Rozporządzenie wykonawcze 410/2014 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 293/2012 w odniesieniu do monitorowania emisji CO 2 z nowych lekkich samochodów dostawczych, którym udzielono homologacji typu w wyniku procesu wielostopniowej homologacji typu

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 410/2014
z dnia 23 kwietnia 2014 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 293/2012 w odniesieniu do monitorowania emisji CO2 z nowych lekkich samochodów dostawczych, którym udzielono homologacji typu w wyniku procesu wielostopniowej homologacji typu
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 510/2011 z dnia 11 maja 2011 r. określające normy emisji dla nowych lekkich samochodów dostawczych w ramach zintegrowanego podejścia Unii na rzecz zmniejszenia emisji CO2 z lekkich pojazdów dostawczych 1 , w szczególności jego art. 8 ust. 9 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W załączniku XII do rozporządzenia Komisji (WE) nr 692/2008 2 określono nową metodę ustalania emisji CO2 i zużycia paliwa przez pojazdy N1, którym udzielono homologacji typu w wyniku procesu wielostopniowej homologacji typu (zwane dalej "pojazdami budowanymi wieloetapowo"). Nowa metoda ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r., ale może być stosowana na zasadzie dobrowolności od dnia 1 stycznia 2013 r.

(2) Pkt 7 część B załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 510/2011 stanowi, że indywidualne poziomy emisji CO2 pojazdów skompletowanych są przyznane producentowi pojazdu podstawowego. W tym celu konieczne jest, aby pojazdy skompletowane mogły być rozpoznawane w procesie monitorowania oraz aby producent pojazdu podstawowego mógł być zidentyfikowany. W tym celu także niektóre dane dotyczące pojazdu podstawowego muszą być ustalane zgodnie z nową metodą określoną w załączniku XII do rozporządzenia (WE) nr 692/2008.

(3) Zgodnie z art. 8 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 510/2011 producenci pojazdów podstawowych mają prawo do weryfikacji danych dotyczących pojazdów budowanych wieloetapowo, na podstawie których obliczane są ich docelowe indywidualne poziomy emisji CO2. Należy zatem ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące wymiany stosownych danych między producentami i Komisją.

(4) Ze względu na specyfikę i projekt systemów rejestracji pojazdów, możliwe jest, że państwa członkowskie nie będą w stanie dostarczyć wszystkich danych istotnych dla monitorowania pojazdów budowanych wieloetapowo wskazanych w danych szczegółowych określonych w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 510/2011. W związku z tym Komisja powinna mieć możliwość uwzględnienia danych udostępnionych przez producentów w procedurze weryfikacji zgodnie z art. 8 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 510/2011 w celu ustalenia wstępnych docelowych indywidualnych poziomów emisji.

(5) Producenci powinni zatem udostępnić Komisji i Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) numery identyfikacyjne pojazdów (VIN) przypisane lekkim samochodom dostawczym sprzedanym w poprzednim roku kalendarzowym lub lekkim samochodom dostawczym, dla których wydano w tym roku gwarancję. Producenci powinni również mieć możliwość udostępnienia Komisji szczegółowych danych dotyczących tych pojazdów. W celu uwzględnienia tych danych do obliczenia wstępnych poziomów docelowych, producenci powinni dostarczać swoje dane Komisji i EEA w tym samym czasie, gdy przekazywane są coroczne dane państw członkowskich.

(6) Na podstawie porównania szczegółowych danych dostarczonych przez państwa członkowskie z danymi dostarczonymi przez producentów na podstawie VIN, Komisja powinna sporządzić wstępny zbiór danych do obliczania wstępnych poziomów docelowych. Wstępny zbiór danych przedstawiony producentowi powinien zawierać VIN dla tych wpisów, dla których można porównać te dwa zbiory danych. W razie konieczności wstępny zbiór danych powinien również zawierać wpisy, dla których VIN państw członkowskich nie pokrywają się z VIN wydanymi przez producenta. W takim przypadku wpisy powinny być przekazywane producentowi bez VIN. Wstępny zbiór danych, z wyjątkiem VIN, powinien zostać podany do wiadomości publicznej zgodnie z art. 8 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 510/2011.

