Decyzja 2013/728/UE określająca stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska na forum konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przedłużenia moratorium w sprawie opłat celnych od transmisji elektronicznych oraz moratorium dotyczącego skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami

DECYZJA RADY
z dnia 2 grudnia 2013 r.
określająca stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska na forum konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przedłużenia moratorium w sprawie opłat celnych od transmisji elektronicznych oraz moratorium dotyczącego skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami

(2013/728/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 grudnia 2013 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Moratorium w sprawie opłat celnych od transmisji elektronicznych ("moratorium w sprawie handlu elektronicznego") stanowiące, że członkowie WTO mają kontynuować istniejącą praktykę nienakładania opłat celnych na transmisje elektroniczne, zostało przyjęte w formie deklaracji podczas konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu (WTO) w 1998 r.

(2) Obecnie moratorium to obowiązuje w formie decyzji konferencji ministerialnej WTO, która jest odnawiana co dwa lata, począwszy od roku 1998. Ostatnie przedłużenie miało miejsce podczas konferencji ministerialnej WTO w 2011 r. do roku 2013.

(3) Dotychczas niemożliwe było osiągnięcie konsensusu co do zakazu lub dopuszczenia skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami na podstawie porozumienia TRIPS. Deklaracja przyjęta podczas konferencji ministerialnej WTO w Hongkongu w 2005 r. stanowi: "Odnotowujemy dotychczasowe działania Rady Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej na podstawie pkt 11.1 decyzji ministerialnej z Doha w sprawie zagadnień i problemów związanych z wdrażaniem oraz pkt 1.h decyzji przyjętej przez Radę Generalną w dniu 1 sierpnia 2004 r. oraz polecamy Radzie kontynuowanie prac nad badaniem zakresu i sposobu stosowania rodzajów skarg przewidzianych w art. XXIII pkt 1(b) i 1(c) GATT 1994 oraz przygotowanie zaleceń na przyszłą sesję. Postanawia się, że w międzyczasie członkowie nie będą wnosić takich skarg na podstawie porozumienia TRIPS".

(4) Procedura kolejnego przedłużania moratorium dotyczącego skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami przewidywała przyjęcie decyzji przez konferencję ministerialną WTO na podstawie zalecenia Rady Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej.

(5) W interesie Unii leży poparcie przedłużenia moratorium w sprawie handlu elektronicznego oraz moratorium dotyczącego skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami.

(6) Należy zatem ustalić stanowisko, jakie ma zająć Unia na forum konferencji ministerialnej WTO dotyczące przedłużenia moratorium w sprawie handlu elektronicznego oraz moratorium dotyczącego skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami lub przekształcenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1 1

Stanowisko Unii na forum konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu przewiduje poparcie przedłużenia do następnej konferencji ministerialnej WTO moratorium w sprawie opłat celnych od transmisji elektronicznych ("moratorium w sprawie handlu elektronicznego") oraz moratorium dotyczącego skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami do czasu następnej konferencji ministerialnej WTO, jak określono w następujących projektach decyzji:

-
TRIPS: skargi niezwiązane z naruszeniem i skargi związane z innymi sytuacjami WT/MIN(13)/W/2,
-
w sprawie handlu elektronicznego WT/MIN(13)/W/3.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 2 grudnia 2013 r.

W imieniu Rady

E. GUSTAS

Przewodniczący

1 Art. 1 zmieniony przez sprostowanie z dnia 6 listopada 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.290.18).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.332.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2013/728/UE określająca stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska na forum konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przedłużenia moratorium w sprawie opłat celnych od transmisji elektronicznych oraz moratorium dotyczącego skarg niezwiązanych z naruszeniem i skarg związanych z innymi sytuacjami
Data aktu: 02/12/2013
Data ogłoszenia: 11/12/2013