KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008 1 , w szczególności jego art. 110 ust. 2 i 4,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (UE) nr 1306/2013 ustanawia się wspólne ramy monitorowania i ewaluacji w celu pomiaru skuteczności wspólnej polityki rolnej (WPR). W celu stosowania tych ram należy ustanowić przepisy, które umożliwią kompleksową i systematyczną ocenę postępu, skuteczności i efektywności WPR w stosunku do celów. Aby umożliwić państwom członkowskim i Komisji wdrożenie spójnych ram monitorowania i ewaluacji, należy ustanowić zestaw wspólnych wskaźników, o których mowa w art. 110 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1306/2013.
(2) Wskaźniki te powinny być powiązane ze strukturą i celami WPR i opierać się o wymierne elementy. W związku z tym należy ustanowić różne rodzaje wskaźników w celu umożliwienia oceny WPR na wszystkich poziomach. Wskaźniki oddziaływania powinny odzwierciedlać wspólne główne cele WPR określone w art. 110 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1306/2013. Dla każdego z tych wspólnych głównych celów można określić bardziej szczegółowe cele, dla których należy ustanowić wskaźniki wyników. Te cele szczegółowe obejmują dochody gospodarstw i ich zmienność, poprawę konkurencyjności sektora rolnictwa, stabilność rynków, oczekiwania konsumentów, dostarczanie dóbr publicznych i ochronę środowiska naturalnego, łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej, utrzymanie zróżnicowanego rolnictwa, jak również konkretne cele określone w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), a mianowicie priorytety Unii w zakresie rozwoju obszarów wiejskich. Ponadto praktyczne wdrożenie instrumentów WPR powinno być monitorowane na podstawie wskaźników produktu, które mogą odzwierciedlić ten poziom operacyjny WPR.
(3) Ważne jest, aby zapewnić, że państwa członkowskie i Komisja mogą korzystać z ram monitorowania i ewaluacji w sposób skuteczny oraz w odpowiednim czasie. Należy zatem przewidzieć, że państwa członkowskie przesyłają informacje niezbędne do monitorowania i ewaluacji WPR w terminach określonych w odpowiednich rozporządzeniach. W celu uniknięcia wszelkich niepotrzebnych obciążeń administracyjnych Komisja powinna, o ile to możliwe, korzystać z informacji już jej dostępnych.
(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Funduszy Rolniczych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 22 lipca 2014 r.
|
W imieniu Komisji |
|
José Manuel BARROSO |
|
Przewodniczący |