(7) Aby zapewnić pełną zgodność wymogów określonych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 293/2012 3 z wymogami mającymi zastosowanie do samochodów osobowych określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1014/2010 4 , należy dostosować do przepisów tego rozporządzenia wymogi dotyczące zgłaszania przez producentów błędów.

(8) Należy odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 293/2012.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Zmian Klimatu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 293/2012 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) »dane szczegółowe dotyczące monitorowania« oznaczają dane szczegółowe określone w części C sekcja 2 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 510/2011, w podziale na producenta i serię pojazdów według typu, wariantu i wersji, lub, w stosownych przypadkach, w podziale na poszczególne pojazdy identyfikowane za pomocą numeru identyfikacyjnego pojazdu.";

2)
art. 8 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 8

Pojazdy nieobjęte homologacją typu WE

Jeżeli lekkie samochody dostawcze podlegają krajowej homologacji typu w odniesieniu do pojazdów produkowanych w małych seriach zgodnie z art. 23 dyrektywy 2007/46/WE lub dopuszczeniom indywidualnym zgodnie z art. 24 tej dyrektywy, państwa członkowskie powiadamiają Komisję o odpowiednich liczbach takich samochodów zarejestrowanych na swoim terytorium.

Uzupełniając szczegółowe dane dotyczące monitorowania, właściwy organ podaje nazwę producenta w kolumnie »Nazwa producenta - Oznaczenie w rejestrze krajowym« w formacie określonym w części C załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 510/2011, zaś w kolumnie »Nazwa producenta - Standardowe oznaczenie UE« podaje jedno z poniższych oznaczeń:

a) »AA-IVA« w przypadku zgłaszania typów pojazdów objętych indywidualną homologacją typu;

b) »AA-NSS« w przypadku zgłaszania typów pojazdów objętych krajową homologacją typu w odniesieniu do pojazdów produkowanych w małych seriach.";

3)
w art. 10 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 1 dodaje się akapit w brzmieniu:

"W przypadku gdy dane są przekazywane zgodnie z ust. 3 niniejszego artykułu, osoba odpowiedzialna za kontakty wskazana przez producenta ma również prawo do załadowania szczegółowych danych w bazie danych Europejskiej Agencji Środowiska .";

b)
dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Na potrzeby weryfikacji danych wstępnych producenci dostarczają Komisji, najpóźniej do dnia 28 lutego każdego roku, numer identyfikacyjny każdego lekkiego pojazdu dostawczego (kompletnego, skompletowanego i niekompletnego), który sprzedali w poprzednim roku kalendarzowym w Unii lub dla którego wydali gwarancję w tym roku. Producenci mogą jednocześnie dostarczyć Komisji szczegółowe dane określone w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 510/2011 w odniesieniu do tych pojazdów.

Dane są przekazywane drogą elektroniczną do bazy danych zarządzanej przez Europejską Agencję Środowiska.

4. Jeżeli producenci nie dostarczą numerów identyfikacyjnych pojazdów i szczegółowych danych, o których mowa w ust. 3, wstępny docelowy indywidualny poziom emisji jest obliczany na podstawie szczegółowych danych dostarczonych przez państwa członkowskie.";

4)
dodaje się art. 10a i 10b w brzmieniu:

"Artykuł 10a

Powiadamianie o błędach przez producentów

1. Producenci, którzy powiadamiają o błędach zgodnie z art. 8 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 510/2011, jako podstawę swojego powiadomienia stosują wstępne zbiory danych podane przez Komisję zgodnie z art. 8 ust. 4.

Powiadomienie o błędach obejmuje wszystkie zbiory danych dotyczące rejestracji pojazdów, za które powiadamiający producent jest odpowiedzialny. W przypadku pojazdów skompletowanych producentem odpowiedzialnym jest producent odpowiedzialny za homologację typu WE pojazdu podstawowego.

