KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiającą wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczególnych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EWG 1 , w szczególności jej art. 22 akapit pierwszy,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Dyrektywą 92/65/EWG ustanowiono wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Unii Europejskiej zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w określonych aktach prawa Unii Europejskiej, o których mowa w tej dyrektywie.
(2) W rozdziale I załącznika D do dyrektywy 92/65/EWG ustanowiono warunki zatwierdzania i nadzoru centrów pozyskiwania nasienia zwierząt, między innymi koniowatych. Ponieważ pozyskiwanie nasienia zwierząt z rodziny koniowatych jest w dużej mierze sezonowe, wymagany stały nadzór przez lekarza weterynarii centrum, często zatrudnionego na umowę przez centrum pozyskiwania nasienia, wydawał się nieproporcjonalny w porównaniu z ograniczonym zwiększeniem poziomu zaufania do gwarancji zdrowia zwierząt. Dopóki nadzór jest gwarantowany w ciągu działań prowadzonych w centrum pozyskiwania nasienia w odniesieniu do nasienia zwierząt z rodziny koniowatych przeznaczonych do handlu, właściwe organy powinny mieć możliwość ustalania szczegółów takiego nadzoru w trakcie procesu zatwierdzania.
(3) Dyrektywa 92/65/EWG stanowi również, że nasienie zwierząt dawców z rodziny koniowatych musi zostać pozyskane od zwierząt spełniających warunki ustanowione w rozdziale II część I załącznika D do tej dyrektywy. Warunki te należy poddać przeglądowi odnośnie do ogierów dawców, biorąc pod uwagę normy międzynarodowe w dziedzinie badań stanu zdrowia ustanowione w podręczniku badań diagnostycznych i szczepionek dla zwierząt lądowych 2 , a także rozwój zdolności w laboratoriach w państwach członkowskich.
(4) Zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 właściwe organy mogą jedynie wyznaczać laboratoria do przeprowadzania analizy próbek pobranych w trakcie kontroli urzędowych, które to laboratoria funkcjonują, podlegają ocenie i są akredytowane zgodnie z normą EN ISO/IEC 17025.
(5) W rozdziale III załącznika D do dyrektywy 92/65/EWG ustanowiono wymogi mające zastosowanie m.in. do przetwarzania zarodków. Wymogi te powinny zostać poddane przeglądowi z uwzględnieniem międzynarodowych norm dotyczących przetwarzania zarodków określonych w rozdziale 4.7 Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych 4 .
(6) Niedawna aktualizacja załącznika D do dyrektywy 92/65/EWG rozporządzeniem Komisji (UE) nr 176/2010 5 nie uwzględnia w wystarczający sposób nieciągłego charakteru pozyskiwania nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych do celów handlowych i w związku z tym częste badanie ogierów dawców jest niepotrzebnie wymagane. Ponadto od czasu jego przyjęcia rozwinięto zdolności laboratoriów do prowadzenia zaawansowanych, wysoce wrażliwych, ale mniej pracochłonnych testów na obecność zakaźnego zapalenia macicy u klaczy i wirusowego zapalenia tętnic koni.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik D do dyrektywy 92/65/EWG.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Paszy,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 4 sierpnia 2014 r.
|
W imieniu Komisji |
|
José Manuel BARROSO |
|
Przewodniczący |
1 Dz.U. L 268 z 14.9.1992, s. 54.
2 Podręcznik badań diagnostycznych i szczepionek dla zwierząt lądowych, wydanie z 2013 r., Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt.
3 Rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1).
4 Kodeks zdrowia zwierząt lądowych, wydanie z 2013 r., Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt.
5 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 176/2010 z dnia 2 marca 2010 r. zmieniające załącznik D do dyrektywy Rady 92/65/EWG w odniesieniu do centrów pozyskiwania i przechowywania nasienia, zespołów pozyskiwania i produkcji zarodków oraz warunków dla zwierząt dawców z gatunków koni, owiec i kóz, a także w odniesieniu do przetwarzania nasienia, komórek jajowych i zarodków zwierząt tych gatunków (Dz.U. L 52 z 3.3.2010, s. 14).
* Rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1).