a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dyrektywie 2004/68/WE ustanowiono między innymi warunki zdrowia zwierząt regulujące przywóz do oraz tranzyt przez terytorium Unii żywych zwierząt kopytnych. Zgodnie z tymi warunkami przywóz żywych zwierząt kopytnych do Unii i tranzyt przez terytorium Unii dopuszczony jest jedynie z krajów trzecich umieszczonych w wykazie sporządzonym przez Komisję.
(2) W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 206/2010 2 ustanawia się między innymi warunki wprowadzania do Unii przesyłek żywych zwierząt kopytnych pochodzących z zatwierdzonej jednostki, instytutu lub ośrodka i przeznaczonych dla zatwierdzonej jednostki, instytutu lub ośrodka, które to przesyłki są przedmiotem zezwolenia wydawanego przez państwo członkowskie przeznaczenia. W art. 3a ust. 1 lit. b) przewiduje się wykazy krajów trzecich, ich terytoriów lub części, z których można wprowadzać do Unii przesyłki zawierające wspomniane zwierzęta.
(3) Przepisy rozporządzenia (UE) nr 206/2010 przewidują, że dane państwo członkowskie może wydać zezwolenie na wprowadzenie na swoje terytorium takich przesyłek, pod warunkiem że uprzednio dokonało oceny zagrożeń dla zdrowia zwierząt, jakie każda z przesyłek może stwarzać, oraz pod warunkiem że kraj trzeci jest ujęty w jednym z wykazów, o których mowa w art. 3a ust. 1 lit. b).
(4) Cypr powiadomił Komisję oraz pozostałe państwa członkowskie na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, że chciałby wydać zezwolenie na wprowadzenie jednej przesyłki żywych zwierząt kopytnych gatunku Elephas ssp. z zatwierdzonej jednostki, instytutu lub ośrodka w Bangladeszu do zatwierdzonej jednostki, instytutu lub ośrodka na Cyprze.
(5) Cypr dokonał oceny zagrożeń dla zdrowia zwierząt, jakie może stwarzać rzeczona przesyłka, i ocenił - z wynikiem zadowalającym - zgodność zatwierdzonej jednostki, instytutu lub ośrodka w Bangladeszu z warunkami określonymi w art. 3c ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 206/2010.
(6) Ponieważ Bangladesz nie jest ujęty w wykazie, o którym mowa w art. 3a ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 206/2010, jako kraj trzeci, z którego można wprowadzać do Unii przesyłki wspomnianych zwierząt, Cypr złożył wniosek o wpisanie Bangladeszu do wykazu krajów trzecich, ich terytoriów lub części, zawartego w części 1 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 206/2010, tak by możliwe było wprowadzenie żywych zwierząt kopytnych gatunku Elephas ssp. z zatwierdzonej jednostki, instytutu lub ośrodka w Bangladeszu do zatwierdzonej jednostki, instytutu lub ośrodka na Cyprze.
(7) Uwzględniając sytuację dotyczącą zdrowia zwierząt w Bangladeszu oraz ocenę odnoszących się do tej konkretnej przesyłki zagrożeń dla zdrowia zwierząt oraz zgodność zatwierdzonej jednostki, instytutu lub ośrodka w Bangladeszu z warunkami unijnymi, zezwolenie na przywóz powinno się odnosić jedynie do części terytorium Bangladeszu.
(8) Należy zatem zmienić wykaz krajów trzecich, ich terytoriów lub części, zawarty w części 1 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 206/2010, dodając wpis dotyczący Bangladeszu obowiązujący w ograniczonym okresie, obejmujący wyłącznie wprowadzenie żywych zwierząt kopytnych gatunku Elephas ssp. z zatwierdzonej jednostki, instytutu lub ośrodka w Bangladeszu do zatwierdzonej jednostki, instytutu lub ośrodka na Cyprze.
(9) Należy odpowiednio zmienić część 1 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 206/2010.
(10) Ponieważ wniosek Cypru dotyczy jednej konkretnej przesyłki, zezwolenia należy udzielić jedynie na ograniczony okres, tak aby umożliwić wprowadzenie tej konkretnej przesyłki żywych zwierząt kopytnych gatunku Elephas ssp. na Cypr.
(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 15 czerwca 2015 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |