Rozporządzenie wykonawcze 494/2014 zmieniające załącznik V do rozporządzenia (WE) nr 136/2004 w odniesieniu do warunków przywozu oraz do wykazu krajów, o których mowa w art. 9 tego rozporządzenia

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 494/2014
z dnia 13 maja 2014 r.
zmieniające załącznik V do rozporządzenia (WE) nr 136/2004 w odniesieniu do warunków przywozu oraz do wykazu krajów, o których mowa w art. 9 tego rozporządzenia
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich 1 , w szczególności jej art. 19 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie 97/78/WE ustanawia się zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich.

(2) Art. 19 ust. 1 tej dyrektywy przewiduje, że Komisja ma obowiązek sporządzić wykaz produktów roślinnych, które muszą być poddawane kontrolom weterynaryjnym oraz wykaz państw trzecich, które mogą być zatwierdzone do wywożenia do Unii produktów roślinnych.

(3) W załączniku IV do rozporządzenia Komisji (WE) nr 136/2004 2 wymienia się siano i słomę jako produkty roślinne podlegające kontrolom weterynaryjnym, zaś część I załącznika V do tego rozporządzenia zawiera wykaz państw, z których państwa członkowskie zezwalają na przywóz siana i słomy.

(4) Niedawno Ukraina wystąpiła z wnioskiem o zezwolenie na wywóz słomy granulowanej do Unii i zwróciła się o włączenie jej do załącznika V do rozporządzenia (WE) nr 136/2004.

(5) Białoruś jest już wymieniona w załączniku V do rozporządzenia (WE) nr 136/2004 i posiada zezwolenie na wywóz do Unii wszelkich rodzajów siana i słomy. Niektóre państwa członkowskie wyraziły jednak obawy związane ze zmianą sytuacji odnoszącej się do zdrowia zwierząt na Białorusi, wskazując na wystąpienie tam ognisk afrykańskiego pomoru świń. Państwa te obawiają się, że wywóz z tego państwa trzeciego siana i słomy w stanie nieprzetworzonym może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia zwierząt w Unii. Z tego względu wniesiono o przyjęcie środków zabezpieczających w postaci zaostrzonych warunków przywozu w odniesieniu do siana i słomy z Białorusi.

(6) Z analizy wynika, że panująca na Białorusi i Ukrainie sytuacja odnosząca się do zdrowia zwierząt nie powoduje ryzyka rozprzestrzeniania się zakaźnych lub zaraźliwych chorób zwierząt do Unii, jeśli zezwolenie na przywóz obejmuje jedynie słomę granulowaną przeznaczoną do spalania, pod warunkiem że słoma ta jest dostarczana bezpośrednio z zatwierdzonego punktu kontroli granicznej, w którym jest wprowadzana na terytorium Unii, do zakładu przeznaczenia, gdzie zostanie spalona. Aby zapewnić, by takie przesyłki nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia zwierząt w razie niedostarczenia ich do miejsca przeznaczenia, przesyłki te należy objąć procedurą celną tranzytu przewidzianą w rozporządzeniu (EWG) nr 2913/92 3 oraz monitorować w ramach zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego (TRACES) odpowiednio od punktu kontroli granicznej do zakładu przeznaczenia.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 136/2004.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Załącznik V do rozporządzenia (WE) nr 136/2004 zastępuje się załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 maja 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK V

WYKAZ PAŃSTW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 9
Kod ISO Państwo
AU Australia
BY Białoruś (1)
CA Kanada
CH Szwajcaria
CL Chile
GL Grenlandia
IS Islandia
NZ Nowa Zelandia
RS Serbia (2)
UA Ukraina (1)
US Stany Zjednoczone Ameryki
ZA Republika Południowej Afryki (wyłączając część obszaru zwalczania pryszczycy w regionie weterynaryjnym Transwalu Północnego i Wschodniego, w dystrykcie Ingwavuma regionu weterynaryjnego Natal i obszarze graniczącym z Botswaną na wschód od 28° długości geograficznej)
(1) Jedynie słoma granulowana przeznaczona do spalenia, która jest dostarczona bezpośrednio z zastosowaniem procedury celnej tranzytu przewidzianej w art. 4 ust. 16 lit. b) rozporządzenia (EWG) nr 2913/92 (Dz. U. L 302 z 19.10.1992, s. 1) i podlega monitorowaniu w ramach systemu TRACES od zatwierdzonego punktu kontroli granicznej, w którym jest wprowadzana na terytorium Unii, do zakładu przeznaczenia w Unii, gdzie zostanie spalona.

(2) Zgodnie z art. 135 Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Serbii, z drugiej strony (Dz. U. L 278 z 18.10.2013, s. 16)."

1 Dz.U. L 24 z 30.1.1998, s. 9.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 136/2004 z dnia 22 stycznia 2004 r. ustanawiające procedurę kontroli weterynaryjnej we wspólnotowych punktach kontroli granicznej dotyczącą produktów przywożonych z państw trzecich (Dz.U. L 21 z 28.1.2004, s. 11).
3 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.139.11

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 494/2014 zmieniające załącznik V do rozporządzenia (WE) nr 136/2004 w odniesieniu do warunków przywozu oraz do wykazu krajów, o których mowa w art. 9 tego rozporządzenia
Data aktu: 13/05/2014
Data ogłoszenia: 14/05/2014
Data wejścia w życie: 03/06/2014