PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 2,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,
stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 1 ,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu Rady (WE) nr 55/2008 2 wprowadzono specjalny system autonomicznych preferencji handlowych w odniesieniu do Republiki Mołdawii. System ten zapewnia swobodny dostęp do rynku Unii wszystkim produktom pochodzącym z Republiki Mołdawii, z wyjątkiem niektórych produktów rolnych wymienionych w załączniku I do tego rozporządzenia, w odniesieniu do których wprowadzono ograniczone ulgi w postaci zwolnienia z ceł w granicach kontyngentów taryfowych lub w postaci obniżenia ceł.
(2) Działając w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa (EPS), planu działania EPS UE-Mołdawia i Partnerstwa Wschodniego, Republika Mołdawii przyjęła ambitny plan, mający za cel stowarzyszenie polityczne i dalszą integrację gospodarczą z Unią. Republika Mołdawii poczyniła również duże postępy w zakresie harmonizacji przepisów mającej na celu osiągnięcie zbieżności z unijnymi przepisami i normami.
(3) Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony 3 (zwany dalej "Układem o stowarzyszeniu"), obejmujący utworzenie pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA), został podpisany w dniu 27 czerwca 2014 r., a jego tymczasowe stosowanie stało się skuteczne z dniem 1 września 2014 r.
(4) Specjalny system autonomicznych preferencji handlowych będzie obowiązywał do dnia 31 grudnia 2015 r.
(5) W celu wsparcia wysiłków Republiki Mołdawii, zgodnie z celami określonymi w ramach EPS, Partnerstwa Wschodniego i Układu o stowarzyszeniu, oraz aby zapewnić atrakcyjny i wiarygodny rynek zbytu dla wywozu przez Republikę Mołdawii świeżych jabłek, świeżych śliwek i świeżych winogron stołowych, należy wprowadzić dalsze ulgi w odniesieniu do przywozu tych produktów z Republiki Mołdawii do Unii w postaci bezcłowych kontyngentów taryfowych.
(6) Konieczna jest także zmiana niektórych kodów CN w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 55/2008 w celu uwzględnienia zmian wprowadzonych do załącznika I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 4 rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 1001/2013 5 .
(7) W celu umożliwienia podmiotom gospodarczym jak najszybszego korzystania z tych dalszych ulg, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
(8) W związku ze szczytem produkcji sezonowej tych produktów właściwe jest stosowanie dalszych ulg od dnia 1 sierpnia 2014 r.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 55/2008,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 18 grudnia 2014 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego |
W imieniu Rady |
M. SCHULZ |
S. GOZI |
Przewodniczący |
Przewodniczący |