a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (WE) nr 338/97 zawiera wykazy gatunków zwierząt i roślin objętych ograniczeniem lub kontrolą handlu. Wykazy te obejmują wykazy wymienione w dodatkach do Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), zwanej dalej "Konwencją".
(2) Ostatnio załącznikiem III do konwencji objęto następujące gatunki: Dalbergia tucurensis (opatrzony adnotacją) na wniosek Nikaragui; Antilope cervicapra, Boselaphus tragocamelus, Capra hircus aegagrus, Capra sibirica, Gazella bennettii, Pseudois nayaur, Axis porcinus, Herpestes edwardsi, Herpestes javanicus, Hyaena hyaena, Lophura leucomelanos, Pavo cristatus, Pucrasia macrolopha na wniosek Pakistanu; Quercus mongolica oraz Fraxinus mandshurica (oba opatrzone adnotacją) na wniosek Federacji Rosyjskiej.
(3) Żadne państwo członkowskie nie zgłosiło zastrzeżeń w odniesieniu do którejkolwiek z tych zmian.
(4) Zmiany wprowadzone w załączniku III do konwencji wymagają zatem wprowadzenia zmian także w załączniku C do rozporządzenia (WE) nr 338/97.
(5) Lygodactylus williamsi ocenia się jako "gatunek krytycznie zagrożony" w Czerwonej księdze IUCN oraz endemiczny dla małego obszaru w Tanzanii. Według doniesień pozyskiwanie dla celów międzynarodowego handlu zwierzętami domowymi ma bezpośredni wpływ na gatunek w stopniu powodującym prawdopodobne zagrożenie populacji. Okazy tego gatunku - głównie pozyskiwane ze środowiska naturalnego - są przedmiotem handlu w Unii, zaś popyt na nie jest najwyraźniej duży. Wydaje się zatem, że Lygodactylus williamsi spełnia kryteria umieszczenia w wykazie w załączniku B do rozporządzenia (WE) nr 338/97 zgodnie z art. 3 ust. 2 lit. c) ppkt (i) tego rozporządzenia. Komisja przeprowadziła konsultacje ze Zjednoczoną Republiką Tanzanii dotyczące ewentualnego włączenia tego gatunku do załącznika B do rozporządzenia (WE) nr 338/97. Należy zatem włączyć Lygodactylus williamsi do załącznika B do tego rozporządzenia.
(6) Bradypus pygmaeus został wydzielony z gatunku Bradypus variegatus w 2001 r. Z powodu przeoczenia gatunek ten nie został włączony do dodatku II do Konwencji. Pominięcie to skorygowano dnia 20 listopada 2013 r., a Bradypus pygmaeus powinien obecnie zostać włączony do załącznika B do rozporządzenia (WE) nr 338/97.
(7) Lophura leucomelanos powinien zostać skreślony z załącznika D, ponieważ gatunek ten został włączony do załącznika C.
(8) W "Uwagach w sprawie wykładni załączników A, B, C oraz D" należy wprowadzić definicje pojęć "wyciąg", "produkty gotowe zapakowane i gotowe do wprowadzenia do handlu detalicznego", "proszek" i "zrębki", ponieważ definicje te zostały uzgodnione na 16. posiedzeniu Konferencji Stron Konwencji w marcu 2013 r.
(9) Przypis dotyczący Agalychnis spp. należy skreślić, ponieważ stał się on zbędny ze względu na przyjęcie taksonomicznej listy kontrolnej płazów wymienionych w Konwencji.
(10) Adnotacja dotycząca koralowców powinna zostać uaktualniona, aby dostosować ją do dodatków do Konwencji.
(11) W celu zachowania przejrzystości w załącznikach wprowadzono pewne zmiany redakcyjne.
(12) W związku z zakresem zmian właściwe jest, dla celów przejrzystości, zastąpienie całego załącznika do tego rozporządzenia.
(13) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 338/97.
(14) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dziką Fauną i Florą ustanowionego zgodnie z art. 18 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 338/97,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 1 grudnia 2014 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |