(2014/493/Euratom)(Dz.U.UE L z dnia 30 sierpnia 2014 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 101 akapit drugi,
uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniu 15 czerwca 2009 r. Rada upoważniła Komisję do rozpoczęcia negocjacji z Republiką Mołdawii w sprawie zawarcia nowego układu między Unią a Republiką Mołdawii, mającego zastąpić umowę o partnerstwie i współpracy 1 .
(2) Uwzględniając bliskie związki historyczne i coraz bliższe powiązania między Stronami, a także ich dążenie do zacieśnienia i rozszerzenia stosunków w sposób ambitny i nowatorski, negocjacje w sprawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony ("Układ"), zakończyły się pomyślnie parafowaniem Układu w dniu 29 listopada 2013 r.
(3) W dniu 10 marca 2014 r. Komisja zaproponowała Radzie podpisanie Układu w imieniu Unii i tymczasowe stosowanie jego części zgodnie z art. 465 Układu, do czasu jego zawarcia w późniejszym terminie.
(4) Układ obejmuje także kwestie wchodzące w zakres kompetencji Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, a mianowicie kwestie wymienione w art. 77 lit. i) Układu.
(5) Układ powinien zatem zostać zawarty również w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w odniesieniu do kwestii objętych traktatem Euratom.
(6) Podpisanie i zawarcie Układu przebiegają w drodze oddzielnej procedury w odniesieniu do kwestii objętych Traktatem o Unii Europejskiej i Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
(7) Zgodnie z art. 102 traktatu Euratom Układ ma wejść w życie w odniesieniu do Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej dopiero wówczas, gdy Komisja zostanie powiadomiona przez państwa członkowskie, że Układ zaczął obowiązywać zgodnie z przepisami prawa krajowego każdego z państw członkowskich.
(8) Należy zatem zatwierdzić zawarcie Układu przez Komisję, działającą w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: