Zalecenie 2013/165/UE w sprawie obecności toksyn T-2 i HT-2 w zbożach i produktach zbożowych

ZALECENIE KOMISJI
z dnia 27 marca 2013 r.
w sprawie obecności toksyn T-2 i HT-2 w zbożach i produktach zbożowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/165/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 3 kwietnia 2013 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 292,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Toksyny T-2 i HT-2 są mikotoksynami wytwarzanymi przez różne gatunki Fusarium. Toksyna T-2 jest szybko metabolizowana, w wyniku czego powstaje szereg produktów, z których najważniejszym metabolitem jest toksyna HT-2.

(2) Panel ds. Środków Trujących w Łańcuchu Żywnościowym (panel CONTAM) Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przyjął na wniosek Komisji opinię w sprawie zagrożeń dla zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego związanych z obecnością toksyn T-2 i HT-2 w żywności i paszy(1).

(3) Panel CONTAM określił grupowe tolerowane dzienne pobranie na poziomie 100 ng/kg masy ciała dla sumy toksyn T-2 i HT-2. Dokonane w oparciu o dostępne dane o występowaniu szacunkowe obliczenia chronicznego, związanego z dietą narażenia człowieka na sumę toksyn T-2 i HT-2 wykazują wartości leżące poniżej tolerowanego dziennego pobrania dla populacji wszystkich grup wiekowych i nie stanowią w związku z tym bezpośredniego powodu do obaw związanych ze zdrowiem.

(4) Jeśli chodzi o zagrożenie dla zdrowia zwierząt, panel CONTAM uznał, że obecne szacowane narażenie na toksyny T-2 i HT-2 najprawdopodobniej nie stanowi powodu do obaw związanych ze zdrowiem w odniesieniu do przeżuwaczy, królików oraz ryb. W przypadku świń, drobiu, koni oraz psów szacunkowe narażenie na toksyny T-2 i HT-2 wykazuje na niskie ryzyko wystąpienia niepożądanego skutku dla zdrowia. Koty należą do najbardziej podatnych gatunków zwierząt. Ze względu na niewielką ilość danych oraz poważne niepożądane skutki dla zdrowia przy niskich dawkach nie ustalono NOAEL ani LOAEL. W związku z powyższym niniejsze zalecenie nie ma zastosowania do karmy dla kotów, w odniesieniu do której ustanowione zostaną surowsze środki.

(5) Panel CONTAM stwierdził ponadto, że migracja toksyn T-2 i HT-2 z paszy do produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego jest niewielka i że w związku z tym przyczynia się ona jedynie w nieznacznym stopniu do narażenia ludzi.

(6) Uwzględniając wnioski rzeczonej opinii naukowej oraz znaczne zróżnicowanie w występowaniu toksyn T-2 i HT-2 w poszczególnych latach, należy zgromadzić więcej danych na temat T-2 i HT-2 w zbożach i produktach zbożowych oraz więcej informacji na temat wpływu przetwarzania żywności (np. gotowania) oraz czynników agronomicznych na obecność toksyn T-2 i HT-2. Konieczne jest ponadto uzyskanie większej ilości informacji na temat różnych czynników, które prowadzą do występowania stosunkowo wysokich poziomów toksyn T-2 i HT-2 w zbożach i produktach zbożowych, aby umożliwić ustalenie środków, które należy wprowadzić dla uniknięcia lub ograniczenia obecności toksyn T-2 i HT-2 w zbożach i produktach zbożowych. Należy przeprowadzić badania w celu zgromadzenia informacji o czynnikach powodujących występowanie stosunkowo wysokich poziomów toksyn T-2 i HT-2 w zbożach i produktach zbożowych oraz o skutkach przetwarzania paszy i żywności. Zgodnie z dostępnymi danymi T-2 i HT-2 nie występują, lub występują jedynie na niskich poziomach, w ryżu i produktach z ryżu, w związku z czym należy wyłączyć te produkty z zakresu niniejszego zalecenia.

(7) Wyniki monitorowania zbóż i produktów zbożowych zostaną wykorzystane do oceny zmian w narażeniu ludzi i zwierząt na toksyny T-2 i HT-2 oraz tendencji związanych z takim narażeniem. Należy zatem stosować metody analizy o wystarczającej czułości.

(8) Aby umożliwić orientację co do tego, w jakich przypadkach przeprowadzenie takich badań byłoby pożądane, należy podać wartości wskaźnikowe, powyżej których takie badania byłyby wskazane. Do ustalenia tych wartości wskaźnikowych wykorzystano dane dotyczące występowania dostępne w bazie danych EFSA. Istotne znaczenie dla przeprowadzania takich badań ma identyfikowalność.

