a także mając na uwadze, co następuje:(1) Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 2 celem wspólnej polityki rybołówstwa jest stopniowe eliminowanie odrzutów, przy uwzględnieniu najlepszych dostępnych opinii naukowych, przez unikanie i ograniczanie w jak największym stopniu przypadkowych połowów.
(2) Artykuł 45 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 850/98 stanowi, że tam, gdzie ochrona zasobów organizmów morskich wymaga natychmiastowego działania, Komisja może, w uzupełnieniu do tego rozporządzenia lub na zasadzie odstępstwa, przyjąć wszelkie niezbędne środki.
(3) Zgodnie z przepisami rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 należy zachęcać do poprawy selektywności w oparciu o wyniki.
(4) Stado obejmujące zróżnicowane klasy wiekowe i wystarczający zasób reprodukcyjny jest odporniejsze na eksploatację, a zatem prawdopodobieństwo osiągnięcia i utrzymania poziomu maksymalnego podtrzymywalnego połowu jest wyższe. Z powodu niespójności w zakresie selektywności znaczne ilości młodych osobników były przeważnie odrzucane na Morzu Celtyckim; zwiększenie selektywności pomoże w ukształtowaniu zróżnicowanej struktury klas wiekowych.
(5) Zalecenie otrzymane od Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) w czerwcu 2013 r. wskazuje, że środki podjęte dotychczas w celu przywrócenia stanu ochrony dorszowatych były niewystarczające, i wzywa do bardzo znacznego ograniczenia możliwości połowowych. W odniesieniu do np. do plamiaka ICES stwierdza, że "rekrutacja w 2012 r. była najniższa w szeregu czasowym".
(6) W odniesieniu do witlinka w Morzu Celtyckim ICES zaleca dalsze utrzymanie bardzo wysokiego poziomu odrzutów ryb w pierwszej i drugiej klasie wiekowej. W przypadku dorsza większa niż średnia rekrutacja z 2014 r. powinna wejść w zakres połowów na początku 2015 r. W odniesieniu do plamiaka ICES oczekuje bardzo wysokich odrzutów silnego rocznika 2013 w latach 2014 i 2015, chyba że zostaną podjęte dodatkowe środki ograniczenia odrzutów.
(7) W szczególności w odniesieniu do plamiaka wiadomo, że rekrutacja jest nieprzewidywalna i należy wykorzystywać przypadki dobrej rekrutacji. ICES stwierdza, że "zarządzanie powinno być skoncentrowane na poprawie selekcji plamiaka w połowach mieszanych" i że "należy rozważyć dalsze środki techniczne w celu zredukowania odrzutów przyłowów rocznika 2013. Mogą one obejmować zwiększenie rozmiaru oczek w sieci o oczkach kwadratowych lub zwiększenie rozmiaru oczek w ukierunkowanych na plamiaka połowach ryb dorszowatych". Innymi słowy, jeżeli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania, młode osobniki dorsza i plamiaka nadal będą odrzucane.
(8) Konieczne jest zatem, w uzupełnieniu do środków już podjętych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 737/2012 3 , natychmiastowe zapewnienie zintensyfikowania środków w zakresie selektywności w celu zagwarantowania, że współczynniki odrzutów znacznie się zmniejszą, a młodociane osobniki uzyskają możliwości wzrostu i rozmnażania się i zasilą przyszłe połowy.
(9) Ochrona stad plamiaka, dorsza i witlinka w Morzu Celtyckim wymaga zatem podjęcia natychmiastowych działań.
(10) W związku z tym należy uwzględnić możliwość wykorzystania narzędzi innych niż określone w rozporządzeniu (WE) nr 850/98, jeżeli Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF) oceni, że doprowadzi to do tej samej lub większej selektywności w odniesieniu do ryb dorszowatych (dorsz, plamiak i witlinek) złowionych w ramach połowów mieszanych gatunków dennych w Morzu Celtyckim (rejony ICES VIIf, VIIg oraz część rejonu VIIj, która leży na północ od 50° szerokości geograficznej północnej i na wschód od 11° długości geograficznej zachodniej).
(11) Analizy naukowe wykazują, że tradycyjne łodziowe połowy ukierunkowane na witlinka, prowadzone na wschód od 8° długości geograficznej zachodniej, byłyby nieproporcjonalnie obciążone montażem panela sieci o kwadratowych oczkach o rozmiarze oczek większym niż stosowane obecnie. Ze względu na ograniczone pokrywanie się z obszarami, na których w Morzu Celtyckim występują dorsz i plamiak, wykazano, że kontynuowanie środków przewidzianych w rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 737/2012 ma akceptowalny wpływ na zasoby dorsza i plamiaka przy jednoczesnym zachowaniu rybołówstwa w tym konkretnym obszarze.
(12) W dniu 16 grudnia 2014 r. Rada i Komisja uzgodniły konieczność zintensyfikowania środków w zakresie selektywności przewidzianych w rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 737/2012.
(13) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 8 maja 2015 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |