a także mając na uwadze, co następuje:(1) W części drugiej rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 ustanawia się wspólne przepisy mające zastosowanie do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR), które obecnie są objęte wspólnymi ramami (europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne - "EFSI"). Ponadto część trzecia tego rozporządzenia zawiera ogólne przepisy, które stosują się do EFRR, EFS i Funduszu Spójności, ale nie mają zastosowania do EFRROW i EFMR, zaś część czwarta - ogólne przepisy, które stosują się do EFRR, EFS, Funduszu Spójności i EFMR, ale nie mają zastosowania do EFRROW. W związku z tym niniejsze rozporządzenie ustanawia przepisy mające zastosowanie do wszystkich EFSI, jak również przepisy mające zastosowanie jedynie do EFRR i Funduszu Spójności lub do EFRR, EFS, Funduszu Spójności i EFMR.
(2) Należy ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące kryteriów określania poziomu korekty finansowej, którą może zastosować Komisja na podstawie ram wykonania dla każdego priorytetu objętego programami wspieranymi przez EFSI.
(3) Takie korekty finansowe mogą zostać dokonane jedynie w przypadku jednoczesnego spełnienia kilku warunków. Poziom korekty finansowej należy określić na podstawie stawek zryczałtowanych związanych ze współczynnikiem, obliczonym z uwzględnieniem poziomu fizycznego zakończenia i absorpcji finansowej. Zewnętrzne czynniki przyczyniające się do poważnego niepowodzenia w realizacji celów końcowych, których osiągnięcie do 2023 r. określono w ramach wykonania, inne niż czynniki wykluczające korektę finansową, należy rozważać indywidualnie. Mogą one stanowić podstawę do zastosowania niższego poziomu korekty niż ten, który mógłby zostać zastosowany na podstawie współczynnika.
(4) W przepisach dotyczących kryteriów określających poziom korekt finansowych, które mają zostać dokonane na podstawie ram wykonania, należy potraktować oddzielnie specjalną alokację na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.
(5) Szczególne przepisy powinny wyjaśniać przepisy dotyczące zakupu gruntu oraz wsparcia w ramach instrumentów finansowych.
(6) Spójne ramy umożliwiające połączenie dotacji na rzecz wsparcia technicznego z instrumentem finansowym w ramach jednej operacji zakładają, że jest to możliwe, pod warunkiem wykorzystania ich jedynie do celów technicznego przygotowania przyszłej inwestycji na korzyść odbiorcy ostatecznego.
(7) W celu zapewnienia, aby wdrażanie instrumentów finansowych powierzone zostało podmiotom, które dysponują odpowiednią zdolnością wdrożenia ich zgodnie z celami i priorytetami EFSI i w sposób jak najbardziej skuteczny, należy określić rolę, zakres odpowiedzialności i obowiązków tych podmiotów wraz z kryteriami ich wyboru.
(8) W celu zapewnienia należytego zarządzania finansami instrumentów finansowych oferujących gwarancje wkład z programów powinien być oparty na ostrożnej ocenie ex ante ryzyka, uwzględniającej odpowiedni współczynnik mnożnikowy.
(9) W celu zapewnienia wdrażania instrumentów finansowych zgodnie z obowiązującym prawem należy ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące zarządzania nimi i ich kontroli, w tym audytu.
(10) W celu zapewnienia należytego zarządzania finansami wkładów z programu na rzecz instrumentów finansowych wszelkie przypadki wycofania takich wkładów powinny znaleźć odpowiednie odzwierciedlenie we właściwych wnioskach o płatność.
(11) W celu zapewnienia spójnych obliczeń skapitalizowanych dotacji na spłatę odsetek lub dotacji na opłaty gwarancyjne należy ustanowić przepisy szczególne dotyczące ich obliczania.
(12) Aby promować szybki i skuteczny rozdział środków w gospodarce realnej oraz należyte zarządzanie finansami, zapewniając jednocześnie stosowne wynagrodzenie podmiotów wdrażających instrumenty finansowe, należy ustanowić kryteria ustalania kosztów zarządzania i opłat za zarządzanie na podstawie wyników, mające zastosowanie progi, a także przepisy dotyczące zwrotu skapitalizowanych kosztów zarządzania i opłat za zarządzanie w odniesieniu do instrumentów kapitałowych i mikrokredytów.
(13) Zgodnie z zasadą należytego zarządzania finansami należy uwzględnić dochody generowane przez operacje przy obliczaniu wkładu publicznego.
(14) Należy określić metodę obliczania zdyskontowanego dochodu danej operacji z uwzględnieniem okresów odniesienia mających zastosowanie do sektora właściwego dla danej operacji, przewidywanej zwykle rentowności dla danego rodzaju inwestycji, zastosowania zasady "zanieczyszczający płaci" oraz, w stosownych przypadkach, zastosowania zasady sprawiedliwości w powiązaniu ze względną zamożnością danego państwa członkowskiego lub regionu.
(15) Należy określić, na podstawie danych historycznych, zapisanych i zachowanych dla projektów generujących dochód w okresie programowania 2007-2013, okresy odniesienia mające zastosowanie do sektorów.
(16) Konieczne jest, aby zdefiniować koszty i dochody, które mają być uwzględnione w obliczaniu zdyskontowanych dochodów, jak i warunki określenia wartości rezydualnej i finansowej stopy dyskontowej.
(17) Zaproponowana jako orientacyjny punkt odniesienia stopa dyskontowa w wysokości 4 % powinna być oparta na obecnej długoterminowej stopie zwrotu z międzynarodowego portfela inwestycji obliczonego jako średnia zwrotu w wysokości 3 % z aktywów korygowana w górę o 1 %, co odzwierciedla odsetek, o jaki spadł średni długoterminowy dochód z obligacji skarbowych na terenie Unii od ustanowienia finansowej stopy dyskontowej dla okresu programowania 2007-2013.
(18) Zasada "zanieczyszczający płaci" wymaga, aby środowiskowe koszty zanieczyszczeń oraz koszty zapobiegania im były ponoszone przez tych, którzy spowodowali zanieczyszczenie, oraz aby systemy pobierania opłat odzwierciedlały pełne koszty, w tym koszty kapitału, usług środowiskowych, koszty środowiskowe zanieczyszczenia oraz wdrożonych środków prewencyjnych, jak i koszty związane z niedostatkiem stosowanych zasobów.
(19) Aby ograniczyć obciążenia administracyjne, należy umożliwić beneficjentom stosowanie istniejących metod i odpowiednich stóp określonych w ramach innych polityk Unii celem obliczenia kosztów pośrednich, jeśli operacje i beneficjenci są podobnego rodzaju.
(20) W celu zapewnienia, że operacje wspierane w ramach EFSI, które mogą stosować stawkę ryczałtową dla kosztów pośrednich ustanowioną w ramach innych polityk Unii, są podobne do operacji finansowanych w ramach tych polityk, należy określić kategorie interwencji oraz priorytety lub środki inwestycyjne, którym podlegają.
(21) Należy ustalić metodykę, która ma być wykorzystana do celów przeprowadzania oceny jakości dużych projektów. Ocena jakości przeprowadzona przez niezależnych ekspertów jest warunkiem wstępnym przedłożenia dużego projektu Komisji przez państwo członkowskie przy wykorzystaniu procedury powiadomienia przewidzianej w rozporządzeniu (UE) nr 1303/2013.
(22) Jeśli państwo członkowskie opowie się za wykorzystaniem procedury powiadomienia, powinno zdecydować, czy duży projekt ma zostać poddany ocenie niezależnych ekspertów przy wsparciu pomocy technicznej Komisji czy też, za zgodą Komisji, ocenie innych niezależnych ekspertów.
(23) Zdolność, kompetencje i bezstronność niezależnych ekspertów przeprowadzających ocenę jakości dużych projektów to główne czynniki określające wysoką jakość i wiarygodność wyników oceny. Dlatego należy ustanowić pewne wymogi dla niezależnych ekspertów, aby zapewnić wiarygodność i jakość przeprowadzanej przez nich oceny jakości. Wszyscy niezależni eksperci powinni spełniać te wymogi, niezależnie do tego, czy mają oni wsparcie pomocy technicznej z inicjatywy Komisji czy też wspiera ich państwo członkowskie. Państwo członkowskie powinno odpowiadać za zweryfikowanie, czy niezależni eksperci spełniają wymogi, zanim porozumie się z Komisją w sprawie ich wyboru.
(24) Ustanowienie jasnych kryteriów jest konieczne, gdyż jedynie duże projekty, które dostały pozytywną ocenę niezależnych ekspertów, mogą zostać przedłożone Komisji w drodze procedury powiadomienia. Należy również określić etapy procesu oceny oraz parametry, które zostaną użyte do oceny jakości, tak aby zapewnić takie samo podejście metodologiczne do oceny jakości każdego dużego projektu oraz przeprowadzenie jej w sposób, który przyczynia się do ulepszenia jakości ocenianych dużych projektów.
(25) W rozporządzeniu (UE) nr 1303/2013 zawarty jest wymóg ustanowienia przez instytucję zarządzającą systemu elektronicznej rejestracji i przechowywania danych dotyczących każdej operacji, które są niezbędne do monitorowania, ewaluacji, zarządzania finansowego, weryfikacji i audytu, w tym danych dotyczących poszczególnych uczestników operacji. Należy zatem ustanowić wykaz danych, które należy rejestrować i przechowywać w tym systemie.
(26) Niektóre dane mają znaczenie dla konkretnych rodzajów operacji lub jedynie dla niektórych EFSI; dlatego należy określić zakres zastosowania wymogów odnośnie do danych. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 i (UE) nr 1304/2013 2 określają szczególne wymogi rejestracji i przechowywania danych poszczególnych uczestników operacji wspieranych ze środków EFS, które należy uwzględnić.
(27) W wykazie danych należy uwzględnić wymogi w zakresie sprawozdawczości określone w rozporządzeniu (UE) nr 1303/2013 oraz w rozporządzeniach dotyczących poszczególnych funduszy w celu zapewnienia, aby dane konieczne do zarządzania finansowego i monitorowania, w tym dane niezbędne do przygotowania wniosków o płatność, zestawień wydatków oraz sprawozdań z wdrażania, istniały dla każdej operacji w formie, w której mogą być łatwo agregowane i uzgadniane. Należy w nim również uwzględnić fakt, że pewne dane podstawowe dotyczące operacji w formie elektronicznej są konieczne do skutecznego zarządzania finansowego operacjami oraz aby spełnić wymóg publikowania podstawowych informacji dotyczących operacji. Niektóre inne dane konieczne są do tego, aby skutecznie planować i przeprowadzać kontrole i audyty.
(28) Wykaz danych, które należy rejestrować i przechowywać, nie powinien przesądzać o danych technicznych lub o strukturze elektronicznych systemów ustanowionych przez instytucje zarządzające ani wpływać na format rejestrowanych i przechowywanych danych, o ile nie stwierdzono tego wyraźnie inaczej w niniejszym rozporządzeniu. Nie powinien on również przesądzać o sposobie wprowadzania danych do systemu i ich generowania; w niektórych przypadkach dane włączone do wykazu mogą wymagać wprowadzania wielu wartości. Konieczne jest jednak określenie pewnych reguł dotyczących charakteru tych danych w celu zapewnienia, aby instytucja zarządzająca mogła wypełniać swoje obowiązki w zakresie monitorowania, ewaluacji, zarządzania finansowego, weryfikacji i audytu, w tym w przypadkach wymagających przetwarzania danych dotyczących poszczególnych uczestników operacji.
(29) Aby zapewnić możliwość sprawdzenia i audytu wydatków w ramach programów operacyjnych, należy określić kryteria, które powinna spełniać ścieżka audytu, aby została uznana za właściwą.
(30) Należy zapewnić, odnośnie do audytu na podstawie rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, aby Komisja i państwa członkowskie zapobiegały nieupoważnionemu ujawnieniu danych lub dostępowi do danych osobowych, oraz określić, do jakich celów Komisja i państwa członkowskie mogą przetwarzać takie dane.
(31) Instytucja audytowa jest odpowiedzialna za audyty operacji. W celu zapewnienia odpowiedniego zakresu i skuteczności takich audytów oraz prowadzenia ich zgodnie z takimi samymi standardami we wszystkich państwach członkowskich, konieczne jest ustanowienie warunków, które powinny spełniać te audyty.
(32) Należy określić szczegółowo podstawę doboru próby operacji przeznaczonych do audytu, której powinna przestrzegać instytucja audytowa przy ustalaniu metody doboru próby lub jej zatwierdzaniu, w tym przy określaniu jednostki próby, niektórych kryteriów technicznych, które mają zostać użyte do próby oraz koniecznych czynników, które należy uwzględnić przy pobieraniu dodatkowych prób.