(9) W 2015 r. należy przeprowadzić ocenę informacji zgromadzonych w ramach niniejszego zalecenia. Dane z monitorowania uzyskane w wyniku niniejszego zalecenia umożliwią również lepsze zrozumienie występujących z roku na rok zmian w obecności toksyn T-2 i HT-2 w szerokiej gamie produktów zbożowych, czynników powodujących występowanie wysokich poziomów tych toksyn oraz środków, które można wprowadzić w celu uniknięcia lub zmniejszenia obecności toksyn T-2 i HT-2, w tym poprzez czynniki agronomiczne oraz poprzez przetwarzanie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

1)
Państwa członkowskie powinny, przy aktywnym udziale podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze i podmiotów działających na rynku pasz, prowadzić monitorowanie obecności toksyn T-2 i HT-2 w zbożach i produktach zbożowych. Do celów niniejszego zalecenia ryż nie wchodzi w zakres zbóż, a produkty z ryżu nie wchodzą w zakres produktów zbożowych.
2)
Państwa członkowskie powinny zachęcać do tego, by próbki poddawano równocześnie analizie na obecność toksyn T-2 i HT-2 oraz innych toksyn Fusarium, takich jak deoksyniwalenol, zearalenon i fumonizyna B1 + B2 w celu umożliwienia oceny zakresu łącznego występowania tych toksyn.

Jeśli wykorzystywana metoda analizy to umożliwia, należy również dokonać analizy mikotoksyn maskowanych, w szczególności jedno- i dwuglikozylowanych koniugatów toksyn T-2 i HT-2.

3)
Pobieranie i analizę próbek zbóż i produktów zbożowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi należy przeprowadzać zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 401/2006 z dnia 23 lutego 2006 r. ustanawiającym metody pobierania próbek i analizy do celów urzędowej kontroli poziomów mikotoksyn w środkach spożywczych(2), w szczególności
-
załącznikiem I część B w odniesieniu do pobierania próbek zbóż i produktów zbożowych,
-
załącznikiem II pkt 4.3.1 lit. g) "Kryteria skuteczności dla toksyn T-2 i HT-2". Granica oznaczalności nie powinna być raczej wyższa niż 5 μg/kg osobno dla toksyny T-2 i HT-2, z wyjątkiem nieprzetworzonych zbóż, dla których granica oznaczalności nie powinna być raczej

wyższa niż 10 μg/kg osobno dla toksyny T-2 i HT-2. W przypadku wykorzystywania techniki analitycznego badania przesiewowego granica wykrywalności nie powinna być raczej wyższa niż 25 μg/kg dla toksyny T-2 i HT-2 łącznie.

Procedura pobierania próbek zastosowana przez podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze może odbiegać od przepisów rozporządzenia (WE) nr 401/2006, ale powinna być reprezentatywna dla partii, z której pobrano próbki.

4)
Pobieranie próbek i analiza w odniesieniu do zbóż i produktów zbożowych przeznaczonych na pasze i mieszanki paszowe powinny być przeprowadzane zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 152/2009 z dnia 27 stycznia 2009 r. ustanawiającym metody pobierania próbek i dokonywania analiz do celów urzędowej kontroli pasz(3). Granica oznaczalności nie powinna być raczej wyższa niż 10 μg/kg osobno dla toksyny T-2 i HT-2. W przypadku wykorzystywania techniki analitycznego badania przesiewowego granica wykrywalności nie powinna być raczej wyższa niż 25 μg/kg dla toksyny T-2 i HT-2 łącznie.

Procedura pobierania próbek zastosowana przez podmiot działający na rynku pasz może odbiegać od przepisów rozporządzenia (WE) nr 152/2009, ale powinna być reprezentatywna dla partii, z której pobrano próbki.

5)
Państwa członkowskie powinny, przy aktywnym udziale podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze i podmiotów działających na rynku pasz, prowadzić badania mające na celu ustalenie czynników powodujących występowanie poziomów wyższych niż poziom wskaźnikowy oraz określenie środków, które należy wprowadzić w celu uniknięcia lub zmniejszenia takiej obecności w przyszłości. Takie badania powinny na pewno być przeprowadzane, jeśli w danym okresie wielokrotnie wykryto poziomy przekraczające poziomy wskaźnikowe toksyn T-2 i HT-2 w zbożach i produktach zbożowych wymienionych w załączniku do niniejszego zalecenia. Pobieranie próbek i analiza, których celem jest uzyskanie większej ilości informacji o różnych czynnikach, w tym czynnikach agronomicznych, prowadzących do występowania stosunkowo wysokich poziomów toksyn T-2 i HT-2 w zbożach i produktach zbożowych, powinny być ukierunkowane na zboża i produkty zbożowe z przetwarzania pierwotnego.
6)
Państwa członkowskie powinny, przy aktywnym udziale podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze i podmiotów działających na rynku pasz, prowadzić badania wpływu przetwarzania żywności i pasz na obecność toksyny T-2 i HT-2. Takie badania powinny na pewno być przeprowadzane, jeśli w danym okresie wielokrotnie wykryto poziomy przekraczające poziomy wskaźnikowe toksyn T-2 i HT-2 w produktach zbożowych.
7)
Państwa członkowskie powinny dopilnować, by wyniki analityczne przekazywano regularnie Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności w celu ich zestawienia w ramach jednej bazy danych oraz by wyniki badań przekazywane były Komisji Europejskiej co roku, począwszy od grudnia 2013 r. Opracowane zostaną wytyczne w celu zapewnienia jednolitego stosowania niniejszego zalecenia oraz w celu zapewnienia porównywalności sprawozdań z wyników badań.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 marca 2013 r.

W imieniu Komisji
Tonio BORG
Członek Komisji
______

(1) Panel EFSA ds. Środków Trujących w Łańcuchu Żywnościowym (CONTAM); Opinia naukowa w sprawie zagrożeń dla zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego związanych z obecnością toksyn T-2 i HT-2 w żywności i paszy. Dziennik EFSA 2011; 9(12):2481. [187 s.]: doi:10.2903/j.efsa.2011.2481. Dostępne na stronie internetowej: www.efsa.europa.eu/efsajournal

(2) Dz.U. L 70 z 9.3.2006, s. 12.

(3) Dz.U. L 54 z 26.2.2009, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Poziomy wskaźnikowe dotyczące zbóż i produktów zbożowych(*)(**)

Poziomy wskaźnikowe dla sumy T-2 i HT-2 (μg/kg), od których/powyżej których badania powinno się przeprowadzać, na pewno w przypadku wielokrotnego wykrycia(*)
1. Zboża nieprzetworzone(***)
1.1. jęczmień (w tym jęczmień browarny) i kukurydza 200
1.2. owies (z łuską nasiona) 1 000
1.3. pszenica, żyto i pozostałe zboża 100
2. Ziarna zboża do bezpośredniego spożycia przez ludzi(****)
2.1. owies 200
2.2. kukurydza 100
2.3. pozostałe zboża 50
3. Produkty zbożowe do spożycia przez ludzi
3.1. otręby i płatki owsiane 200
3.2. otręby zbożowe z wyjątkiem otrębów owsianych, produkty z mielonego owsa inne niż otręby i płatki owsiane, a także produkty z mielonej kukurydzy 100
3.3. pozostałe produkty z mielonego ziarna zbożowego 50
3.4. śniadaniowe przetwory zbożowe, w tym formowane płatki zbożowe 75
3.5. chleb (w tym małe produkty piekarnicze), ciastka, herbatniki, przekąski zbożowe, makaron 25
3.6. żywność na bazie zbóż przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci 15
4. Produkty zbożowe do paszy i mieszanek paszowych(*****)
4.1. produkty z mielonego owsa (łuski nasion) 2 000
4.2. pozostałe produkty zbożowe 500
4.3. mieszanki paszowe z wyjątkiem karmy dla kotów 250
(*) Poziomy, o których mowa w niniejszym załączniku, są poziomami wskaźnikowymi, powyżej których - na pewno w przypadku wielokrotnego wykrycia - należy przeprowadzić badania dotyczące czynników prowadzących do obecności toksyn T-2 i HT-2 lub wpływu przetwarzania paszy i żywności. Poziomy wskaźnikowe oparte są na danych dotyczących występowania dostępnych w bazie danych EFSA, jak zaprezentowano w opinii EFSA. Poziomy wskaźnikowe nie stanowią poziomów bezpieczeństwa dla paszy i żywności.

(**) Do celów niniejszego zalecenia ryż nie wchodzi w zakres zbóż, a produkty z ryżu nie wchodzą w zakres produktów zbożowych.

(***) Zboża nieprzetworzone to zboża, których nie poddano obróbce fizycznej ani cieplnej poza suszeniem, czyszczeniem i sortowaniem.

(****) Ziarna zboża do bezpośredniego spożycia przez ludzi to ziarna zboża, które poddano procesowi suszenia, czyszczenia, obłuskiwania i sortowania oraz w stosunku do których nie będzie się dokonywać dalszych procesów czyszczenia i sortowania przed ich dalszym przetworzeniem w łańcuchu żywnościowym.

(*****) Poziomy wskaźnikowe dla zbóż i produktów zbożowych przeznaczonych do paszy i mieszanek paszowych dotyczą paszy o wilgotności wynoszącej 12 %.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.91.12

Rodzaj: Zalecenie
Tytuł: Zalecenie 2013/165/UE w sprawie obecności toksyn T-2 i HT-2 w zbożach i produktach zbożowych
Data aktu: 27/03/2013
Data ogłoszenia: 03/04/2013
Data wejścia w życie: 27/03/2013