnia 2015 r. Chiny, Francja, Niemcy, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone, przy wsparciu Wysokiego Przedstawiciela, porozumiały się z Iranem odnośnie do kluczowych parametrów wspólnego kompleksowego planu działania (zwanego dalej "JCPOA").
(4) W dniu 14 lipca 2015 r. Chiny, Francja, Niemcy, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone, przy wsparciu Wysokiego Przedstawiciela, osiągnęły porozumienie z Iranem w sprawie długofalowego kompleksowego rozwiązania irańskiej kwestii jądrowej. Dzięki pełnemu wdrożeniu JCPOA zapewniony zostanie wyłącznie pokojowy charakter irańskiego programu jądrowego oraz zapewnione będzie całościowe zniesienie wszystkich sankcji związanych z kwestiami jądrowymi.
(5) W dniu 20 lipca 2015 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję (RB ONZ) nr 2231 (2015) zatwierdzającą JCPOA, wzywając do pełnego wdrożenia tego planu zgodnie z harmonogramem przewidzianym w JCPOA i przewidując przeprowadzenie działań zgodnie z JCPOA.
(6) W dniu 20 lipca 2015 r. Rada z zadowoleniem przyjęła i zatwierdziła JCPOA oraz zobowiązała się do przestrzegania jego warunków i ustalonego planu wdrożenia. Rada również w pełni poparła rezolucję RB ONZ nr 2231 (2015).
(7) Rada podkreśliła ponadto, że działania i zobowiązania Unii w ramach JCPOA związane ze zniesieniem sankcji będą prowadzone zgodnie z harmonogramem i szczegółowymi uzgodnieniami zawartymi w JCPOA oraz że zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych będzie miało miejsce po zweryfikowaniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) wykonania przez Iran jego zobowiązań związanych z kwestiami jądrowymi określonych w JCPOA.
(8) Rada stwierdziła, że ważność postanowień wspólnego planu działania uzgodnionego w Genewie w 2013 r. przedłużono o kolejne sześć miesięcy, aż do momentu, w którym MAEA zweryfikuje, czy Iran podjął stosowne działania.
(9) Zobowiązanie do zniesienia wszystkich sankcji unijnych związanych z kwestiami jądrowymi zgodnie z JCPOA pozostaje bez uszczerbku dla mechanizmu rozstrzygania sporów określonego w JCPOA oraz dla ponownego wprowadzenia sankcji unijnych w przypadku istotnego niewykonania przez Iran jego zobowiązań w ramach JCPOA.
(10) W przypadku ponownego wprowadzenia unijnych środków ograniczających, zapewniona zostanie odpowiednia ochrona wykonania umów zawartych zgodnie z JCPOA podczas obowiązywania złagodzenia lub zniesienia sankcji, zgodnie z wcześniejszymi przepisami obowiązującymi w momencie nakładania pierwotnych sankcji.
(11) Rezolucja RB ONZ nr 2231 (2015) przewiduje, że po zweryfikowaniu przez MAEA wykonywania zobowiązań Iranu związanych z kwestiami jądrowymi, zgodnie z JCPOA, postanowienia rezolucji RB ONZ nr 1696 (2006), 1737 (2006), 1747 (2007), 1803 (2008), 1835 (2008), 1929 (2010) i 2224 (2015) mają przestać obowiązywać.
(12) Rezolucja RB ONZ nr 2231 (2015) przewiduje ponadto, że państwa mają przestrzegać odpowiednich postanowień zawartych w oświadczeniu z dnia 14 lipca 2015 r. wystosowanym przez Chiny, Francję, Niemcy, Federację Rosyjska, Zjednoczone Królestwo, Stany Zjednoczone i Unię Europejska, dołączonym jako załącznik B do rezolucji RB ONZ nr 2231 (2015), mającej na celu propagowanie przejrzystości i tworzenie atmosfery sprzyjającej pełnemu wdrożeniu JCPOA.
(13) Odpowiednie postanowienia zawarte w oświadczeniu z dnia 14 lipca 2015 r. obejmują mechanizm przeglądu i podejmowania decyzji w sprawie przekazywania do Iranu materiałów jądrowych lub współpracy z Iranem w dziedzinie jądrowej, ograniczenia dotyczące broni i pocisków balistycznych, a także zakaz wydawania wiz i środki polegające na zamrożeniu aktywów mające zastosowanie do niektórych osób i podmiotów.
(14) Zgodnie z JCPOA, państwa członkowskie powinny zakończyć wdrażanie wszystkich unijnych sankcji gospodarczych i finansowych związanych z kwestiami jądrowymi równocześnie ze zweryfikowanym przez MAEA wdrażaniem przez Iran środków związanych z kwestiami jądrowymi.
(15) Ponadto państwa członkowskie powinny w tym samym dniu wprowadzić system udzielania zezwoleń w odniesieniu do przeglądu i podejmowania decyzji w sprawie przekazywania do Iranu materiałów jądrowych lub współpracy z Iranem w dziedzinie jądrowej nieobjętych rezolucją RB ONZ nr 2231 (2015), w pełnej spójności z JCPOA.
(16) Zgodnie z JCPOA powołana zostanie wspólna komisja, składającą się z przedstawicieli Iranu oraz Chin, Francji, Niemiec, Federacji Rosyjskiej, Zjednoczonego Królestwa i Stanów Zjednoczonych, wraz z Wysokim Przedstawicielem" aby monitorować wdrażanie JCPOA; komisja ta będzie wykonywać zadania przewidziane w tym JCPOA.
(17) Wdrożenie niektórych środków przewidzianych w niniejszej decyzji wymaga dalszego działania Unii.
(18) Należy w związku z tym wprowadzić odpowiednie zmiany w decyzji 2010/413/WPZiB,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: