Decyzja 2015/1817 w sprawie stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej na 66. sesji Komitetu Wykonawczego Programu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców

DECYZJA RADY (UE) 2015/1817
z dnia 6 października 2015 r.
w sprawie stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej na 66. sesji Komitetu Wykonawczego Programu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 78 ust. 2 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia jest jednym z kluczowych podmiotów w dziedzinie podlegającej mandatowi Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), zarówno ze względu na swoją działalność w zakresie ochrony międzynarodowej, w tym unijną politykę przesiedleń i utworzenie wspólnego europejskiego systemu azylowego, jak i jako główny darczyńca w zakresie pomocy humanitarnej i rozwojowej. Niemniej obowiązujące uzgodnienia, które dotyczą uczestnictwa Unii w pracach Komitetu Wykonawczego Programu Wysokiego Komisarza (zwanego dalej "Komitetem Wykonawczym UNHCR"), nie odzwierciedlają znaczącej roli, jaką Unia odgrywa w wyżej wymienionych dziedzinach.

(2) Członkami Komitetu Wykonawczego UNHCR są wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem Litwy i Malty.

(3) W dniach 25-26 września 2014 r. Rada uzgodniła stanowisko 1 w sprawie uzgodnień dotyczących dodatkowych praw Unii do uczestnictwa w formalnych i nieformalnych organach UNHCR oraz zwróciła się do Komisji, by w ścisłym porozumieniu z wysokim przedstawicielem wystąpiła w tej sprawie do UNHCR, i do państw członkowskich, by - jako członków lub obserwatorów Komitetu Wykonawczego UNHCR - poparły tę inicjatywę.

(4) W związku z tym, pismem z dnia 7 września 2015 r. skierowanym do przewodniczącego Komitetu Wykonawczego UNHCR, szef delegatury Unii Europejskiej przy ONZ w Genewie wystąpił o zbadanie sposobów i środków aktualizacji stosownych uzgodnień dotyczących uczestnictwa Unii w organach zarządzających UNHCR, tak aby Unia miała możliwość uczestniczenia w nieformalnych konsultacjach przygotowawczych prowadzonych przez UNHCR.

(5) Pismem z dnia 11 września 2015 r., skierowanym do członków Komitetu Wykonawczego UNHCR, przewodniczący Komitetu Wykonawczego UNHCR, na wniosek Prezydium Komitetu Wykonawczego UNHCR, zaproponował zmianę regulaminu Komitetu Wykonawczego Programu Wysokiego Komisarza (zwanego dalej "regulaminem UNHCR") w celu dostosowania się do wniosku Unii.

(6) Pkt 46 regulaminu UNHCR przewiduje, że Komitet Wykonawczy może zmienić każde postanowienie regulaminu UNHCR.

(7) Oczekuje się, że Komitet Wykonawczy UNHCR zostanie wezwany do przyjęcia proponowanych zmian na swojej 66. sesji, która ma się odbyć w dniach 5-9 października 2015 r.

(8) Należy zatem określić stanowisko Unii w odniesieniu do tych zmian do regulaminu UNHCR.

(9) Zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu nr 21 w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, bez uszczerbku dla art. 4 tego protokołu, te dwa państwa członkowskie nie uczestniczą w przyjęciu niniejszej decyzji i nie są nią związane ani jej nie stosują.

(10) Zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej decyzji i nie jest nią związana ani jej nie stosuje,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Stanowisko, jakie należy przyjąć w imieniu Unii w odniesieniu do zmian do regulaminu Komitetu Wykonawczego Programu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, które to stanowisko ma zostać przedstawione przez państwa członkowskie działające wspólnie w interesie Unii Europejskiej, określono w załączniku do niniejszej decyzji.
2.
Niewielkie zmiany w tekście proponowanej zmiany przedstawionym w załączniku mogą zostać przyjęte bez kolejnej decyzji Rady.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 6 października 2015 r.

W imieniu Rady

P. GRAMEGNA

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Państwa członkowskie popierają przyjęcie zmiany do regulaminu Komitetu Wykonawczego Programu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w następującym brzmieniu:

"Niniejszym pkt 33 regulaminu Komitetu Wykonawczego Programu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (A/AC.96/187/Rev.7) otrzymuje brzmienie:

»Posiedzenia Komitetu są jawne, chyba że Komitet postanowi inaczej. Przewodniczący, po zasięgnięciu opinii Komitetu, może zaprosić wyspecjalizowane agencje, fundusze i programy ONZ oraz organizacje międzyrządowe do udziału w posiedzeniach zamkniętych, na podstawie ich wiedzy fachowej i wkładu w prace Komitetu.«".

1 Dokument ST 13046/1/14 REV 1 dostępny na stronie: http://www.consilium.europa.eu/register/pl/content/int/?typ=ADV

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.264.13

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2015/1817 w sprawie stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej na 66. sesji Komitetu Wykonawczego Programu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców
Data aktu: 06/10/2015
Data ogłoszenia: 09/10/2015