(33) Instytucja audytowa powinna sporządzić ważną opinię audytową dotyczącą zestawień wydatków, o których mowa w rozporządzeniu (UE) nr 1303/2013. W celu zapewnienia odpowiedniego zakresu oraz zawartości audytów zestawień wydatków oraz prowadzenia ich zgodnie z takimi samymi standardami we wszystkich państwach członkowskich, konieczne jest ustanowienie warunków, które powinny spełniać te audyty.
(34) W celu zapewnienia pewności prawa i równego traktowania wszystkich państw członkowskich przy dokonywaniu korekt finansowych spójnych z zasadą proporcjonalności, należy ustalić kryteria służące do określania poważnych defektów w skutecznym funkcjonowaniu systemów zarządzania i kontroli, zdefiniować główne rodzaje takich poważnych defektów oraz określić kryteria stosowane do ustalenia poziomu korekty finansowej, która ma być zastosowana, jak również kryteria stosowania stawek zryczałtowanych lub ekstrapolowanych korekt finansowych.
(35) W celu zapewnienia szybkiego stosowania środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, rozporządzenie to powinno wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1304/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1081/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 470).
3 Art. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
4 Art. 6 ust. 1 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/616 z dnia 13 lutego 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.102.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 maja 2015 r.
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 487).
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003, (WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 (Dz.U. L 149 z 20.5.2014, s. 1).
7 Art. 6 ust. 1 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
8 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
9 Art. 7 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
10 Art. 7 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
11 Art. 7 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
12 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
13 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
14 Art. 9 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. b ppkt i rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
15 Art. 9 ust. 1 lit. c) zmieniona przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 2014 r.
16 Art. 9 ust. 1 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 4 lit. b ppkt ii rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
17 Rozporządzenie (UE) nr 1306/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 549).
18 Art. 9 ust. 3 skreślony przez art. 1 pkt 4 lit. d rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
19 Art. 9 ust. 4 skreślony przez art. 1 pkt 4 lit. d rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
20 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
21 Art. 13 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
22 Art. 19 ust. 6 skreślony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
23 Art. 20 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
24 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 215/2014 z dnia 7 marca 2014 r. ustanawiające zasady wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w zakresie metod wsparcia w odniesieniu do zmian klimatu, określania celów pośrednich i końcowych na potrzeby ram wykonania oraz klasyfikacji kategorii interwencji w odniesieniu do europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (Dz.U. L 69 z 8.3.2014, s. 65).
25 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1301/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i przepisów szczególnych dotyczących celu "Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia" oraz w sprawie uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 289).
26 Art. 20 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2015/616 z dnia 13 lutego 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.102.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 maja 2015 r.
27 Art. 21 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
28 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).
29 Art. 21 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2015/616 z dnia 13 lutego 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.102.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 maja 2015 r.
30 Art. 25 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 10 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
31 Art. 25 ust. 1 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 10 lit. a ppkt i rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
32 Art. 25 ust. 1 lit. da) dodana przez art. 1 pkt 10 lit. a ppkt ii rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
33 Art. 25 ust. 1 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 10 lit. a ppkt iii rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
34 Art. 27 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. a ppkt ii rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
35 Art. 27 ust. 2 lit. d) dodana przez art. 1 pkt 11 lit. a ppkt i rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
36 Art. 27 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.
37 Art. 28 ust. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 2014 r.
38 Art. 28 ust. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 2014 r.
39 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320).
40 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1301/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i przepisów szczególnych dotyczących celu "Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia" oraz w sprawie uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 289).
41 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1300/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Funduszu Spójności i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1084/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 281).
42 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko (Dz.U. L 26 z 28.1.2012, s. 1).
43 Dyrektywa 2001/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko (Dz.U. L 197 z 21.7.2001, s. 30).
44 Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz.U. L 206 z 22.7.1992, s. 7).
45 Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1).
46 Dyrektywa Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (Dz.U. L 135 z 30.5.1991, s. 40).
47 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy (Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3).
48 Dyrektywa Rady 1999/31/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów (Dz.U. L 182 z 16.7.1999, s. 1).
49 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) (Dz.U. L 334 z 17.12.2010, s. 17).
50 Załącznik III:- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr (UE) 2015/616 z dnia 13 lutego 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.102.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 maja 2015 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia nr (UE) 2019/886 z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.142.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 2019 r.