Błąd należy zaznaczyć za pomocą odrębnego wpisu w zbiorze danych dla każdej wersji w pozycji »Uwagi producenta«, w której należy wpisać jeden z następujących kodów:

a) kod A, jeżeli wpisy zostały zmienione przez producenta;

b) kod B, jeżeli pojazdu nie można zidentyfikować;

c) kod C, jeżeli pojazd nie wchodzi w zakres rozporządzenia (UE) nr 510/2011 lub nie jest już produkowany;

d) kod D, jeżeli producent, któremu przypisano dany wpis, jest producentem pojazdu skompletowanego, ale nie niekompletnego pojazdu podstawowego.

Do celów lit. b) pojazdu nie można zidentyfikować, jeżeli producent nie może zidentyfikować pojazdu na podstawie numeru identyfikacyjnego pojazdu dostarczonego przez państwo członkowskie lub jeżeli wpis nie zawiera takiego numeru, a pojazd nie może być zidentyfikowany w inny sposób.

Do celów lit. d) producent pojazdu końcowego wskazuje nazwę producenta pojazdu podstawowego w oddzielnej pozycji »Komentarze producenta«.

2. Jeżeli producent nie powiadomił Komisji o błędach zgodnie z ust. 1, lub jeżeli powiadomienie zostało złożone po wygaśnięciu trzymiesięcznego okresu przewidzianego w art. 8 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 510/2011, wstępne wartości, o których powiadomiono zgodnie z art. 8 ust. 4 tego rozporządzenia, zostaną uznane za ostateczne.

3. Jeżeli powiadomienie o błędzie, o którym mowa w ust. 1 zawiera numery identyfikacyjne pojazdów, jest ono przekazywane do bazy danych, o której mowa w art. 10 ust. 3; w przeciwnym razie jest ono składane na nośniku danych elektronicznych, z którego nie można usunąć danych, oznaczonym »Notification of error - CO2 from vans« na następujący adres:

European Commission

Secretariat-General

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Elektroniczną kopię powiadomienia przesyła się do wiadomości na następujące adresy skrzynek elektronicznych przeznaczonych do tych celów:

EC-CO2-LDV-IMPLEMENTATION@ec.europa.eu

oraz

CO2-monitoring@eea.europa.eu.

Artykuł 10b

Przygotowanie danych wstępnych

1. Jeżeli producenci dostarczają dane Komisji zgodnie z art. 10 ust. 3, wstępny zbiór danych, o którym powiadamia się producenta, zawiera następujące wpisy:

a) wpisy obejmujące numery identyfikacyjne pojazdów, w przypadkach gdy numery identyfikacyjne pojazdów przedłożone przez producenta zgodnie z art. 10 ust. 3 pokrywają się z numerami przedłożonymi przez państwa członkowskie określonymi w sekcji 2 część C załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 510/2011;

b) wpisy, które można przypisać producentowi, lecz z wyłączeniem numerów identyfikacyjnych pojazdów, w przypadkach gdy numery identyfikacyjne pojazdów przedłożone przez państwa członkowskie nie pokrywają z numerami przedłożonymi przez producentów.

Przygotowane wstępne zbiory danych zawierające wpisy, o których mowa w lit. a) i b) są przekazywane producentom zgodnie z art. 8 ust. 4 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 510/2011.

Centralny rejestr danych, o którym mowa w art. 8 ust. 4 akapit pierwszy, nie zawiera żadnych danych o numerach identyfikacyjnych pojazdów.

2. Przetwarzanie numerów identyfikacyjnych pojazdów nie obejmuje przetwarzania danych osobowych, które mogłyby być powiązane z tymi numerami lub wszelkich innych danych, które mogłyby umożliwić powiązanie numerów identyfikacyjnych pojazdów z danymi osobowymi.";

5)
załącznik I zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 kwietnia 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK I

ŹRÓDŁA DANYCH
Parametr Świadectwo zgodności (wzór B w części I załącznika IX do dyrektywy 2007/46/WE) Dokumentacja homologacji typu (dyrektywa 2007/46/WE)
Producent (pojazdy kompletne) Pkt 0.5 Część I pkt 0.5 załącznika III
Producent pojazdu podstawowego (pojazdy budowane wieloetapowo) Punkt 0.5.1 Sekcja I pkt 0.5 załącznika VI
Numer homologacji typu Pkt 0.10 lit. b) Część wprowadzająca załącznika VI
Typ Pkt 0.2 Część I pkt 0.2 załącznika III
Wariant Pkt 0.2 Część I lub II załącznika III lub sekcja 3 załącznika VIII
Wersja Pkt 0.2 Część I lub II załącznika III lub sekcja 3 załącznika VIII
Marka Pkt 0.1 Część I pkt 0.1 załącznika III
Kategoria homologacji typu pojazdu Pkt 0.4 Część I pkt 0.4 załącznika III
Masa pojazdu gotowego do jazdy (pojazdy kompletne i skompletowane) (kg) Sekcja 13 Część I pkt 2.6 załącznika III, lub od 10 stycznia 2014 r. część I pkt 2.6 lit. b) załącznika III (w przypadku zakresu należy uwzględnić masę minimalną)
Masa pojazdu gotowego do jazdy (pojazd podstawowy) (kg) Sekcja 14 Pkt 2.17.1 załącznika I
Technicznie dopuszczalna maksymalna masa całkowita (pojazdu podstawowego w przypadku pojazdów budowanych wieloetapowo) (kg) Pkt 16.1 Część I pkt 2.8 załącznika III
Powierzchnia postojowa - rozstaw osi (w mm) Sekcja 4 Część I pkt 2.1 załącznika III (1)
Powierzchnia postojowa - rozstaw kół (w mm) Sekcja 30 Część I pkt 2.3.1 i 2.3.2 załącznika III (2)
Indywidualny poziom emisji CO2 (g/km) (3) Pkt 49.1 Sekcja 3 załącznika VIII
Rodzaj paliwa Sekcja 26 Część 1 pkt 3.2.2.1 załącznika III
Rodzaj zasilania Pkt 26.1 Część 1 pkt 3.2.2.4 załącznika III
Pojemność skokowa silnika (cm3) Sekcja 25 Część 1 pkt 3.2.1.3 załącznika III
Zużycie energii elektrycznej (Wh/km) Pkt 49.2 Sekcja 3 załącznika VIII
Technologia innowacyjna lub grupa technologii innowacyjnych oraz zmniejszenie emisji CO2 w związku z daną technologią innowacyjną Pkt 49.3 Sekcja 4 załącznika VIII
Numer identyfikacyjny pojazdu Pkt 0.10 Część I pkt 9.17 załącznika III
Dodana masa standardowa Pkt 2.17.2 załącznika I
(1) Zgodnie z art. 4 ust. 9 niniejszego rozporządzenia.

(2) Zgodnie z art. 4 ust. 8 i 9 niniejszego rozporządzenia.

(3) Zgodnie z art. 4 ust. 5 niniejszego rozporządzenia."

1 Dz.U. L 145 z 31.5.2011, s. 1.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 692/2008 z dnia 18 lipca 2008 r. wykonujące i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych (Euro 5 i Euro 6) oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów (Dz.U. L 199 z 28.7.2008, s. 1).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 293/2012 z dnia 3 kwietnia 2012 r. w sprawie monitorowania i sprawozdawczości danych dotyczących rejestracji nowych lekkich samochodów dostawczych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 510/2011 (Dz.U L 98 z 4.4.2012, s. 1).
4 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1014/2010 z dnia 10 listopada 2010 r. w sprawie monitorowania i sprawozdawczości danych dotyczących rejestracji nowych samochodów osobowych na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 443/2009 (Dz.U. L 293 z 11.11.2010, s. 15).

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.121.21

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 410/2014 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 293/2012 w odniesieniu do monitorowania emisji CO 2 z nowych lekkich samochodów dostawczych, którym udzielono homologacji typu w wyniku procesu wielostopniowej homologacji typu
Data aktu: 23/04/2014
Data ogłoszenia: 24/04/2014
Data wejścia w życie: 14/05/2014