a także mając na uwadze, co następuje:(1) W art. 4 rozporządzenia (UE) nr 978/2012 ("rozporządzenie w sprawie GSP") określono kryteria dotyczące przyznawania preferencji taryfowych przewidzianych w rozwiązaniu ogólnym w ramach ogólnego systemu preferencji ("GSP").
(2) Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. a) rozporządzenia w sprawie GSP kraj, który został sklasyfikowany przez Bank Światowy jako kraj o wysokim dochodzie lub o średniowysokim dochodzie przez trzy kolejne lata, nie powinien korzystać z preferencji w ramach GSP. Zgodnie jednak z art. 4 ust. 3 rozporządzenia w sprawie GSP art. 4 ust. 1 lit. a) nie powinien mieć do dnia 21 listopada 2014 r. zastosowania w odniesieniu do krajów, które przed dniem 20 listopada 2012 r. parafowały dwustronną umowę o preferencyjnym dostępie do rynku.
(3) Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie GSP kraj, który korzysta z umowy o preferencyjnym dostępie do rynku, która zasadniczo w zakresie całego handlu zapewnia taki sam poziom preferencji taryfowych jak system GSP lub lepszy, nie powinien korzystać z preferencji w ramach GSP.
(4) Wykaz krajów korzystających objętych rozwiązaniem ogólnym w ramach GSP ustanowiono w załączniku II do rozporządzenia w sprawie GSP. Zgodnie z art. 5 rozporządzenia w sprawie GSP należy dokonać przeglądu załącznika II do dnia 1 stycznia każdego roku w celu odzwierciedlenia zmian w odniesieniu do kryteriów określonych w art. 4. Ponadto artykuł ten stanowi, że krajowi korzystającemu z systemu GSP i podmiotom gospodarczym należy zapewnić wystarczający czas na dokładne przystosowanie się do zmiany statusu danego kraju w ramach GSP. W związku z tym rozwiązanie GSP musi pozostać w mocy przez kolejny rok od dnia wejścia w życie zmiany statusu kraju na podstawie art. 4 ust. 1 lit. a).
(5) Na mocy rozporządzenia Rady (UE) nr 1528/2007 2 między innymi Republika Botswany ("Botswana"), Republika Kamerunu ("Kamerun"), Republika Wybrzeża Kości Słoniowej ("Wybrzeże Kości Słoniowej"), Republika Fidżi ("Fidżi"), Republika Ghany ("Ghana"), Republika Kenii ("Kenia"), Republika Namibii ("Namibia") i Królestwo Suazi ("Suazi") korzystają z umowy o preferencyjnym dostępie do rynku, która zapewnia taki sam poziom preferencji taryfowych jak system GDP lub lepszy. Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. b) rozporządzenia GSP kraje te nie były ujęte w załączniku II, ponieważ korzystały one już z takiego preferencyjnego dostępu do rynku.
(6) Wyżej wymienione kraje są ujęte w załączniku I do rozporządzenia w sprawie GSP jako kraje kwalifikujące się do objęcia ich systemem GSP.
(7) Na mocy rozporządzenia (UE) nr 527/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 od dnia 1 października 2014 r. Botswana, Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Fidżi, Ghana, Kenia, Namibia i Suazi przestają być objęte umową o preferencyjnym dostępie do rynku, o której mowa w rozporządzeniu (UE) nr 1528/2007. Kraje te są krajami kwalifikującymi się do systemu GSP zgodnie z definicją zawartą w art. 2 lit. c) rozporządzenia w sprawie GSP, a od dnia 1 października 2014 r. spełniają kryteria określone w art. 4 rozporządzenia w sprawie GSP. W związku z tym wyżej wymienione kraje powinny zostać włączone do załącznika II do rozporządzenia w sprawie GSP z zastosowaniem od dnia 1 października 2014 r.
(8) Botswana i Namibia zostały sklasyfikowane przez Bank Światowy jako kraje o średniowysokim dochodzie w latach 2011, 2012 i 2013. Niemniej jednak oba kraje parafowały przed dniem 20 listopada 2012 r. dwustronną umowę z Unią o preferencyjnym dostępie do rynku, która zasadniczo w zakresie całego handlu zapewnia taki sam poziom preferencji taryfowych jak system GSP lub lepszy, aczkolwiek jeszcze jej nie stosują. W związku z tym art. 4 ust. 1 lit. a) nie ma zastosowania do tych dwóch państw do dnia 21 listopada 2014 r.
(9) Zgodnie z art. 5 ust. 2 lit. a) rozporządzenia w sprawie GSP decyzja o usunięciu danego kraju korzystającego wykazu krajów korzystających z systemu GSP ma zastosowanie po upływie roku od dnia wejścia w życie t decyzji. Jak jednak wynika z art. 4 ust. 3 rozporządzenia w sprawie GSP usunięcie Botswany i Namibii nie moż być skuteczne przed dniem 22 listopada 2015 r. Zgodnie z coroczną aktualizacją załącznika II do rozporządzen w sprawie GSP usunięcie Botswany i Namibii z tego załącznika powinno być skuteczne od dnia 1 styczn 2016 r. W związku z tym Botswana i Namibia powinny zostać włączone do załącznika II do rozporządzenia sprawie GSP od dnia 1 października 2014 r. do dnia 31 grudnia 2015 r.,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 22 lipca 2014 r.
|
W imieniu Komisji |
|
José Manuel BARROSO |
|
Przewodniczący |