Decyzja 2014/748/UE w sprawie środka wprowadzonego przez Niemcy zgodnie z art. 7 dyrektywy Rady 89/686/EWG zakazującego wprowadzania do obrotu strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS

DECYZJA KOMISJI
z dnia 28 października 2014 r.
w sprawie środka wprowadzonego przez Niemcy zgodnie z art. 7 dyrektywy Rady 89/686/EWG zakazującego wprowadzania do obrotu strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS

(notyfikowana jako dokument nr C(2014) 7757)

(2014/748/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 30 października 2014 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 89/686/EWG Rady z dnia 21 grudnia 1989 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do wyposażenia ochrony osobistej 1 , w szczególności jej art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W sierpniu 2013 r. władze niemieckie zgłosiły Komisji środek zakazujący wprowadzania do obrotu strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS wytwarzanych przez przedsiębiorstwo Dietrich&Co. GmbH, Rossauer Strasse 49a, 09661 Rossau, OT Seifersbach (Niemcy). Produkty opatrzone były oznakowaniem CE, zgodnie z dyrektywą 89/686/EWG, przeszły także badania i zostały poddane ocenie typu zgodnie ze zharmonizowaną normą EN 358:1999 Indywidualny sprzęt ochronny ustalający pozycję podczas pracy i zapobiegający upadkom z wysokości. Pasy ustalające pozycję podczas pracy i ograniczające przemieszczanie oraz linki ustalające pozycję podczas pracy.

(2) Strażackie pasy bezpieczeństwa stanowią środek ochrony indywidualnej (ŚOI) zaliczony do kategorii certyfikacji III. ŚOI tego rodzaju, służące do ochrony przed zagrożeniem życia lub poważnymi zagrożeniami dla zdrowia o nieodwracalnych skutkach, w przypadku których producent zakłada, że użytkownicy nie będą w stanie uświadomić sobie na czas bezpośrednich skutków tych zagrożeń, muszą zostać poddane badaniom na potrzeby homologacji typu WE oraz badaniom w ramach systemu kontroli jakości WE, przeprowadzanym przez jednostkę notyfikowaną i zlecanym przez producenta.

(3) Kontrola przeprowadzona przez władze niemieckie w zakładzie produkcyjnym wspomnianego wyżej producenta wykazała, że przedstawione świadectwa homologacji typu dla strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS nie były ważne, ponieważ część wyposażenia - materiał, z jakiego zostały wykonane taśmy - została zastąpiona, podczas gdy badanie homologacji typu WE odnosiło się wyłącznie do elementów przedłożonych do badania. W związku z tym nie spełniono następujących wymogów dyrektywy 89/686/EWG:

- art. 8 ust. 2 (ocena typu WE): produkty różniły się od wzorów, w odniesieniu do których przeprowadzono badanie typu WE,

- art. 12 (deklaracja zgodności produkcji WE): deklaracja zgodności nie była ważna, ponieważ odnosiła się do badania w ramach systemu kontroli jakości zgodnie z art. 11, którego to badania nie przeprowadzono,

- art. 13 ust. 1 (oznakowanie CE): numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, DEKRA EXAM (NB 0158), został bezprawnie zastosowany, ponieważ nie przeprowadzono badania w ramach systemu kontroli jakości.

(4) Ponadto strażackie pasy bezpieczeństwa typu FHB nie spełniały wymogów określonych w pkt 4.2.1 zharmonizowanej normy EN 358:1999, w zakresie wytrzymałości statycznej, a tym samym podstawowego wymogu zdrowia i bezpieczeństwa 1.3.2 Lekkość i wytrzymałość konstrukcji, określonego w załączniku II do dyrektywy 89/686/EWG. Wytrzymałość statyczną dla strażackich pasów bezpieczeństwa produkowanych przez Dietrich&Co. GmbH wyliczono na 7,2 kN-9,4 kN, zamiast co najmniej 15 kN, jak zaleca się w normie.

(5) Komisja zwróciła się na piśmie do producenta o przedstawienie uwag na temat środków wprowadzonych przez władze niemieckie.

(6) W dniu 22 października 2013 r. Komisja została poinformowana przez władze niemieckie o wyniku podjętego działania. Zgodnie z dokumentami otrzymanymi od producenta władze niemieckie stwierdziły, że jedynie produkty wytworzone w 2011 r. i 2012 r. były niezgodne z wymogami dyrektywy 89/686/EWG. Producent podjął działania naprawcze i na początku 2013 r. produkcja była już zgodna z wymogami wspomnianej dyrektywy. Producent Dietrich&Co dobrowolnie wycofał z obrotu następujące strażackie pasy bezpieczeństwa typu FHB:

- pasy o numerach seryjnych 0439-0738, wyprodukowane w 2011 r.,

- pasy o numerach seryjnych 0739-1078, wyprodukowane w 2012 r.

(7) W świetle dostępnej dokumentacji, zgłoszonych uwag oraz działań podjętych przez zainteresowane strony Komisja stwierdza, że strażackie pasy bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS, wyprodukowane w 2011 r. i 2012 r., nie były zgodne z pkt 4.2.1 zharmonizowanej normy EN 358:1999 odnoszącej się do podstawowego wymogu dotyczącego zdrowia i bezpieczeństwa 1.3.2 Lekkość i wytrzymałość konstrukcji określonego w załączniku II do dyrektywy 89/686/EWG. Producent podjął już - zgodnie z nakazem władz niemieckich - wszystkie niezbędne środki mające na celu wycofanie z obrotu produktów niezgodnych z wymogami dyrektywy 89/686/EWG oraz skorygowanie niedociągnięć w celu spełnienia wymogów wspomnianej dyrektywy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Środek wprowadzony przez władze niemieckie, zakazujący wprowadzania do obrotu strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS wytwarzanych przez przedsiębiorstwo Dietrich&Co. GmbH, jest uzasadniony.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja dotyczy wyłącznie produktów wytworzonych w 2011 r. i 2012 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 października 2014 r.

W imieniu Komisji

Ferdinando NELLI FEROCI

Członek Komisji

1 Dz.U. L 399 z 30.12.1989, s. 18.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.309.35

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2014/748/UE w sprawie środka wprowadzonego przez Niemcy zgodnie z art. 7 dyrektywy Rady 89/686/EWG zakazującego wprowadzania do obrotu strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS
Data aktu: 28/10/2014
Data ogłoszenia: 30/10/2014
Data wejścia w życie: 30/10/2014